Nowoczesny styl rustykalny pod znakiem ulubionych cytatów
Styl rustykalny ceniony jest za ciepło i naturalne materiały. Aranżacja kuchni i jadalni w nowoczesnym stylu rustykalnym okazuje się wyjątkowo lekka, a zarazem pełna energii. Naturalna cegła na ścianie, jasne drewno sosnowe, meble i dodatki do domu wyszukiwane na targach staroci, a w razie potrzeby w popularnych sieciówkach, stanowią stylową bazę wystroju.
Autor: GREEN CANOE STUDIO
Drewniany stół na nowoczesnych kozłach idealnie pasuje do sosnowego drewna na ścianach domu.
Spis treści
- Styl rustykalny: jasne drewno i naturalna cegła na ścianie
- Kuchnia rustykalna: blaty ze starego drewna i kolekcja ceramiki
- Aranżacja jadalni: nowoczesny stół w rustykalnym otoczeniu
- Styl rustykalny: roślinne dekoracje wnętrz
- Sypialnia w stylu rustykalnym: azyl relaksu
Aranżacja kuchni i jadalni w drewnianym domu utrzymana jest w nowoczesnym stylu rustykalnym. Sosnowe bale, cegła na ścianie w jasnym, naturalnym wybarwieniu - dzięki temu wnętrza wydają się lekkie, naturalne. Nowoczesny drewniany stół na kozłach, meble wypatrzone na targach antyków lub u znajomych sprawiają, że dom ma duszę. W przestrzeni dziennej swoje miejsce znalazł nawet rząd foteli uratowanych z widowni Teatru Nowego w Krakowie. Fotele zyskały nowe życie dzięki nowoczesnej i lekkiej tapicerce.
Styl rustykalny: jasne drewno i naturalna cegła na ścianie
To, że dom będzie zbudowany z drewna, właścicielka wiedziała od początku. Na całe szczęście jest to też ulubiona estetyka jej męża. W efekcie dom w nowoczesnym stylu rustykalnym został zbudowany przez właściciela - z pomocą ojca i teścia - z sosnowych bali o przekroju prostokąta, połączonych na dwa obce pióra. Z zewnątrz drewno pomalowano na szaro, wewnątrz jest tylko zaolejowane. Cegły na ścianie to autentyczne, ręcznie formowane elementy, spajane cementowo-wapienną zaprawą – miało być ekologicznie i zdrowo. Dzięki naturalnemu i jasnemu odcieniowi cegły nie dominują we wnętrzu, łagodnie stapiają się z drewnem. Początkowo właścicielka chciała pomalować cegły na ścianie na biało, jednak ostatecznie wszyscy cieszą się, że zostały w swojej naturalnej formie.
Kuchnia rustykalna: blaty ze starego drewna i kolekcja ceramiki
Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym, tak jak reszta wnętrza domu, to cegła na ścianach i drewno sosnowe. Właścicielka domu urządza dom tylko tym, co jej się podoba i co wypatrzy w sklepach, u znajomych lub na targach. Tym sposobem jeden z blatów pod ścianą to stary stół stolarski kupiony na aukcji internetowej. Na nim znalazła swoje miejsce stara apteczka z niemieckiej giełdy. Resztę blatów wykonał zaprzyjaźniony stolarz ze starego 60-letniego dębu. Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym jest jasna i przestronna. Są tam tylko szafki podłogowe. Zamiast szafek górnych właścicielka powiesiła ozdobne półki na podręczne naczynia i przyprawy oraz na ciągle rozrastającą się kolekcję ceramiki z Bolesławca i naczyń wyszukiwanych na targach staroci. Stylową aranżację kuchni dopełnia ulubiony detal właścicielki, czyli cytaty literackie.
.. Napisy na ścianę w różnych stylach, czyli dekorujemy dom! >>>
Autor: archiwum
Na eklektyczny styl wnętrza składa się ruda cegła, szary beton, belki na suficie, żarówki pozbawione klosza i drewniane, rustykalne meble. Ta nietypowa mieszanka dała modny i oryginalny efekt. Meble w srebrnym odcieniu harmonizuje kolorystycznie ze ścianą, są stonowane i szlachetne. Źródło: www.seart.pl
Aranżacja jadalni: nowoczesny stół w rustykalnym otoczeniu
Sercem jadalni w nowoczesnym stylu rustykalnym jest oczywiście stół z krzesłami ustawiony w sąsiedztwie kuchni. Duży stół jest całkiem nowoczesny w porównaniu z resztą wyposażenia kuchni. I bardzo dobrze, bo dzięki niemu aranżacja wnętrz utrzymana jest w nowoczesnym stylu rustykalnym, zdecydowanie lżejszym niż tradycyjny. Stół w domu pojawił się trochę nieplanowany, z potrzeby chwili. Okazało się, że goście nie mieścili się przy poprzednim i stół na nowoczesnych kozłach z popularnej sieciówki meblowej powstał w jedno popołudnie. Krzesła z wyplatanymi siedziskami kupił tata właścicielki na targu staroci. Zgodnie z pomysłem w domu praktycznie nie ma nic nowego. Nawet lampa nad stołem wisiała kiedyś w starym magazynie hutniczym, a przed zniszczeniem uratował ja mąż właścicielki.
