Błękitne mieszkanie w kamienicy w Łodzi. Za projekt odpowiada Hanna Pietras.

2024-07-16 16:02

Oryginalna stolarka, parkiety, sztukateria. I ta wysokość: niemal 4 metry! To mieszkanie w kamienicy zachwyci tych, którzy kochają przestrzeń, kojące barwy i wysokie pomieszczenia. Luksusowe błękitne mieszkanie z Łodzi. Zobaczcie, jak wygląda po remoncie. Koniec z wąskimi przejściami i ciemnymi pomieszczeniami. Tu królują błękit i spokój.

Spis treści

  1. Wysokie na 370 cm mieszkanie z XIX wieku
  2. Mieszkanie w kamienicy. Układ pomieszczeń
  3. Kamienica ma ponad 100 lat, ale w środku jest jasno i lekko
  4. Błękit we wnętrzu wprowadza spokój
  5. Mieszkanie w błękicie. Zdjęcia
Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany

Łódzkie kamienice mają często bogato zdobione fasady, z monumentalnymi klatkami schodowymi i przestronnymi wnętrzami. Są świadectwem świetności miasta, które niegdyś było jednym z najważniejszych centrów przemysłowych w Polsce. Renowacja tych budynków i adaptacja ich na nowoczesne mieszkania pozwala na zachowanie ich historycznego charakteru, jednocześnie wprowadzając nowoczesne udogodnienia. Dziś mieszkanie w kamienic jest marzeniem wielu z nas. 

Wysokie na 370 cm mieszkanie z XIX wieku

Ale to mieszkanie o powierzchni 90 metrów kwadratowych, znajdującego się w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, było w bardzo złym stanie. Zaniedbane, podzielone na malutkie pomieszczenia, wysokie na 370 cm. Wiara, że to wnętrze kryje w sobie potencjał były kluczem do rozpoczęcia prac.

- Najprostszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie wszystkiego do gołych cegieł czy stropów i rozpoczęcie od zera, ale wtedy tracimy oryginalność i prawdziwość miejsca. A o to chodzi w mieszkaniu w kamienicy, o ten klimat. Nie uzyskamy go w apartamentowcu, czy w bloku z wielkiej płyty - oceniła architektka Hanna Pietras. To ona zajęła się projektem. Jak sama o sobie mówi - lubi eksperymentować z kolorem i formą, przełamywać konwencje, łączyć style, inspirować się trendami, ale nie ulegać im.

Mieszkanie w kamienicy. Układ pomieszczeń

Wejście do mieszkania pierwotnie prowadziło bezpośrednio do kuchni, co nie było zbyt praktyczne. Aby temu zaradzić, z kuchni wydzielono mały przedpokój, w którym zachowano oryginalne kuchenne płytki (kremowo-białe), oraz garderobę. Z przedpokoju przechodzi się do długiego korytarza, wzdłuż którego znajdują się toaleta, pralnia i łazienka. Na końcu korytarza umieszczono dwa pokoje w amfiladzie: salon i sypialnię.

Kamienica ma ponad 100 lat, ale w środku jest jasno i lekko

Projektantki postanowiły odzyskać z dawnej świetności jak najwięcej. Nie zamierzały jednak odtwarzać wnętrza w stylu XIX-wiecznym.

Architektkom zależało na przestrzeni, która nie jest „przeładowana”, ani wręcz zastawiona zbędnymi przedmiotami. Wszystko, co możemy w niej znaleźć zostało dopasowane według klucza: jasne, lekkie i eleganckie. Połączenie nowoczesności z historią. Przykład? W kuchni zastosowano ciemny fornir i zachowano stare płytki z niebieskim motywem, nawiązując do oryginalnego koloru stolarki.

Błękit we wnętrzu wprowadza spokój

Wprowadzenie odcieni błękitu do klasycznych pomieszczeń dodaje im świeżości i lekkości, a jednocześnie podkreśla ich architektoniczne walory. Kolor ten, nawiązujący do nieba i morza, wprowadza do wnętrz spokój i odprężenie, tworząc idealną przestrzeń do relaksu.

W połączeniu z detalami z epoki, takimi jak zdobione sufity, drewniane podłogi czy stylowe drzwi, błękit tworzy wyjątkową atmosferę, która opowiada historię minionych lat, zachowując przy tym współczesną funkcjonalność i estetykę - mówi projektantka Hanna Pietras.

- Przy tym projekcie uparcie trzymałyśmy się jednej zasady: przenikania starego z nowym, splecione niebieskim wątkiem - dodaje Pietras.

Czytaj też:

Białe mieszkanie w bloku. Biała podłoga z desek to był must have

ZDJĘCIA

Projekt: Hanna Pietras, Joanna Poradowska

Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow

Mieszkanie w błękicie. Zdjęcia

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają