Bajeczna willa w Toskanii przeszła generalny remont. Historyczne, a jedocześnie nowoczesne wnętrza
Położona pośród malowniczych toskańskich wzgórz Villa il Gioiello to unikalne połączenie tradycji i współczesności. Przekształcony przez włoskie studio Pierattelli Architetture budynek zyskał nowe życie dzięki subtelnemu dialogowi między historycznymi elementami a nowoczesnym designem. Wnętrza zaprojektowane z dbałością o detale uzupełniają nowoczesne dzieła sztuki.
Autor: Materiały prasowe/Dornbracht
Spis treści
- 100-letnia willa nieopodal Florencji
- Detale, które zachwycają
- Wyrafinowane meble na zamówienie
- Stylowa kuchnia i łazienki
- Villa il Gioiello pod Florencją. Zdjęcia
100-letnia willa nieopodal Florencji
Częściowo ukryta za drzewami i starymi murami stuletnia Villa il Gioiello jest symbolem włoskiego dziedzictwa architektonicznego. W 2024 r. zespół Pierattelli Architetture przeprowadził jej kompleksową renowację, nie tylko zachowując jej oryginalny charakter, ale wprowadzając również nowoczesne akcenty.
Kluczowym założeniem było stworzenie wnętrza, które oddaje hołd przeszłości, ale także spełnia wymagania współczesnych użytkowników. Tym samym 700-m willa stała się przestrzenią, w której harmonia między sztuką a architekturą tworzy wyjątkowy klimat.
Detale, które zachwycają
Podczas renowacji zachowano oryginalne architektoniczne elementy willi, takie jak loggia z widokiem na ogród oraz sklepione sufity. Nie obyło jednak się bez zmian. Architekci wprowadzili naturalne materiały, takie jak marmur, trawertyn, teak i orzech, które w delikatny sposób wpłynęły na charakter wnętrz tego budynku.
W przestronnym salonie kremowe sofy kontrastują z masywnym kominkiem, tworząc balans między przytulnością a majestatem architektury. Całość dopełniają dzieła sztuki z kolekcji właściciela, w tym prace Alighiero Boettiego, Ettore Spallettiego i Mario Schifano.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.Wyrafinowane meble na zamówienie
Kontrastowe zestawienia przenikają całe wnętrze: dzieła pop-artu harmonijnie współgrają z zabytkowymi drewnianymi belkami, a starannie dobrane meble wprowadzają nieoczekiwane akcenty kolorystyczne.
Te na równi z detalami odgrywają ważną rolę w projekcie. Większość z nich wykonano na zamówienie. Przykładem jest geometryczny regał z mosiądzu, który znalazł się w bibliotece czy schody z orzecha ze szklaną balustradą w głównej sypialni. Te elementy podkreślają unikalny charakter willi, w której każdy detal jest starannie przemyślany.
Stylowa kuchnia i łazienki
Wiejska kuchnia w Villi il Gioiello to hołd dla klasycznej toskańskiej estetyki. Tekowe fronty szafek kontrastują z marmurowymi blatami w jasnoszarych odcieniach, a imponujący piec ze stali nierdzewnej dopełnia całości.
Wnętrza łazienek są równie imponujące – w głównej łazience białe marmury Carrara i ciemny marmur Verde delle Alpi tworzą elegancką kompozycję, którą dopełnia złocona armatura Dornbracht.
Villa il Gioiello pod Florencją. Zdjęcia
Autor: Materiały prasowe/Dornbracht
Źródło: materiały prasowe/Dornbracht
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Polacy kupili stuletni dom we Włoszech. "Zna nas już całe miasteczko" [WYWIAD]
Autor: instagram.com/dom_to_casa
Krzysiek: Jako młode małżeństwo niezbyt dużo podróżowaliśmy (obecnie mamy 8 lat stażu i do tej pory byliśmy raz na nartach, raz w Grecji i dwa razy we Włoszech). W 2022 r. właśnie podczas drugiego wyjazdu do Włoch, na Sycylii, włócząc się po ulicach Palermo, powiedziałem do Marty: „mógłbym tu mieszkać”. Marta: odpowiedziałam „właśnie pomyślałam o tym samym”. Często myślimy o tym samym, ale przeraziliśmy się oboje, bo nigdy nie myśleliśmy, że moglibyśmy mieszkać za granicą. Wróciliśmy pospiesznie do mieszkania i zaczęliśmy kopać w internecie. Z wypiekami na twarzach przeglądaliśmy oferty, które okazały się być w naszym zasięgu finansowym. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że Sycylia będzie trudnym miejscem do poszukiwań. Wiele ofert, na które się wtedy natknęliśmy, mogły mieć wady prawne. Ale za przeglądanie ofert i marzenia jeszcze się nie płaci.