Aranżacja wnętrz: jak rozplanować pomieszczenia i wybrać meble do nowego mieszkania by było funkcjonalne?
Projekt wnętrz nowej kawalerki, mieszkania dwupokojowego lub apartamentu zawiera w sobie między innymi funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń i wybór mebli. W zależności od wielkości nowego mieszkania inaczej gospodarujemy przestrzenią i zupełnie inaczej dokonujemy wyboru mebli.
Spis treści
- Aranżacja wnętrz: rozplanowanie pomieszczeń w nowym mieszkaniu
- Sprawdź też:
- mieszkanie w styl nowoczesnym i skandynawskim
- mieszkanie w stylu angielskim i prowansalskim
- Aranżacja wnętrz: funkcjonalność nowego mieszkania
- Aranżacja wnętrz: jak wybrać meble do kawalerki, mieszkania dwupokojowego, a jak do apartamentu?
Właściwe rozplanowanie pomieszczeń ma wpływ na funkcjonalność mieszkania i apartamentu. Drobne poprawki możemy zaplanować sami, najlepiej w porozumieniu z deweloperem lub możemy zatrudnić projektanta wnętrz, który w profesjonalnym projekcie wnętrz, uwzględniającym nasz styl życia i potrzeby, doradzi jak to zrobić sensownie. Pamiętajmy bowiem, że rozplanowanie pomieszczeń to jedno, ale wybór mebli jest drugim, równie istotnym zagadnieniem, zwłaszcza w aranżacji wnętrz kawalerki i mieszkania dwupokojowego.
Aranżacja wnętrz: rozplanowanie pomieszczeń w nowym mieszkaniu
Rozplanowanie pomieszczeń w nowym mieszkaniu to właściwe ich rozmieszczenie względem siebie. Zwłaszcza w mieszkaniu dwupokojowym i apartamencie. Tak by salon z jadalnią był blisko kuchni, gabinet w którym przyjmujemy interesantów w części dziennej mieszkania, najlepiej z wejściem z holu, łazienka gościnna w części dziennej mieszkania, a łazienka główna w części prywatnej, sypialnianej. Rozplanowanie pomieszczeń dotyczy mieszkań co najmniej dwupokojowych.
Sprawdź też:
mieszkanie w styl nowoczesnym i skandynawskim
mieszkanie w stylu angielskim i prowansalskim
Czasem rozkład nowego mieszkania jest idealny. Jednak zdecydowanie częściej wymaga delikatnych poprawek. Dobrze wtedy zasięgnąć porady specjalisty: architekta lub projektanta wnętrz, który doradzi nam jak funkcjonalnie i przede wszystkim bezpiecznie dopasować układ pomieszczeń do naszych potrzeb. Powinniśmy zatem określić ile osób będzie mieszkało w nowym mieszkaniu, czy są to osoby dorosłe, czy dzieci, które rosną i zmieniają się ich potrzeby, czy planujemy powiększenie rodziny, czy potrzebne jest miejsce do pracy lub miejsce do przenocowania gości. Właściwe rozplanowanie nowego mieszkania to taki układ pomieszczeń, do których są osobne wejścia z przedpokoju. Chyba że wygodniej będzie inaczej, na przykład główna sypialnia połączona z łazienką, lub gabinet z pokojem dziennym.
Aranżacja wnętrz: funkcjonalność nowego mieszkania
Funkcjonalność nowego mieszkania jest ściśle związana z rozplanowaniem pomieszczeń. Rozplanowane w logiczny sposób pomieszczenia sprawią, że mieszkanie, nawet małe, będzie funkcjonalne. Będzie tak, jeśli w mieszkaniu kilkupokojowym wyraźnie wydzielimy cześć dzienną i część nocną. W części dziennej powinna znaleźć się kuchnia, salon, jadalnia (mogą być połączone w jedną przestrzeń) i łazienka lub toaleta dla gości i ewentualnie pokój gościnny lub gabinet. W części nocnej, często też nazywanej prywatną, powinna znaleźć się główna sypialnia – może być połączona z łazienką. Oprócz niej - pokoje dzieci i łazienka dostępna dla wszystkich domowników. W części prywatnej może także znajdować się pomieszczenie gospodarcze i wydzielone pomieszczenie na pralkę. Kawalerka lub małe mieszkanie będą funkcjonalne jeśli zadbamy o podział na strefy – wydzielimy optycznie aneks kuchenny, sypialnię i salon. Wszystko to jest możliwe przy dobrze przemyślanym projekcie wnętrz nowego mieszkania, zanim zaczniemy prace wykończeniowe.
Aranżacja wnętrz: jak wybrać meble do kawalerki, mieszkania dwupokojowego, a jak do apartamentu?
Wybór mebli do nowego mieszkania będzie miał wpływ nie tylko na jego estetykę, ale i funkcjonalność. W kawalerce funkcjonalność mebli zadecyduje o wygodzie mieszkania. Powinniśmy skupić się na meblach wielofunkcyjnych. Sofa, służąca w dzień do odpoczynku, powinna być wyposażona w funkcję spania. Jest to wtedy nasze podstawowe łóżko, dlatego przed zakupem sprawdźmy grubość i jakość materaca oraz to czy łatwo się rozkłada i składa. Czasem takie sofy mają też pojemnik na pościel. Jeśli nie, musimy zapewnić takie miejsce w pokoju. Meblem wielofunkcyjnym w kawalerce i mieszkaniu dwupokojowym jest także stół. Oprócz funkcji podstawowej, czyli wygodnego miejsca do spożywania posiłków może pełnić funkcję biurka i blatu roboczego w kuchni. W kawalerce także przydają się meble dzielące optycznie przestrzeń. Są to otwarte regały z półkami, optycznie oddzielające aneks kuchenny ze stołem od „salonu” z sofą. Mieszkanie dwupokojowe inaczej projektujemy dla dwóch osób, a inaczej dla osób, które wkrótce planują powiększenie rodziny. Projekt wnętrz mieszkania dla dwóch osób jest prosty. Wydzielamy salon, zazwyczaj połączony z kuchnią – takie połączenie optycznie powiększa przestrzeń i sypialnię. Jeśli jednak w nowym mieszkaniu z dwoma pokojami mieszkamy z dzieckiem lub właśnie planujemy powiększenie rodziny w mniejszym pokoju zamiast sypialni, aranżujemy pokój dziecka. Wtedy w pokoju dziennym, tak jak w kawalerce, sprawdzą się meble wielofunkcyjne, czyli przede wszystkim sofa z funkcją spania i stół, z którego możemy korzystać także jak z biurka. Pamiętajmy także by projekt wnętrz kawalerki i mieszkania dwupokojowego zawierał schowki i miejsce do przechowywania rzeczy. Wpłynie to na funkcjonalność nowego mieszkania i ułatwi utrzymanie porządku. Projekt wnętrz nowego apartamentu lub po prostu mieszkania kilkupokojowego to już zupełnie inna sprawa. Mamy tutaj całkowitą dowolność w doborze mebli. Kupujemy bowiem meble przeznaczone tylko do konkretnego pokoju. Do sypialni kupujemy wygodne łóżko i pojemne szafy, czasem toaletkę, komody. Salon służy do odpoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli nie mamy pokoju gościnnego, zadbajmy by sofa była z funkcją spania. Wygodne biurko znajdzie swoje miejsce w osobnym pokoju do pracy lub gabinecie. Projekt wnętrz w nowym apartamencie także powinien uwzględniać miejsce do przechowywania. Na dużej powierzchni znacznie łatwiej jest o wydzielenie miejsca na pojemne szafy lub osobne garderoby, niż w kawalerce lub mieszkaniu dwupokojowym. Jednak miejsce do przechowywania w apartamencie jest również niezwykle istotne, umożliwi bowiem zachowanie porządku i niezagracanie przestrzeni.