Ekologiczne biuro w Warszawie. Mnóstwo roślin i mebli z recyklingu. Takiego miejsca jeszcze nie było!

2023-10-06 12:03

Jedyne takie, ekologiczne biuro powstało w Warszawie. Aż 90 procent mebli pochodzi z drugiej ręki. Nie brakuje tutaj roślin - w środku jest ich ponad 600 - oraz materiałów i instalacji, którym dano drugie życie. Biuro firmy Arup, zrealizowane w Gdański Business Center jest w top 5 najlepszych wybranych przez międzynarodowy magazyn designerski „FRAME”.

Spis treści

  1. Ekologiczne biuro w Warszawie
  2. Meble z recyklingu do eko biura
  3. Jak działa zrównoważone biuro przyszłości?
  4. Arup w Warszawie - jedno z najlepszych biur na świecie

Ekologiczne biuro w Warszawie

Biuro, które znajduje się w Warszawie jest jednym z pierwszych, w którym zastosowano tak dużo materiałów pochodzących z recyklingu. Znajdziemy tam:

  • sufity z PET,
  • zielone farmy roślin,
  • beton konopny,
  • oraz naścienne panele akustyczne z grzybni.

Nieprzypadkowo znajduje się tam firma, która zajmuje się doradztwem strategicznym w zakresie zrównoważonej inżynierii. Ich celem było uczynienie ze swojej siedziby wizytówki działalności.

W projekcie zastosowano innowacyjne materiały, większość mebli pochodziła z drugiego obiegu, a ponad połowa urządzeń grzewczo-chłodzących po poprzednim najemcy pozostała na swoim miejscu. Użyte w polskim projekcie rozwiązania zostały wyróżnione w top 5 najlepszych biur przez magazyn „FRAME”, wyznaczając globalnie kierunek rozwoju zrównoważonych biur przyszłości.

Do urządzenia biura w Warszawie wykorzystano produkty pochodzące z recyklingu
Autor: ARUP W farmie hydroponicznej rosną pachnące zioła - bazylia, mięta i geranium lekarskie

Meble z recyklingu do eko biura

Arup we współpracy z Workplace, studiem badawczo-projektowym, starał się w jak największym stopniu ograniczyć ślad węglowy m.in. wykorzystując materiały, którymi już dysponował. Dlatego architekci zdecydowali się na odnowienie mebli z poprzedniej siedziby, jak również wybierali głównie produkty z drugiego obiegu.

Przy wsparciu Zero Waste Design, firmy zajmującej się upcyklingiem mebli, udało się sprawić, że aż 90 proc. mebli ruchomych w siedzibie pochodzi z recyklingu.

W biurze znajdziemy też mozaikę stworzoną z resztek płytek kuchennych, dywany wykonane z kwadratowych próbek o różnych fakturach i kolorach czy wykładziny z końcówek kolekcji dostępnych w magazynach wokół Warszawy.

Umieszczono także budki telefoniczne pochodzące z ekspozycji, aby umożliwić pracownikom swobodną rozmowę. Natomiast stoły, stoliki kawowe i ten do ping-ponga powstały z metalowych beczek i rur instalacyjnych. Z poprzedniego biura użyto przegrody akustyczne, przekształcając je w tapicerowane naścienne elementy wyciszające.

Po poprzednim najemcy pozostała ponad połowa urządzeń grzewczo-chłodzących, system chłodzenia serwerowni, nawiewniki szczelinowe wentylacyjne. Toalety przeszły jedynie niezbędny remont.

– Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że stworzenie ekologicznego biura jest bardzo kosztowym przedsięwzięciem. Okazuje się jednak, że podstawowe założenia zrównoważonych praktyk same w sobie zmniejszają wydatki. Z naszych wyliczeń wynika, że w tworzeniu przyjaznego dla środowiska biura, ponowne wykorzystanie zastanych materiałów oraz instalacji pozwoliło nam na oszczędności na poziomie ponad 20 proc., natomiast mebli ruchomych na ponad 40 proc. – mówi Małgorzata Madalińska, Project Manager, Arup.

Jak działa zrównoważone biuro przyszłości?

W strefie regeneracji znajdziemy m.in. farmę hydroponiczną. To przyjemne miejsce do odpoczynku, które dzięki roślinności zwiększa zdolność koncentracji i kreatywność. Rosną tam pachnące zioła m.in.

  • bazylia,
  • mięta
  • i geranium lekarskie,

Można uprawiać tam też truskawki i pomidory. Dbają o nie chętni pracownicy-wolontariusze. Dzięki aplikacji, otrzymują wskazówki dotyczące potrzeb roślin. Mogą zdalnie sprawdzać parametry, jakie w danym momencie są na farmie, jak wilgotność czy pH.

Rośliny mają specjalne oświetlenie, a jego natężenie monitoruje zegar. Z kolei w kuchni rosną mikro-liście z nasion warzyw i ziół. Rośliny w biurze były rozsadzane przez zespoły firmy na serii specjalnych warsztatów.

Na korytarzu znajdziemy drążki do podciągania, a w pobliżu kuchni stół do tenisa stołowego, które zachęcają pracowników do ruchu. W biurze jest dużo światła dziennego. Z kolei półki świetlne, czyli instalacje na oknach, odbijają naturalne światło w głąb biura i pozwalają, aby dotarło do większej liczby biurek jednocześnie zapewniając cień osobom siedzącym przy oknie, najbardziej narażonym na światło słoneczne.

Czytaj także: Luksusowe domki na wodzie podbiły serca turystów! Wypocznij wśród szumu fal, blisko natury

Przestrzeń jest też wyposażona w specjalny system oświetlenia, który imituje najłagodniejsze dla człowieka sztuczne światło i jest zintegrowany ze światłem naturalnym.

– Biuro stworzone w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale i na osoby korzystające z tej przestrzeni. Otoczenie jest przyjazne i zdrowe dla użytkowników, sprzyjając jednocześnie rozwojowi oraz integracji. Podczas opracowywania naszej warszawskiej siedziby szczególnie ważne było, aby przestrzeń sprzyjała kształtowaniu dobrych nawyków, inspirowała i wspierała pracowników w codziennych wyzwaniach – mówi Małgorzata Madalińska, Project Manager, Arup.

Arup w Warszawie - jedno z najlepszych biur na świecie

Siedziba Arup w Warszawie znalazła się w grupie 5 najlepszych biur roku wskazanych przez jeden z najbardziej wpływowych magazynów w świecie designu „FRAME”.

Funkcjonalność stworzonej przestrzeni została szczególnie doceniona przez jury. Miejsce wyróżnia się niecodziennymi rozwiązaniami, inspirując projektantów na całym świecie.

Źródło: informacja prasowa goodonepr.prowly.com

Czytaj także: Tych błędów w łazience nie popełniaj! Czego w swoim domu nie zrobiliby architekci? Poznaj praktyczne porady

Nasi Partnerzy polecają