Aranżacja kawalerki: wnętrza w stylu vintage
Projektantka kawalerki zaproponowała, aby w mieszkaniu podzielonym na małe pomieszczenia stworzyć jedną, otwartą przestrzeń z nietypowym miejscem do spania. Namówiła właściciela na połączenie elementów z czasów PRL-u, art-déco, loftowych i skandynawskich. Efekt końcowy? Zaskakujący!
Autor: Yassen Hristov
Klimatyczny wystrój wnętrza w kawalerce w kamienicy: mozaika, skrzypiące deski na podłodze, czarne ściany, meble i dodatki vintage oraz industrialne lampy.
Spis treści
- Remont wnętrza kawalerki
- Aranżacja kawalerki: styl vintage
- Materiały wykończeniowe: klimat kamienicy
- Galerie zdjęć: pomysły na aranżacje wnętrz kawalerki
W kamienicy z lat 50. przy ul. Narbutta w Warszawie mieszkania są co prawda niewielkie, ale klimatyczne. Wysokie, z oryginalną stolarką i dużymi oknami, za którymi w koronach starych drzew odbywają się ptasie koncerty. Blisko są park, restauracje i kluby, kultowe kino Iluzjon. Piotrek kupił kawalerkę o powierzchni 31 metrów kwadratowych z myślą o sobie, ale życie tak mu się poukładało, że nigdy w niej nie zamieszkał. - Przez jakiś czas wynajmowałem mieszkanie w kamienicy, niczego nie zmieniając - mówi. Ale standard sprzed lat nie oznaczał modnego stylu vintage, wnętrze kawalerki było po prostu zaniedbane i remont stał się koniecznością. Współpracę z projektantką Kariną Maksimczuk rozpoczął od stworzenia profilu idealnego najemcy (tym samym, ku zdumieniu znajomych, drastycznie zawężając grono odbiorców). - Postawiliśmy na ludzi młodych, aktywnych, kreatywnych, odważnych i wymagających - wspomina Karina. - A z uwagi na niewielki metraż mieszkania, na singla lub parę.
Remont wnętrza kawalerki
Pierwszym etapem remontu kawalerki w kamienicy było przearanżowanie przestrzeni. Pierwotnie wnętrze kawalerki było podzielone na pomieszczenia: przedpokój, kuchnię, pokój i łazienkę. Projektantka otworzyła przestrzeń dzienną, wyodrębniając z niej jedynie mikroskopijną sypialnię - za pojemną szafą, dostępną od strony korytarza, umieściła podest z palet, a na nim duży materac.
Sprawdź też: jak zrobić łóżko z palet >>>
Wyodrębnione oddzielne miejsce do spania jest rzadkością, bo zazwyczaj do takich małych mieszkań wstawia się rozkładaną sofę. Tej rozłożyć nie można. Owszem, pozwala na spędzenie na niej nocy lub dwóch, ale wyklucza „dokwaterowanie” dodatkowych osób na dłużej.
Inna rzecz ważna przy projektowaniu wnętrza kawalerki na wynajem to zostawienie przestrzeni na dodatkowe elementy wyposażenia pod indywidualne wymagania konkretnego lokatora - wyjaśnia projektantka. Lokatorem idealnym okazał się Shironne z Anglii, koder gier komputerowych - z miejsca zagustował w oryginalnym mieszkaniu w kamienicy.
Aranżacja kawalerki: styl vintage
Z uwagi na to, że mieszkanie znajduje się w powojennej kamienicy, od razu wiedzieliśmy, że będą w nim dominowały klimaty vintage. Właścicielowi bardzo zależało, żeby wystrój wnętrza kawalerki wpisywał się w klimat starej warszawskiej dzielnicy. W aranżacji wnętrza projektantka jednak nie zdecydowała się na odtwarzanie konkretnego jednego stylu, by nie tworzyć wrażenia muzeum. Dlatego we wnętrzu kawalerki pojawiły się elementy z czasów PRL-u, art-déco, loftowe i skandynawskie. Chciała uzyskać efekt bezpretensjonalny i świeży, żeby mieszkańcy poczuli pozytywną, optymistyczną energię. Jeżeli chodzi o kolory, inspiracją dla projektantki był pobyt na tegorocznych targach Stockholm Design Week, gdzie jednym z trendów było połączenie soczystej zieleni ze złotem lub miedzią. Zielone dodatki w tym wnętrzu pięknie dopełniają widok za oknem, a odrobina złota pojawia się w uchwytach mebli czy wykończeniu lamp. Lustra na frontach górnych szafek kuchennych powiększają optycznie przestrzeń salonu z kuchnią. Ważny jest detal – dlatego w aranżacji w stylu vintage zadbano o pasujące do tych wnętrz szczegóły, jak bakelitowe włączniki, klasyczna klamka do drzwi łazienkowych, plakaty, skórzany pasek, na którym wisi lustro, czy neon. Zachowano też okno między kuchnią a łazienką, choć nie było już potrzebne (służyło wentylacji piecyka gazowego w łazience).
Materiały wykończeniowe: klimat kamienicy
Małe, białe wnętrza sprawiają czasem wrażenie nudnych, jednowymiarowych. Żeby ten efekt zniwelować, warto zagrać fakturą w aranżacji wnętrza. W przypadku starego budownictwa można wykorzystać cegły (ale tylko na części ścian) – dodadzą klimatu wnętrzu.
- Planowaliśmy odrestaurować parkiet, który częściowo pokrywał podłogę. Niestety, był w bardzo złym stanie – mówi projektantka. - Zdjęliśmy go więc i... tego się nie spodziewaliśmy! Pod spodem leżały piękne, stare deski! zupełniliśmy ubytki, pobieliliśmy i tak powstała niskobudżetowa, bardzo klimatyczna podłoga – wyjaśnia projektantka. A właściciel dodaje: – Deski trochę skrzypią, ale to też ma swój urok.
W aranżacji kawalerki postawiono na meble wielofunkcyjne i zrobione z tanich materiałów. - Meblem, od którego zaczęliśmy aranżację wnętrz, jest komoda art-déco stojąca w przedpokoju. Właściciel miał ją już, zanim zaczęliśmy prace. Drugą wyszukałam na aukcji internetowej – mówi projektantka. Blat stołu-biurka jest zrobiony (podobnie jak szafa w przedpokoju) ze sklejki, materiału naturalnego, wytrzymałego oraz, co ma istotne znaczenie, taniego. Nogi zostały zastąpione dwoma kontenerkami - świetny patent, nie tylko do kawalerki.
Galerie zdjęć: pomysły na aranżacje wnętrz kawalerki
Autor: Ayuko Studio
Projektanci zastali mieszkanie w stanie deweloperskim. Układ funkcjonalny mieszkania praktycznie się nie zmienił.
Autor: Anna Rychlewicz
W aranżacji małego mieszkania postawiono na funkcjonalny minimalizm, który przejawia się zarówno w kolorystyce, jak i formie wnętrza. Fot. Yhym.STUDIO
Autor: Konrad Kalbarczyk
Autor: Joanna Tkaczuk
mat.prasowe Inside Story