Aranżacja wnętrz. Podłogi na miarę wnętrz
Aranżacja wnętrz to także dobór podłogi. Jak wybrać podłogi? Każdy materiał na podłogę daje inny efekt. Wybierz takie podłogi, które będą pasowały do wystroju wnętrza i zasobności portfela, a także spełnią oczekiwania co do wytrzymałości, bo podłoga musi być trwała, funkcjonalna i piękna.
Uroda podłogi nie może przytłaczać, odciągać uwagi od aranżacji wnętrza. Dlatego wybór podłogi to trudne zadanie. Jak dopasować kolor podłogi do wystroju wnętrza. Jakie dywany będą najlepsze? W co warto zainwestować wykańczając w domu podłogi? Zawsze modne pozostaną podłogi drewniane.
Aranżacja wnętrz: podłoga drewniana
Podłoga drewniana jest miła w dotyku, ciepła i elegancka. Wybierz na podłogi twardy gatunek drewna odporny na wgniecenia i zarysowania, np. dąb. Drewno wymaga stabilnej temperatury i wilgotności we wnętrzu oraz zabezpieczenia, które uchroni je przed wnikaniem brudu i wilgoci. Podłogi można ułożyć z desek, klepek lub mozaiki (na podkładzie z płyty albo betonu). Wykończenie drewnianej podłogi dobierz zależnie od funkcji i usytuowania - podłogi w sypialni czy salonie można zaolejować lub zawoskować, w przedpokoju najlepiej ją polakierować.
Czy pomalować podłogi?
Gdy podłoga drewniana jest bardzo zniszczona, pomaluj ją farbą. Dzięki temu odzyska dobry wygląd i odmieni aranżację wnętrza. Bezbarwny lakier ułatwia sprzątanie - wystarczy wilgotny mop. Bejce nadają kolor, eksponując usłojenie, pod kryjącą farbą znikną wszelkie wady drewna, podłoga zaś zyska zupełnie nowy wygląd.
Podłoga: płytki na podłogę
Płytki podłogowe są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o łatwość sprzątania. Zalecane do kuchni i łazienki, doskonale sprawdzają się także w przedpokoju. W domu na wsi, gdzie często wychodzi się na zewnątrz, warto położyć je także w salonie. Jeśli masz psy, to również dobry powód, żeby na podłodze ułożyć płytki. Na pozór są zimne, ale można pod nimi zainstalować ogrzewanie podłogowe. Bez trudu dobierzesz płytki podłogowe do dowolnego stylu wnętrza. Rustykalne, angielskie, arabskie, majolikowe - wszystkie są w zasięgu ręki, choć niekoniecznie portfela.
Aranżacja wnętrz: podłogi i dywany
Jeżeli zależy ci na wrażeniu miękkości i przytulności, nie obejdziesz się bez dywanu, wykładziny czy choćby chodnika. Dywan na drewnianej, ceramicznej czy kamiennej podłodze to oczywistość, ale spróbuj ozdobić wzorzystym dywanem wnętrze wyściełane gładką wykładziną. Spodoba ci się efekt. Dobrze będzie wyglądać kilka mniejszych dywaników, każdy inny, ale w podobnym charakterze. Rodzaj dywanu (także wykładziny) dopasuj do funkcji i aranżacji wnętrza. I tak: jasny, puszysty dywan nadaje się do sypialni i salonu, nie sprawdzi się natomiast w pokoju dziecięcym i przedpokoju, bo szybko zostanie zadeptany i poplamiony. Wytrzymały i odporny na zabrudzenia chodnik jutowy lub sizalowy połóż w holu i korytarzu. W wielofunkcyjnym pokoju dziennym za pomocą kilku dywanów możesz podkreślić funkcje poszczególnych stref. Dywany orientalne i gładkie (harmonizujące kolorystycznie z wnętrzem) odnajdą się w każdej aranżacji wnętrz. Nowoczesne wzory nie są tak uniwersalne - zestawiaj je z meblami o tym samym charakterze. Do małego pokoju wybierz nieduży, jasny dywan we wzór niekontrastujący z podłogą lub wykładziną. W dużym salonie dywan niech będzie spory, a pas odsłoniętej podłogi nie większy od szerokości dywanu.