95-metrowe mieszkanie w stylu scandi boho. Architekt wnętrz radzi, jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom
Oprócz miłości do kotów, LEGO i rowerów, Lidia i Mateusz dzielą fascynację stylem boho i skandynawskim. Co wyszło z połączenia tych pasji? Jak przystosować mieszkanie dla kota? Rozmawiamy z Renatą Michałowicz, projektantką z biura mJoy, projektantką tego pięknie urządzonego, 95-metrowego wnętrza.
Autor: Marta Behling/Pion Poziom
Projekt wnętrza: Renata Michałowicz/Studio projektowe mJoy
Spis treści
- Projektowanie wnętrza - od czego zacząć?
- Założenia projektu
- Przeczytaj także: Jak urządzić mieszkanie w bloku? Przytulny styl skandynawski w 60-metrowym mieszkaniu w Warszawie
- Wnętrze w stylu scandi boho
- Kuchnia i salon w stylu boho
- Sypialnia z miejscem do pracy
- Łazienka z małymi płytkami
- Korytarz z przejściem dla kotów
- Przeczytaj także: Polacy projektują domy mobilne całoroczne. Zobacz, jak się mieszka na minimetrażu
Projektowanie wnętrza - od czego zacząć?
Wielu klientów zgłasza się do nas z podobnymi wyzwaniami. Mówią, że podoba im się wiele różnorodnych elementów, ale mają ogromne obawy co do tego, jak je harmonijnie połączyć.
Na szczęście jako profesjonaliści nauczyliśmy się czytać między wierszami, łączyć ze sobą wiele, czasem bardzo nieoczywistych faktów i odnajdować w nich wspólne elementy — mówi Renata Michałowicz z biura mJoy.
Założenia projektu
Już po pierwszym kontakcie telefonicznym, gdy projektanci szybko znaleźli z gospodarzami wspólny język, wiedzieli, że czeka ich niezwykle ciekawy oraz inspirujący projekt. Lidia i Mateusz bardzo jasno opowiedzieli o swoich oczekiwaniach:
● spójnym wnętrzu z akcentem boho, które będzie zaprojektowane z myślą o dwóch kotach, lubiących drapać i podgryzać. Z uwagi na tych domowników projektanci musieli zadbać nie tylko o wygląd, ale również solidność dobieranych mebli.
● kuchni z wyspą i przestrzeni, w której może przyrządzać potrawy i jednocześnie rozmawiać z gośćmi.
● salonie z telewizorem, który ostatecznie okazał się salonem bez telewizora :). Jak do tego doszło? Otóż okazało się, że z tego urządzenia korzysta wyłącznie babcia — tylko gdy przyjeżdża z wizytą, czyli raz w roku. Jednocześnie obawiali się, że “podoba im się praktycznie wszystko”. Właśnie dlatego potrzebowali wsparcia profesjonalistów, którzy zaplanują, zaprojektują, dobiorą meble, kolory, dekoracje, a następnie stworzą jedną, stylową i spójną całość.
Przeczytaj także: Jak urządzić mieszkanie w bloku? Przytulny styl skandynawski w 60-metrowym mieszkaniu w Warszawie
Wnętrze w stylu scandi boho
Po zapoznaniu się z marzeniami właścicieli, architekci wnętrz postawili zaprojektować wysmakowaną i niepowtarzalną przestrzeń. - Chciałam stworzyć wnętrze, które będzie odpowiadało oczekiwaniom i potrzebom wszystkich mieszkańców domu, zarówno tym dużym, jak i małym.
Dlatego sięgnęłam po to, co najlepsze, zarówno jeśli chodzi o materiały i rozwiązania, jak i ukochane style — skandynawski oraz boho, wzmacniając całość szczyptą nowoczesności — dodaje Renata Michałowicz z biura mJoy.
Kuchnia i salon w stylu boho
Lidii zależało na tym, aby wyspa (będąca centralnym punktem pomieszczenia), była funkcjonalna, ale jednocześnie miała lekką formę. Projektanci wsłuchali się w jej potrzeby i zamiast tradycyjnej zabudowy meblowej, zaproponowali, że całość stanie na metalowych nogach w kolorze miedzi.
Miedziane akcenty pojawiają się również na półkach. Blat sprawia wrażenie, jakby wisiał nad wyspą, co nadaje mu lekkości. Prawdziwą "wisienką na torcie" okazały się porcelanowe uchwyty do szuflad. Po przeciwnej stronie salonu, naprzeciwko wyspy, zagościł ażurowy panel, który nawiązuje do elementów drewnianych oraz stylu boho.
Sypialnia z miejscem do pracy
Znajdziemy tutaj zasłony (jedyne w całym mieszkaniu), designerskie drewniane łóżko z wezgłowiem, potężną szafę o szerokości aż 250 centymetrów (mieszczą się w niej dwie osoby), oraz przytulne miejsce do pracy dla Lidii.
Łazienka z małymi płytkami
Jak udało nam się dowiedzieć, Lidia marzyła, aby w tym pomieszczeniu zagościła jak największa ilość małych płytek. Właśnie dlatego w łazience pojawiła się mozaika. Biorąc pod uwagę, że gospodyni uwielbia kolor miętowy, zdecydowaliśmy się na połączenie czystej bieli z odświeżającą miętą.
Korytarz z przejściem dla kotów
To kolejne wyróżniające się pomieszczenie. Ściany zdobi biało-niebieska tapeta z małpami. Nietuzinkowym i niezwykle funkcjonalnym akcentem są drzwi wyposażone w specjalne przejście dla najmniejszych domowników. Swego rodzaju “wrota” z kocią podobizną prowadzą do pomieszczenia, w którym znajduje się pralnia oraz kuweta.
Autor: Marta Behling/Pion Poziom
Projekt wnętrza: Renata Michałowicz/Studio projektowe mJoy
Przeczytaj także: Polacy projektują domy mobilne całoroczne. Zobacz, jak się mieszka na minimetrażu
Autor: Projekt: Eliza Ziemińska-Żak/Nasze Nowe, Kamil Pastuszak, Marcin Pastuszak/Tiny Smart House, zdjęcia i stylizacja: Marta Behling/Pion Poziom
Wielkość domków to najczęściej 8x2,55 m. Ich wysokość od poziomu gruntu wynosi 4 m, bo zgodnie z prawem o ruchu drogowym nie może być większa.