Aranżacja wnętrza: świetny projekt wnętrz, dla tych którzy urządzają swoje pierwsze mieszkanie
Aranżacja wnętrza była planowana dla dwóch młodych osób. Projekt wnętrza uwzględniał ich potrzeby i styl życia. Powstało nowoczesne i ciekawie urządzone mieszkanie. Duży plus za połączenie surowego wystroju wnętrza z estetycznym wykończeniem.
Autor: Marcin Czechowicz
Katarzyna Baumiller, autorka projektu wnętrza 46-metrowego mieszkania w modernistycznej warszawskiej kamienicy, odkryła w tym projekcie aranżacji wnętrza małą misję dla siebie. Jest to misja edukacyjna i polega na otwieraniu oczu na piękno i jakość otoczenia. Powstała spójna aranżacja wnętrza, o dobrze zdefiniowanych funkcjach i energetycznej estetyce. Jest szansa, że urządzając swoje pierwsze własne mieszkanie, przyjmą podobny, modernistyczny sposób myślenia o wnętrzach.
Aranżacja wnętrza: funkcje przestrzeni
Na takie myślenie składa się m.in. projektowanie wnętrz tak, by najlepiej spełniały aktualne potrzeby użytkowników. Ten projekt wnętrz był planowany dla jednej, ewentualnie dwóch młodych, niezależnych osób, tłumaczy Katarzyna Baumiller. Przestrzeń wnętrza dostosowana została do stylu życia lokatora, i uwspólniona jak tylko się dało. Architekt wnętrz zlikwidowała niepotrzebny korytarzyk łączący przedpokój z sypialnią - dzięki temu można było powiększyć łazienkę. Aranżacja wnętrza strefy dziennej dzięki otworzeniu salonu na przedpokój - stała się jednocześnie przestrzenią nieskrępowanej komunikacji. To ważne, gdy przychodzi wiele gości i nie przeszkadza, gdy jest się samemu w domu. Wraz z otwarciem pomieszczeń w projekcie wnętrz przedłużona zabudowa kuchenna pełni dodatkowe funkcje: blatu pod komputer z jednej strony i mebla przedpokojowego z drugiej. Wnętrza przenikają się swobodnie, definiują je nie pomieszczenia, lecz funkcje.
Aranżacja wnętrza: szczerość materiału, skromność użytkownika
Modernistyczne podejście do aranżacji wnętrza to także odpowiedni wybór materiałów i rozwiązań, możliwie nowoczesnych, jednak mieszczących się w etosie dostępności, zatem najchętniej prefabrykowanych, najtańszych z dobrych. Modernista w aranżacji wnętrza nie planuje niepotrzebnych dekoracji, pozostawiając tę funkcję przedmiotom i detalom architektury takim, jakie są. Rolę tę w prezentowanym projekcie wnętrza odgrywa błyszcząca powierzchnia ścian łazienki, kompozycja ze zdekompletowanych kafli w kuchni czy pomalowane na czarno odsłonięte fragmenty belek konstrukcyjnych.
Aranżacja wnętrza: forma i styl
Oprócz racjonalnego sposobu myślenia o przestrzeni i rozwiązaniach, również wzornictwo i, last but not least, stylistyka tego wnętrza mogą być dobrą lekcją dla urządzających własne przyszłe mieszkania. Na spójną, zamkniętą koncepcję estetyczną aranżacji wnętrza składają się zachowane detale: klepka na podłodze, żeliwne grzejniki, odsłonięte belki konstrukcyjne oraz powściągliwość kolorystyczna. Aranżacja wnętrza to czerń i biel plus dobrze wyważona liczba żółtych akcentów. Ale pomysłem porządkującym wnętrze i definiującym projekt wnętrz estetycznie jest zamknięcie centralnie umieszczonej łazienki w czarnym kubiku o zaoblonych krawędziach (nawiązanie do architektury budynku oraz ułatwienie przy obchodzeniu kostki). W oryginalnym rozkładzie – łazienka była mikroskopijna. Przed wojną inaczej myślano o przestrzeni łazienki, tłumaczy architekt. Teraz potrzeby są inne, fizjologia nie jest tabu, a higiena staje się celebrowaną przyjemnością. Łazienka w wyeksponowanej kapsule została potraktowana jak użytkowa rzeźba. To znak czasów. Ciekawe, jak będą traktować strefę intymną wnętrza moderniści początku XXII wieku?