Autor: archiwum
W tym przytulnym wnętrzu dominują masywne, drewniane meble. Zestawiono je ze skórami na podłodze, wzorzystymi dywanami i czerwienią w kilku odcieniach. Meble są bogato zdobione, dalekie od minimalizmu, klimatyczne. Dzięki wykorzystaniu sporej ilości drewna wnętrze jest przytulne i sielskie. Źródło: www.seart.pl
Styl rustykalny: roślinne dekoracje wnętrz
Styl rustykalny spodoba się głównie romantykom i osobom ceniącym przytulny wystrój wnętrz. We wnętrzach w stylu rustykalnym często spotkamy drewno i kamień – najczęściej na podłogach, w dekoracji ścian lub kuchennych blatów. Z drewna wykonane są także meble, które dodają wnętrzom specjalnego uroku. Mimo panującego od kilku sezonów minimalizmu trend rustykalny wciąż mocno się trzyma w wystroju wnętrz. Być może dlatego, że wnętrza w tym stylu mają swój nieodparty urok i przytulność. Rustykalne wnętrza ocieplone przedmiotami z drewna dadzą wrażenie ciepła i rodzinnej atmosfery.
W wystroju wnętrz w stylu rustykalnym warto wykorzystać dodatki do wnętrz, które mają duszę. Wiklinowe kosze, stara porcelana dobrze sprawdzą się w połączeniu ze spokojnymi kolorami natury. Mocnym trendem w wystroju wnętrz są motywy roślinne, które doskonale wpisują się właśnie w styl rustykalny. Liście, kwiaty, owoce, pnącza będą ciekawym elementem dekoracji rolet, zasłon obić mebli czy tapet. W połączeniu ze spokojnymi beżami, bielą czy przytłumionym błękitem dodatkowo ocieplą wnętrze.
.. Wiejskie fusion, czyli połączenie tradycji z nowoczesnością >>>
Sypialnia w stylu rustykalnym: azyl relaksu
Sypialnia jest miejscem relaksu i wypoczynku, naszym domowym azylem. Spędzamy w niej wolny czas zgodnie ze swoimi upodobaniami. Ktoś jest śpiochem albo uwielbia czytać w łóżku, ktoś inny nawet w sypialni nie może się oderwać od pracy. Trudno zmienić własne przyzwyczajenia! Można natomiast zmienić wygląd sypialni tak, by wygodnie hołdować w niej swoim przyjemnościom i nawykom. Projektując idealną, dopasowaną do indywidualnych oczekiwań sypialnię, musimy nie tylko postarać się o wygodne i estetyczne posłanie. Trzeba również znaleźć odpowiednie miejsce na odkładanie książek i pomyśleć o komfortowym stanowisku pracy, aby można ją było wykonywać także w pozycji półsiedzącej. Styl rustykalny w sypialni to naturalne materiały - drewno, len, bawełna, wiklina.
Gdy ktoś lubi wylegiwać się godzinami w ciepłej pościeli, oddając się marzeniom i leniwym rozmyślaniom, sypialnia powinna być urządzona nastrojowo i przytulnie. Najważniejszą rzeczą będzie zatem odpowiednio duże, wygodne łóżko z komfortowym materacem. Równie istotne jest posłanie – czyli piękna i miła w dotyku pościel. Styl rustyalny w sypialni to puchowe poduchy i kołdra w romantyczne różyczki i delikatną biało-czerwoną kratkę, które zachęcają do tego, by pozostawać w łóżku jak najdłużej. Zaopatrzeni w specjalny stolik-tacę możemy w nim nawet jadać posiłki. Mocna, różowa kolorystyka nastroi optymistycznie i sprawi, że każdego ranka będziemy patrzeć na życie przez różowe okulary.
Jeśli chcemy, by łóżko pasowało do romantycznego, rustykalnego wystroju sypialni, najlepiej ozdobić je eleganckim zagłówkiem. Można wykonać go samodzielnie, ze sklejki pomalowanej na biało. Na środku prostokątnej płyty mocujemy pas sztukaterii, a następnie pokrywamy całość bezbarwnym lakierem.
Autor: Sylwester Rejmer
Pokój dzienny w drewnianym, góralskim domu tętni życiem przez cały rok. Meble są drewniane, zrobione z drewna sosnowego oraz świerkowego. Żeliwny kominek dodaje mu przytulności i mnóstwo ciepła. Co bardzo istotne, meble mają różne kształty, nie są idealnie gładkie, co daje rustykalny efekt.
Autor: Sylwester Rejmer