Błękitny kolor we wnętrzach. Radzimy, jak urządzić mieszkanie w kolorze niebieskim – inspiracje i zdjęcia!

2024-08-13 15:08

Wnętrza w odcieniach barwy niebieskiej są piękne, modne i ponadczasowe. Z racji swej uniwersalności niebieskości odnajdą się w każdym stylu. Ponadto działają kojąco, są jak balsam, więc dobrze się w nich mieszka. To nieprawda, że są zimne. Podpowiadamy, z czym je łączyć, by dom stał się przytulny i przyjazny. Zobacz, jak wykorzystać odcienie niebieskiego we wnętrzach.

Spis treści

  1. Różne odcienie niebieskości – barwy uniwersalne
  2. Czy kolor niebieski i jego odcienie są zimne?
  3. Jaki efekt daje we wnętrzu zastosowanie odcieni niebieskich?
  4. Z jakim kolorem połączyć błękit? Najlepsze materiały i odcienie

Różne odcienie niebieskości – barwy uniwersalne

Do wyboru mamy niezliczone odcienie barwy niebieskiej, począwszy od lodowego błękitu, delikatnego kaczego jaja, niebieskoszarych mgieł i błękitnozielonych czy szafirowych wód, po jaskrawy kolor niezapominajek i chabrów, mocne „dżinsowe” tony, „morskie” odcienie navy po nasycone kobalty i ciemny granat... Jest w czym wybierać! Dzięki temu bogactwu można dobrać odcień do stylu aranżacji, podkręcić ją w wybranym kierunku, osiągnąć wymarzony efekt.

Styl marynistyczny – zabawa tkaniną
Autor: Laura Ashley Wnętrze w marynistycznej konwencji. Typowe dla jachtów płótno (lniane, bawełniane, konopne) pięknie wygląda też w eleganckim salonie. Możesz uszyć z niego rolety, abażury lamp, poszewki na poduszki (Lauraashley.pl). Wykorzystaj paskowy motyw do modelowania wnętrza. Układ pionowy, np. na zasłonach, optycznie oddala sufit, a poziomy poszerza okno.

Czy kolor niebieski i jego odcienie są zimne?

Powszechnie niebieskości uchodzą za zimne, lecz nie jest to do końca prawda. Wszystko zależy od odcienia (jego składowych) oraz... oświetlenia! Trzeba po prostu brać pod uwagę barwę światła (ciepła, neutralna, zimna), dobierając ją najkorzystniej tak, by osiągnąć zamierzony efekt, czyli uzyskując wrażenie chłodu czy też miękkiej przytulności. Znaczenie ma także to, z jakimi materiałami i barwami połączymy wybrane odcienie barwy niebieskiej.

Wyspa kuchenna – tradycja z pazurem
Autor: Laura Ashley Główny ciąg roboczy, szafki stojące i wiszące oraz wyspa pochodzą z jednej kolekcji, co sprawia, że kuchnia wygląda bardzo elegancko. Stonowany szaroniebieski odcień frontów, a więc nieoczywisty dla angielskiego stylu (wyposażenie marki Laura Ashley), pięknie kontrastuje z białymi blatami i płytkami. Wyspa z wieloma szufladami i półkami pomieści mnóstwo naczyń i akcesoriów. Przy tak szykownym meblu wybierz zlewozmywak wpuszczany w blat albo taki, który tworzy z nim monolit, czyli z tego samego materiału (np. z kompozytu mineralnego, marmuru) z niewidocznymi połączeniami spoinowymi.

Jaki efekt daje we wnętrzu zastosowanie odcieni niebieskich?

Wnętrza w niebieskościach i z niebieskościami są odbierane jako bliskie natury, przyjazne człowiekowi. Zależy to jednak także od intensywności odcieni oraz łącznych rozmiarów powierzchni, na jakich są one stosowane.

Najjaśniejsze niebieskości sprawiają, że wnętrze wydaje się być przestronne, wypełnione świeżym powietrzem i bardziej świetliste. Doskonały efekt dają odcienie złamane, jakby przykurzone czy spłowiałe. Pasują właściwie do wszystkiego, bo mają cechy barw neutralnych. Z kolei te bardziej nasycone, jak indygo, szafir i kobalt są bardziej klimatyczne, doskonale sprawdzają się nie tylko w roli akcentów.

Wnętrza w niebieskościach – scandi po wiejsku
Autor: S. Rejmer, styl.: A. Osak-Rejmer Kuchnia w domu na wsi łączy w sobie funkcjonalność skandynawskich wnętrz, umiłowanie prostoty i bezpretensjonalność z dobrym gustem. Biała zabudowa przykryta metalowym blatem, retro stół i krzesła, sosnowa podłoga... Energii aranżacji dodają czarny sufit, szaroniebieska ściana i kolorowe plakaty z epoki PRL-u.

Z jakim kolorem połączyć błękit? Najlepsze materiały i odcienie

Wyblakłe, delikatne niebieskości nadają się do wszystkich pomieszczeń, podobnie jak odcienie złamane, nieoczywiste. Można je bez obaw stosować nawet na dużych powierzchniach. Warto je łączyć z ciemniejszymi niebieskościami, bielą, écru i jasną ochrą. Zastosowanie jasnego drewna (podłoga lub meble) czy dywanu z włókna w naturalnym odcieniu ociepli aranżację. Podobne wrażenie daje błękit zestawiony z kolorem terakoty. Mogą to być płytki czy cegła albo ceramiczne naczynia w naturalnych kolorach, jak gliniane misy, wazy i dzbany, które wprowadzą miłe uczucie ciepła.

Tradycyjnie niebieski łączy się z bielą, ale świetnie wygląda zestawienie niebieskości ze stonowanymi albo wyrazistszymi odcieniami barwy różowej (nie cukierkowymi!). