Bauhaus we wnętrzu: nietypowe połączenie stylów w domu pod Berlinem
Aranżacja wnętrza domu w stylu lat 20. autorstwa pracowni Loft Szczecin. Główną ideą Bauhausu było łączenie wyrobów użytkowych ze sztuką w oparciu o funkcjonalny minimalizm i prostotę. Co wyniknęło ze spotkania Bauhausu ze stylem skandynawskim?
Autor: Karolina Bąk
Jasne drewno, miękkie kształty, białe ściany i duże okna przez które wpada światło dzienne, wprowadzają do wnętrza prawdziwie skandynawski klimat. To meble i dodatki stanowią o efekcie końcowym, który to przywołuje na myśl bauhaus.
Spis treści
Apartament jest zlokalizowany w kompleksie pałacowym otoczonym zielenią na przedmieściach Berlina. W czasach NRD budynek pełnił funkcję szpitala, a po upadku NRD stał się ruiną. Kilka lat temu został kupiony przez prywatnych właścicieli i poddany renowacji.
Bauhaus w skandynawskim wnętrzu
Ideą projektu było użycie klasycznego wyposażenia z lat 20., połączonych ze skandynawskimi elementami i polskim akcentem. Poza meblami vintage, praktycznie większość drewnianych mebli w apartamencie została zaprojektowana indywidualnie i wykonana ręcznie przez stolarza w Polsce. Główną rolę w aranżacji gra drewno. Jego szlachetna faktura, konsekwentnie powtarza się w całym domu. Jasne drewno, miękkie kształty, białe ściany i duże okna, przez które wpada światło dzienne, wprowadzają do wnętrza prawdziwie skandynawski klimat. To meble i dodatki stanowią o efekcie końcowym, który to przywołuje na myśl Bauhaus.
Wystrój jest minimalistyczny i konsekwentny w całym domu. Forma podąża tu za funkcją - wszystkie meble grają swą ściśle określoną rolę. Białe ściany uwydatniają meble z jasnego drewna w stylu vintage. Meble z epoki zostały pozyskane na potrzeby projektu i poddane renowacji. Brak tu zbędnych bibelotów. Wszystkie dodatki zostały dokładnie przemyślane. Ściany zdobią ceramiczne patery projektu najlepszych polskich grafików oraz polskie plakaty z lat 50.-70. Podczas projektu właściciel stał się fanem polskiej ceramiki z lat 50. i 60., co doprowadziło do stworzenia ciekawej kolekcji. Niezwykle efektownym zwieńczeniem wystroju całego wnętrza, są designerskie lampy wykorzystane w projekcie.
Bauhaus we wnętrzu: sztuka dla sztuki?
Bauhaus odnosi się do prądu w sztuce stawiającego przede wszystkim na minimalizm formy, funkcjonalność oraz prostotę. Jego główną ideą było łączenie funkcjonalnego wyposażenia wnętrz ze sztuką. Wnętrza w stylu Bauhaus cechowała głównie jasna kolorystyka, powtarzalność elementów oraz uproszczenie form i kształtów. Duże znaczenie miały także proste formy geometryczne. We wnętrzach w tym stylu obecne są zawsze naturalne materiały, np. w postaci drewnianej podłogi. Nadmiar dodatków i zdobień nie jest mile widziany. Mniej znaczy więcej. Odważne, żywe kolory pojawiają się jednak zawsze na tle jasnych ścian. Bauhaus we wnętrzu to pochwała prostoty i funkcjonalności. Na taką stylistykę wnętrza decydują się tylko nieliczni. A szkoda, bo wnętrza w tym stylu potrafią robić ogromne wrażenie. Wiele osób obawia się braku przytulności i wszechobecnego, chłodnego minimalizmu. W stylu tym jednakże, forma wynika z funkcji, dlatego wnętrza w stylu Bauhaus cechuje przede wszystkim funkcjonalizm.Autor projektu: www.loft-kolasinski.comZobacz też: Aranżacja loftu w stylu retro >>>
Autor: Karolina Bąk
Aranżacja wnętrza loftu autorstwa pracowni Loft Szczecin. Białe ściany oraz podłoga są idealnym, neutralnym tłem dla drewnianych mebli oraz kolorowych dodatków w stylu retro.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Lekkie fotele na nóżkach, stoliki kawowe, plakaty filmowe i białe, gładkie sciany tworzą klimat stylu vintage. Nie zapominajmy też o prawdziwym parkiecie w pokoju dziennym.