Aranżacja wnętrz: prostota przepisem na sukces
Nie jesteś miłośnikiem glamouru, ludwików i innych dekoracyjnych stylów? Nie martw się! Dla ciebie bowiem zostaje konwencja aranżacyjna, która jest istnym przepisem na sukces – szlachetna prostota. Jeśli nie chcesz wychodzić zbyt daleko w stronę minimalizmu, do prostych form dobierz efektowne, kolorowe dodatki dekoracyjne.
Autor: Marcin Czechowicz
Spis treści
Nie każdemu z nas odpowiadają spektakularne wnętrza pełne wzorów, rzeźbień i wydziwień. Z drugiej strony, nie wszyscy lubią tchnący zimnem, nieco bezosobowy minimalizm. Co znajduje się pośrodku? Prostota! Urządzając mieszkanie, przeważnie najbardziej dążymy do wygody i zastanawiamy się, jak połączyć estetyczne z praktycznym, nie popełniając przy tym żadnego błędu aranżacyjnego. Proste formy okraszone kilkoma efektownymi lub kolorowymi dodatkami dekoracyjnymi to najprostszy przepis na sukces.
Wnętrza pełne prostoty: proste formy zawsze modne
Jeśli zwyczajne, skromne rzeczy są ci bliskie, to wiesz, że są one bezkonkurencyjne w tworzeniu idealnej, ponadczasowej bazy dla dobrze urządzonego mieszkania. Jasne, neutralne barwy sprzyjają bezpretensjonalności i klarowności aranżacyjnej, taka powinna więc być paleta kolorystyczna prostego wnętrza. Wybierając meble, zwróć uwagę na prostotę form i funkcjonalność ich kształtów. Niech twoje sprzęty będą pozbawione zbędnych ozdób i udziwnień. Kapryśnie wygięte nóżki i wzorzyste, wielobarwne obicia zostaw miłośnikom dekoracyjnych stylów aranżacji. To samo tyczy się takich elementów jak lampy, ściany i podłogi. Jednokolorowe powierzchnie, gładkie fronty i geometryczne formy nie tylko zawsze będą na czasie, ale też nie sprawią ci kłopotu przy dekorowaniu wnętrz. Z łatwością poddadzą się dyskretnej „obróbce” za pomocą dodatków dekoracyjnych w dowolnym stylu, które nadadzą pomieszczeniom osobisty ton, czyli coś stanowiącego o oryginalnośc, ważniejszego od przemijających mód i trendów. Ponadto do tego typu wnętrz bez problemu wprowadzisz większe lub mniejsze zmiany, gdy pierwotna aranżacja ci się znudzi.
Autor: Spacja Studio
Projekt wnętrza autorstwa pracowni Spacja Studio. Odważnym ruchem było postawienie na szczerość materiału i odsłonięcie surowego betonu, z którego zbudowany jest blok. Nadał on wnętrzu oryginalnego, loftowego charakteru. Zestawienie go z drewnem i dodanie żółtego fotela sprawiają że wnętrze pozostaje przytulne.
Wnętrza pełne prostoty: przemyślnie udekorowane
Aby stworzona przez ciebie aranżacja nie tchnęła za bardzo minimalizmem, skromne wyposażenie podstawowe dopraw przy pomocy nieco bardziej efektownych dodatków. W otoczeniu prostych sprzętów nie wywołają one wrażenia przesady i nadmiaru. Może to być więc komplet kryształowych żyrandoli czy spektakularny designerski mebel. Nieco bardziej nienachalnym rozwiązaniem jest na przykład intensywnie czerwona ceglana ściana czy tapeta w ciekawy, acz delikatny wzór. Doskonałym akcentem są także kolorowe dodatki – poduszki dekoracyjne, dywan czy ceramika w intensywnym kolorze. Może być ich kilka, dobieraj je jednak z umiarem, by nie zakłócić prostego charakteru wnętrza. Z kolorów możesz zrezygnować na przykład na rzecz różnorodności faktur. To nieco wyższy stopień wtajemniczenia, ale najważniejsze jest tu wyczucie. Kubiczne kanapy, pufy i fotele będą wdzięcznym tłem dla fantazyjnie udrapowanego, puszystego pledu czy efektownego długowłosego dywanu. W prostych, szczególnie utrzymanych w monochromatycznej kolorystyce, wnętrzach warto też zawrzeć elementy drewniane, które dodatkowo ocieplają wizualnie aranżacje.
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
Projekt kuchni z jadalnią zasługuje na szczególną uwagę. Ciąg roboczy o ciekawym układzie został uzupelniony o stół jadalniany, który wpisuje się dokładnie w centralny punkt pomieszczenia.
Autor: archiwum
Kolorystyka świetlistego mieszkania krąży wokół pastelowych kolorów: rozbielonego turkusu, pudrowego różu i bieli. Lukrowa słodycz pasteli, została złamana nieco surowością drewna i industrialnymi dodatkami. Projekt wnętrza: Paulina Świst / ARCHIWISŁA.
Autor: Piotr Mastalerz
Zielony kolor ścian na łączeniu przestrzeni kuchni i salonu ZOBACZ