Aranżacja wnętrz. Wnętrza pełne nostalgii - Likus Home Concept
Wnętrza, w których meble i przedmioty użytkowe są jak dzieła sztuki. Katarzyna Likus w starych murach krakowskiej kamienicy stworzyła wyjątkowe miejsce - Likus Home Concept. Aranżacja wnętrz, w których sztuka i dizajn funkcjonują tu na równych prawach. Ekspozycję dzieł do domu tworzą meble Paoli Navone, obiekty vintage i nowoczesna porcelana historycznej manufaktury Ginori.
Autor: Aleksandra Laska
Na pierwszym planie ekscytujące lampy Paoli Navone. Aksamitne mieszczańskie abażury występują w połączeniu z topornymi, niezgrabnymi drągami z drewna cedrowego.
Galeria Likus Home Concept powstała w odrestaurowanej renesansowej kamienicy przy Rynku Głównym. Jej wnętrza zachwycają. - Pomysł stworzenia tego miejsca i takiej aranżacji wnętrz towarzyszył mi od dawna - wspomina Katarzyna Likus. - Od początku miało to być miejsce, wnętrza, w których meble i przedmioty użytkowe funkcjonują w szerszym, artystycznym, a nawet kulturowym kontekście - opowiada. - Impulsem do tego, by realizować tę ideę z firmą Baxter, była moja wizyta na ubiegłorocznych targach Abitare il Tempo w Weronie – opowiada. - Włoski producent skórzanych sof, foteli i szezlongów zaprezentował tam swoją nową monochromatyczną kolekcję, zestawioną z obiektami vintage - dodaje Katarzyna Likus. Autorka Likus Home Concept wybrała dla swojego przedsięwzięcia formułę galerii. – We wnętrzach poszczególne meble są przedstawione jak unikalne eksponaty i, tak jak w przypadku wystaw sztuki, ekspozycja trwa określony czas - tłumaczy Katarzyna Likus. - Po zamknięciu bieżącej, powstanie zupełnie nowa wystawa i kolejnej autorskij aranżacje wnętrz - dodaje. Meble firmy Baxter projektu Paoli Navone, porcelana stworzona przez tę samą autorkę dla najstarszej włoskiej manufaktury Richard Ginori i marki Missoni Home są prezentowane w sąsiedztwie dzieł sztuki i obiektów vintage. Ich autorzy Draga Obradovic (Serbka) i Aurel K. Basedow (z pochodzenia Niemiec) to para dizajnerów o międzynarodowej renomie. - W tym kontekście każdy przedmiot ma podwójną funkcję: użytkową i artystyczną – twierdzi Katarzyna Likus. - Pikowana seledynowa sofa na tle osiemnastowiecznego fresku, olbrzymi stół w otoczeniu 12 różnych krzeseł, dwie bliźniacze kanapy z wysokimi oparciami, ustawione jak w lustrzanym odbiciu - opowiada o idei ekspozycji. - Meble te mogą być podziwiane również jako rzeźby - uważa. Zwiedzający galerię, odwiedzający te wnętrza mają możliwość zamówienia przedmiotów z kolekcji wszystkich prezentowanych marek. Gdy będą nimi potem urządzać wnętrza domów, z pewnością staną im przed oczyma wysmakowane obrazy z krakowskiej kamienicy.