88-metrowe mieszkanie dla marzycieli. Na warszawskim Mokotowie poczujesz się jak w bajce
Projekty wnętrz autorstwa Patrycji Suszek-Rączkowskiej nie wpisują się żadne w schematy. Inspiracją dla projektu 88-metrowego mieszkania na warszawskim Mokotowie był bajkowy świat Alicji w Krainie Czarów. We wnętrzach dominuje ciemna kolorystyka, tkaniny podkreślają unikalny charakter, a dekoracje tworzą magiczny klimat.
Autor: Projekt: Patrycja Suszek-Rączkowska, zdjęcia: Yassen Hristov
W salonie króluje wygodny skórzany narożnik na uroczych drewnianych nóżkach.
Spis treści
- Elementy, które budują nastrój
- Tajemniczy klimat salonu z kuchnią
- Orientalne motywy w przedpokoju
- Jak urządzić przytulną sypialnię
- Sypialnia stworzona do odpoczynku
- Dekoracyjna ściana w łazience
- Modne organiczne kształty
W świecie wnętrz istnieje wiele motywów i symboli, które kojarzą się z zaczarowaną historią Alicji. Zegary, lustra, filiżanki i kapelusze – to tylko niektóre z nich. Właściciele pokazywanego dziś mieszkania szukali projektanta, który zrealizuje ich marzenie posiadania nieszablonowego domu, dalekiego od klasycznych standardów.
Elementy, które budują nastrój
Wybór padł na Patrycję Suszek-Rączkowską. Jej koncepcje świadomie zacierają granice między epokami, tworząc w rezultacie wnętrza różnorodne, niepowtarzalne i bardzo ponadczasowe. Tym razem właścicielka pracowni Poco Design połączyła techniczne elementy projektu z malarską wrażliwością na kolory i kształty otaczającego nas świata. Nieoczywiste, momentami ciemne i głębokie kolory, rozmaite struktury, wzory i kształty, łączą się tu w jedną magiczną całość.
Tajemniczy klimat salonu z kuchnią
Salon z otwartą kuchnią utrzymany jest w granatowo-szarej kolorystyce. Posadzkę wykonano z szerokich dębowych desek w odcieniu tabaco. Zabudowa kuchenna również łączy ten sam odcień drewna. Został on podkreślony poprzez kontrast głębokiego granatu występującego na frontach kuchennych z wielkoformatową powierzchnią Silestone Poblenou hiszpańskiej firmy Cosentino, z której wykonano blat, zlewozmywak oraz wykończenie ściany. Całość dopełnia skórzana sofa na uroczych drewnianych nóżkach, stolik kawowy z blatem z nieociosanego fragmentu marmuru oraz szafka rtv w niebieskim odcieniu.
Orientalne motywy w przedpokoju
Przy wejściu czeka na nas niespodzianka - orientalny motyw tapety przedstawiający scenki z życia na Dalekim Wschodzie. Patrycja Suszek-Rączkowska postanowiła pokazać je we współczesnej, błękitnej wersji kolorystycznej. Mamy tu duże lustro w stalowej ramie, do którego kształtem nawiązuje dekoracyjna lampa ze szklanymi abażurami i marmurową kulą. Koresponduje z nimi autorska zabudowa meblowa w głębokim odcieniu granatu, z dekoracyjnymi mosiężnymi uchwytami w kształcie gałęzi i barwnym siedziskiem.
Jak urządzić przytulną sypialnię
Sypialnia przypomina tajemniczy ogród z gąszczem barw i roślin. Zastosowane tonacje kolorystyczne zdają się współzawodniczyć ze sobą o uwagę mieszkańców sypialni. Kolory natury, motywy liści i kwiatów, miękkość welurów i surowość lnów tworzą tu bardzo przytulny klimat. Poszczególne elementy wykonano z najwyższą dbałością o detal, łącząc najlepsze cechy precyzyjnego rzemiosła artystycznego.
Sypialnia stworzona do odpoczynku
Zachwyca także wezgłowie łózka w odcieniu terakoty i genialna tapeta, ciekawie ożywiająca wnętrze. W efekcie mamy do czynienia z bogatym w kolor bajkowym i przytulnym wnętrzem, z nutą wariacji, która sprawia, że łatwo tu nabrać więcej dystansu do otaczającego nas świata.
Dekoracyjna ściana w łazience
W łazience główną dekoracją jest ściana na wprost wejścia. Pokryta została ona wielkoformatowym spiekiem Dekton Trilium od Cosentino. Wzór inspirowany kamieniami wulkanicznymi z intensywnie szarymi i czarnymi akcentami przypomina mieszkańcom domu lawę. Wybór Dektonu to również ukłon projektantki w stronę ochrony środowiska, bo produkcja tej okładziny oparta jest o zamknięty obieg i materiały pochodzące z recyklingu – ten odcień zawiera ponad 90% odzyskanych surowców!
Modne organiczne kształty
Na tle Dektonu wyeksponowano podświetlane lustro o nieregularnym, organicznym kształcie. Fornirowana szafka mieści pokaźną podwójną umywalkę, którą oświetlają lampy projektu Toma Dixon’a. Formy lamp i lustra przenikały się ze sobą, tworząc asymetryczną kompozycję.
Autor: Projekt: Patrycja Suszek-Rączkowska, zdjęcia: Yassen Hristov
W salonie króluje wygodny skórzany narożnik na uroczych drewnianych nóżkach.
Autor: Projekt: Katarzyna i Tomasz Widawscy/Widawscy Studio Architektury, zdjęcia: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska
Zaprojektowany przez architektów regał wypełnia całą ścianę od salonu przez jadalnię po kuchnię. Bez problemu mieści księgozbiór oraz płytotekę właścicielki. Szklane fronty w części jadalniano-kuchennej chronią zawartość biblioteczki przed kurzem i zapachami gotowania. Do stalowych ram regału nawiązują nogi stołu. Lekkie wizualnie, ale stabilne – podpierają blat z litego drewna. Pomysł z marokańskimi kaflami pochodzi od Agaty. Projektanci świetnie wkomponowali płytki w przestrzeń, tworząc aranżację w stylu eklektycznym – z akcentami Orientu, Skandynawii, loftu.