Aranżacja wnętrz z kominkiem: atrakcyjne ustawienia kominka we wnętrzach
Marzenie o kominku to jedno, a jego lokacja we wnętrzu salonu czy pokoju dziennego to już zupełnie inna kwestia. Jak urokliwie aranżować wnętrze z kominkiem, kozą czy piecykiem? Sprawdź nasze pomysły i podpowiedzi i odkryj zupełnie nowe miejsca w aranżacji wnętrz dla różnych odmian kominków we wnętrzu.
Autor: Mariusz Bykowski
Kominki elektryczne nie wytwarzają dymu ani spalin, nie muszą więc być podłączane do komina. Jest to jedna z najistotniejszych cech tego typu kominków, szczególnie, jeśli jesteś właścicielem mieszkania w bloku lub pragniesz dogrzać pomieszczenie, w którym kominek nie był wcześniej przewidziany – instalacja kominka elektrycznego nie wymaga żadnych prac związanych z budową przewodu kominowego.
Spis treści
- Aranżacja wnętrz z kominkiem: w centrum
- Aranżacja wnętrz z kominkiem: w narożniku
- Aranżacja wnętrz z kominkiem: na ścianie
W zależności od tego, jaki rodzaj kominka czy paleniska wybierzemy, możemy rozważyć różne warianty aranżacji wnętrz salonu czy pokoju dziennego z kominkiem w roli głównej. To, o uwzględnieniu czego nie możemy zapominać, to oczywiście umiejscowienie przewodu kominowego w architekturze domu. Determinuje on bowiem najsilniej lokację kominka bądź piecyka w aranżowanym wnętrzu. Jeśli jednak jesteśmy dopiero na etapie planowania miejsca na kominek i dysponujemy swobodą wyboru miejsca, nie bójmy się odważnych rozwiązań. Dostosowanie miejsca na kominek w naszym wnętrzu powinno przede wszystkim odpowiadać naszym potrzebom, a nie ogólnie przyjętym standardom. Po uwzględnieniu podstawowych i niezbędnych przy umiejscawianiu kominka względów bezpieczeństwa, pozostałe czynniki jak miejsce, strona paleniska oraz jego rozmiar dopasujmy do wyobrażenia, które najbardziej zbliżone jest do naszego marzenia o kominku we wnętrzu.
Aranżacja wnętrz z kominkiem: w centrum
Kominek umieszczony w centralnej części salonu czy pokoju dziennego, zarezerwowany był zazwyczaj dla wnętrz przestrzennych, o względnie sporym metrażu. Niemniej co raz częściej spotykamy się z projektami niewielkich domów jednorodzinnych, w których komin przebiega w centralnej części dolnej kondygnacji. Centralny układ kominka ma swoje liczne plusy: skupia główną uwagę we wnętrzu na ciepłej i przytulnej estetyce płonącego kominka, równomiernie rozdziela ciepło z kominka i centralizuje życie rodzinne (dosłownie i w przenośni) wokół „domowego ogniska”. Dzięki centralnej aranżacji kominka, piecyka bądź kozy we wnętrzu mamy pewność, że wszystkie strefy - pokoju dziennego, aneksu kuchennego i wejściowa – są zbudowane wokół najbardziej klimatycznego przedmiotu, budującego atmosferę i aurę całego wnętrza. W dodatku w każdej chwili możemy dostawić wygodny fotel lub rozłożyć miękką, baranią skórę w bezpośredniej bliskości kominka i po dowolnej jego stronie – w zależności od tego, czy zależy nam na intensywnym, czy bardziej rozproszonym cieple płomieni. Centralne umieszczenie w przestrzeni pokoju dziennego kominka zakłada każdy z rodzajów kominków i piecyków grzewczych – zarówno kominki klasyczne (z paleniskiem centralnym, narożnym bądź o trójstronnej ekspozycji), jak i żeliwne piecyki grzewcze typu koza (znacznie bardziej praktyczne w niewielkich przestrzeniach) oraz nowoczesnych piecyków podwieszanych o pełnoplastycznej ekspozycji paleniska. Tak umiejscowiony kominek skupia centrum życia rodziny wokół ognia, a każda z wydzielonych w otwartym pomieszczeniu stref (wypoczynkowa, jadalna, kuchenna) czerpią z dobroczynnych funkcji kominka w centrum wnętrza.
Aranżacja wnętrz z kominkiem: w narożniku
Umiejscowienie kominka bądź piecyka grzewczego w narożniku pomieszczenia często związane jest albo z zastanym już rozmieszczeniem przewodu kominowego, albo z oczekiwanymi znacznymi rozmiarami paleniska. Wówczas lokacja kominka w narożu pozwala na znaczne jego rozbudowanie, włącznie z zagospodarowaniem funkcjonalnego miejsca na opał czy funkcji półki bądź siedziska w bezpośredniej bliskości paleniska. Wykorzystanie narożnika na lokację kominka pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości powierzchni w pomieszczeniu, nie tracąc nic z gabarytów kominkowej zabudowy.
Aranżacja wnętrz z kominkiem: na ścianie
Kominek bądź piecyk umiejscowiony w centralnej części ściany najatrakcyjniej prezentuje się we wnętrzach klasycznych bądź inspirowanych stylem pałacowym, empire bądź glamour. Obudowa kominowa angielska (prostsza) bądź francuska (bogato zdobiona, finezyjnie stylizowana) stanowią same w sobie ciekawą dekorację salonu bądź pokoju dziennego. Jeśli zawiesimy nad kominkiem spektakularne lustro ze stylizowaną, złotą ramą bądź fazowane zwierciasło o postarzanej tafli, efekt będzie powalający i niezwykle przestrzenny. Innym sposobem na umiejscowienie paleniska na ścianie, będzie wykorzystanie przestrzeni klasycznego kominka na wstawienie żeliwnego piecyka kozy. Tak hybrydalne połączenie klasycznego ekranu kominka i współczesnego piecyka pozwoli na uzyskanie eklektycznego i bardzo stylowego oblicza paleniska w przestrzeni salonu lub pokoju dziennego.
Autor: Agnieszka Zawadzka
Kamienna obudowa nowoczesnej wersji piecyka kozy ciekawie kontrastuje z drewnianym szkieletem dawnego budownictwa. Fot. A. Papliński
Autor: archiwum
Przestrzeń pod schodami w salonie okazuje się znakomitym miejscem do przechowywania zapasu drewna do kominka.
Autor: materiały prasowe
Fot. Dimplex