Antresola w kamienicy: dwa pokoje i łazienka na jednej antresoli?
Oryginalnie zaprojektowana antresola w dwupoziomowym mieszkaniu, wygospodarowanym z nadbudowy zabytkowej kamienicy, zachwyca funkcjonalnością i dodatkową przestrzenią. Nietypowy układ antresoli w kształcie litery L, umożliwił wygospodarowanie w przestrzeni wnętrza nie tylko wygodnej sypialni z oknami, ale i przestrzeni na łazienkę i... kącik kawowy!
Autor: Mariusz Bykowski
Gdzie jest szafa? Nie lada wyzwaniem było wykrojenie w przestrzeni miejsca na garderobę – wejście do niej znajduje się po prawej stronie przy łóżku, a samo pomieszczenie jest przedłużeniem łazienki. GDZIE KUPIĆ: kosz – NAP; pleciony koszyk, poduszki – Reset; narzuta na łóżko – HK Living.
Spis treści
- Antresola w kamienicy: trzy przestrzenie, jedna antresola
- Antresola w kamienicy: sypialnia na antresoli
- Antresola w kamienicy: łazienka na antresoli
Dzięki dyskretnej nadbudowie (lekkiemu podwyższeniu) ostatniego piętra przedwojennej kamienicy, uzyskano całkiem nowe oblicze znajdującego się na nim mieszkania. Zazwyczaj kojarząca się z dodatkową, ale ciasną i ciemną przestrzenią antresola, w tym wypadku zaprojektowana została z uwzględnieniem ogromnej roli światła dziennego. Skosy poddasza, przeprute licznymi oknami dachowymi oraz znajdujące się na niemal całej szerokości ściany w sypialni podłużne okno, dają ogólne wrażenie pomieszczenia niezwykle rozświetlonego, przypominającego bardziej strefę oranżerii niż ciemnego strychu. Co więcej udało się zmieścić na tak ciekawie zapowiadającej się antresoli w kamienicy?
Antresola w kamienicy: trzy przestrzenie, jedna antresola
Wręcz niemożliwym wydaje się zorganizowanie aż trzech tak absorbujących pomieszczeń w niewielkiej przestrzeni antresoli... a jednak. Lekkie, ażurowe schody, prowadzące z dolnej kondygnacji do kącika kawowego na antresoli, dyskretnie zapraszają do świetlistej przestrzeni na poddaszu. Mijając stylową, tapicerowaną w beżu sofę oraz lekki, designerski, fornirowany stolik w stylu lat ’70 wraz z towarzyszącymi mu dwiema lnianymi poduchami do siedzenia, dochodzimy do drzwi łazienki. Obchodząc ścianę łazienki (wzdłuż układu antresoli w kształcie litery L), przechodzimy do wygodnej i dobrze doświetlonej oknem w ścianie i dachu sypialni. Biała, deskowana podłoga oraz konsekwentna biel na ścianach optycznie dodają przestrzeni metrażu i wysokości. Szerokie balustrady powtarzają za to rytm, kolor i układ przęseł w dolnej kondygnacji mieszkania w kamienicy.
Antresola w kamienicy: sypialnia na antresoli
Sypialnia, ulokowana w zbliżonej kwadratowi przestrzeni antresoli, jest utrzymana w szarej kolorystyce oraz konwencji harmonii i prostoty. To ważna zasada, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. W swoim wyposażeniu sypialnia na antresoli zawiera jedynie wygodne, szerokie łóżko, ciekawą grafikę i kilka estetycznych koszy w stonowanej, harmonijnej kolorystyce. Szara, miękka wykładzina oraz nieliczne, drewniane elementy stolarki konstrukcyjnej dopełniają wrażenie komfortu i przytulności.
Antresola w kamienicy: łazienka na antresoli
Niewielka łazienka, wkomponowana w przestrzeń funkcjonalnej antresoli, urządzona została z dużym wyczuciem i bez zbędnej przesady. Skupiającym największą uwagę elementem łazienki na antresoli jest podłogowa mozaika, utrzymana w szaro-czarno-białej kolorystyce, ze zróżnicowanym wzornictwem. Dla równowagi, pozostałe płytki w łazience pozostawiono gładkie, w lekko szarej tonacji i kształcie znanym pod nazwą „londyńskiego metra”. Oryginalna szafka pod umywalkę to autorski projekt Pracowni Projektowania Wnętrz Sojka & Wojciechowski, wykonana na zamówienie. Do tego nowoczesna ceramika łazienkowa, proste lustro w dyskretnej ramie i szafka wnękowa o jasnoszarych frontach dopełniają gustownej aranżacji małej łazienki na antresoli.