Aranżacja wnętrz domu to nic innego jak „scenografia rodzinna”

2017-07-26 16:42

Aranżacja wnętrz domu dla rodziny architekta opierała się na zasadzie jak najbardziej otwartej przestrzeni, równoważenia surowych materiałów ciepłymi elementami oraz unikaniu tego co może szybko się znudzić. Zobaczcie jak urządził dom dla swojej rodziny, współwłaściciel studia projektowego mode:lina architekci.

Spis treści

  1. Podstawa to otwarta przestrzeń
  2. Surowy beton i miękkie linie w równowadze
  3. Zupełnie nieoczywiste dodatki
  4. Biała kuchnia i życie wokół wyspy
  5. Aranżacja sypialni jak dzień i nic

Gospodarz domu jest  jednocześnie architektem i współwłaścicielem studia projektowego mode:lina architekci. Projektując skupia się przede wszystkim na kompleksowych rozwiązaniach funkcjonalnych, przestrzennych i świetle. W swoim domu nie chciał dzielić parteru ścianami. Strefy kuchni, jadalni i salonu zostały wyodrębnione jedynie optycznie. Zależało mu także na powiązaniu wnętrz z ogrodem, naturą i stworzeniu dobrej scenerii dla mebli oraz dodatków. Razem z żoną starają się uważnie je dobierać, do wielu z nich mają sentyment (kilka sprzętów odziedziczonych po rodzicach „sprowadziło się” razem z nimi). Poza tym zawsze trochę się obrasta w rzeczy, trzeba więc zarezerwować na nie miejsce, ale warunek – nie kosztem komfortu. Właściciele zdają sobie sprawę, że stale im przybywa lektur, ubrań i przedmiotów z podróży. Jednym z pomysłów, by przechowywanie nie anektowało przestrzeni, jest regał na książki, który jednocześnie gra rolę ażurowej ścianki oraz barierki na piętrze przy schodach. Do jego zrobienia właściciel - architekt wykorzystał metalowe stelaże z IKEA, montowane rozporowo między podłogą a sufitem. Inne rozwiązanie to spora garderoba z „tajnym” wejściem. Okazała się spełnieniem marzeń pani domu o tym, by garderoba nie przypominała typowej. I nie przypomina!

Podstawa to otwarta przestrzeń

Jeśli tylko pogoda na to pozwala drzwi na taras są stale otwarte. Dzieci biegają, bawią się, rysują przy dużym stole. Gospodarze lubią otwarte przestrzenie, które powinny być jednak przyjazne. Tak jak surowe materiały wykorzystywane do aranżacji  powinny być zrównoważone ciepłymi elementami. Starają się przestrzegać zasady – minimum tego co może się znudzić i żeby nie było zbyt sterylnie.

Czytaj też: Projekt wnętrz w stylu eklektycznym

Wnętrze z betonowym sufitem
Autor: Marcin Czechowicz

Surowy beton i miękkie linie w równowadze

Betonowe elementy konstrukcyjne i jako przeciwwaga – dębowe deski na podłodze, schodach, plus skóra oraz mocny akcent kolorystyczny, czyli słoneczna komoda z IKEA. Proste formy geometryczne zestawione z rzeczami o miękkich liniach. Mimo że wszystko jest w idealnej równowadze, aranżacja sprawia wrażenie swobodnej i lekkiej. Początkowo ekipa wykonawców sceptycznie odnosiła się do pomysłu właściciela o pozostawieniu sufitu w oryginalnej formie.  Na koniec jednak przyznali rację, uznając piękno betonu we wnętrzu.

Zupełnie nieoczywiste dodatki

Miejska leśniczówka – tak często gospodarze określają swój dom. Bo w jego urządzeniu o to chodziło– o poczucie, że się jest bliżej natury. Nierzadko motywy nawiązujące do niej są przez nich dobierane z przymrużeniem oka, jak np. głowa jelenia, geometryczna dekoracja zrobiona z drutu. Żyrandol nad stołem tez nie mógł być „normalny”. Gałąź, która jest jego konstrukcyjną i dekoracyjną bazą, architekt przywiózł z miejsca, gdzie spędzał w dzieciństwie wakacje. Ma więc ona również walor emocjonalny. Stary stół zyskał nowy blat, odporny na ścieranie i mycie po artystycznych działaniach dzieci. Właśnie przy nim najchętniej rysują i malują.

Wnętrze z betonowym sufitem
Autor: Marcin Czechowicz

Biała kuchnia i życie wokół wyspy

Duża wyspa kuchenna we wnętrzach „działa” trochę jak punkt centralny, skupiający domowników i gości. Gospodarze mieli nieraz okazję przekonać się, że to prawda. Wyspa służy też do wizualnego wydzielenia aneksu kuchennego od reszty. Biała kuchnia, funkcjonalna –w domu architekta  inna nie ma prawa bytu – nie gra pierwszych skrzypiec w aranżacji strefy dziennej. Stanowi tło dla mnóstwa innych rzeczy i rozwiązań.

Czytaj też: Biała kuchnia. Aranżacja cała w bieli

Aranżacja sypialni jak dzień i nic

W części sypialni z łóżkiem dominuje czerń, w drugiej – biel. Spina je kolorystycznie barwa dębowej podłogi i „leśny” stelaż przegrody, za którą usytuowano garderobę. Taki zabieg projektowy pozwala ewoluować aranżacji. W sypialni poza łóżkiem, zabudowanym regałem na książki i miejscem z toaletką została zaprojektowana także spora garderoba. Niewtajemniczeni nie zauważą wejścia do niej. Uchylne drzwi kryją się za taflą lustra

Nasi Partnerzy polecają