Aranżacja wnętrz: unikaty z drugiej ręki, czyli jak upolować design!

2016-02-08 16:57

Polowanie na design to dla świadomych odbiorców prawdziwy dreszczyk emocji i koneserskie współzawodnictwo. Tropienie wzornictwa to nie są zwykłe zakupy. Liczy się refleks, wiedza i wyczucie. Jak skutecznie polować na design z rynku wtórnego? Zobaczcie galerię niezwykłych zdobyczy dobrego wzornictwa z drugiej ręki!

Spis treści

  1. Polowanie na design: bądź czujny!
  2. Polowanie na design: co wybierać?
  3. Polowanie na design: ważna podpowiedź.

Jak skutecznie tropić ponadczasowe wzornictwo na rynku wtórnym? Zobacz o czym warto pamiętać zaczynając przygodę z łowieniem dobrego designu w internecie, na aukcjach i targach.

Polowanie na design: bądź czujny!

Polowanie na dizajn zaczyna się przy altanach śmietnikowych – tam zaglądają osoby, które sprzedają meble w sieci. Przeczesują też internet – jeśli ktoś pozbywa się wyposażenia po dziadkach (zwykle na olx.pl, Allegro, eBay), pierwsi zgłaszają się do niego handlarze. Uprzedź ich! Będzie taniej, a nawet za darmo – jeśli bliscy nie mają pomysłu na wykorzystanie starych rzeczy, ale żal im je wyrzucać; wtedy kosztem jest tylko transport. Trzeba zaglądać na stronę codziennie, rano lub późnym wieczorem (oferujący wrzucają ogłoszenia po przyjściu do pracy lub gdy dom już usypia).

Zobacz WIDEO: Jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla?

Polowanie na design: co wybierać?

Jeśli chcesz ustrzelić coś ciekawego, omijaj hurtowników (uwaga nie dotyczy oficjalnych dystrybutorów). Ktoś, kto oferuje kilkadziesiąt takich samych krzeseł, budzi podejrzenie o handlowanie dizajnem inspirowanym, czyli podróbkami (chyba, że wyprzedawane jest wyposażenie jakiegoś obiektu, np. kina; wtedy można kupić stare fotele nawet za 30–40 zł za sztukę!). W przypadku klasyków dizajnu dobrze porównać parametry oferowanego mebla z oryginałem – na stronie projektanta lub producenta. W sieci można też znaleźć zdjęcia i opisy mniej znanych projektów, np. polskiego wzornictwa z lat 50.–70. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza gdy zamierzamy zainwestować w coś bardzo zniszczonego.

Zobacz WIDEO: Szlifowanie mebli drewnianych

Polowanie na design: ważna podpowiedź.

Smukłe, toczone i zwężające się do dołu nóżki (ale nie tylko one), zakończone kuleczkami, to tzw. motyw atomu (USA) i wisienki (Francja) – prawdziwy hit, tak jak plecionki, także z żyłek. Na początki swojej przygody z polowaniami na prawdziwy polski design skorzystaj z doświadczenia i porady zaprzyjaźnionych pośredników-fascynatów dizajnu. Zwrócą Twoją uwagę na detale i szczegóły, które wpłynął na decyzję o zakupie, a o których wcześniej nie miałeś pojęcia.

Więcej inspiracji: