Aranżacja jadalni: operowanie kontrastem w doborze mebli do jadalni
Dobieranie mebli do jadalni na zasadzie kontrastu jest dobrym sposobem na stworzenie modnego, a zarazem niebanalnego wnętrza. Jadalnia to w bardzo wielu przypadkach przestrzeń znajdująca się w połowie drogi między kuchnią a salonem, stanowi więc wypadkową stylów aranżacji tych dwóch pomieszczeń. Jak je ze sobą pogodzić? Przy pomocy operowania kontrastem w doborze mebli! Zainspiruj się galerią przykładowych aranżacji jadalni, w których meble pochodzą z różnych bajek i... prezentują się fantastycznie!
Autor: Łukasz Kozyra
Zestawiamy ciężkie stoły z lekkimi krzesłami, zimny metal z ciepłym drewnem, ludwiki z designerskimi meblami, stylowe z nowoczesnym, jasne z ciemnym, małe z dużym i... wymieniać można bez końca! Tego typu połączenia sprawiają, że aranżacja jadalni jest efektowna i nietuzinkowa.
Innowacyjność i atrakcyjność współczesnych jadalni polega głównie właśnie na dowolności w doborze mebli. Kiedyś kupowano gotowe zestawy do jadalni, składające się z kredensu lub bufetu, stołu i krzeseł – co za nuda! Dziś większość z nas nie wyobraża sobie już aranżacji jadalni składającej się w głównej mierze z propozycji pochodzących z jednej kolekcji mebli. Teraz dobieramy meble do jadalni na zasadzie kontrastu! Łączymy różne style podczas urządzania kącika jadalnianego w mieszkaniu. Oczywiście inne wymagania aranżacyjne ma oddzielne pomieszczenie wygospodarowane na jadalnię, a inne mały aneks na granicy np. kuchni i salonu.
Meble do jadalni: lekkie z ciężkim, staroświeckie z designerskim
Obecnie piękną jadalnię na czasie możemy urządzić, łącząc ze sobą meble do jadalni z kompletnie różnych bajek. Zestawiamy ciężkie stoły z lekkimi krzesłami, zimny metal z ciepłym drewnem, ludwiki z designerskimi meblami, stylowe z nowoczesnym, jasne z ciemnym, małe z dużym i... wymieniać można bez końca! Tego typu połączenia sprawiają, że aranżacja jadalni jest efektowna i nietuzinkowa. Umożliwiają też płynne przejście z jednego stylu w drugi, na przykład w przypadku, gdy jadalnia znajduje się na granicy kuchni w stylu rustykalnym ze skandynawskim salonem. Pamiętaj jedynie, by zwrócić uwagę na proporcje mebli i spójną paletę kolorystyczną. Wielkość i „ciężar” mebli do jadalni musi być idealnie wyważona, a ich kolorystyka powinna być stonowana. Szalony miks barw raczej nie sprawdza się w jadalni, szczególnie jeśli meble dobierane są na zasadzie kontrastu – efekt końcowy może być zbyt chaotyczny. Lepiej jest postawić na zestawienie neturalne, pastelowe lub monochromatyczne, pasujące do reszty wystroju pomieszczenia i ewentualnie doprawić je pojedynczymi kolorowymi dodatkami dekoracyjnymi. Propozycją dla odważnych jest wybranie kompletu krzeseł, każde z innej bajki!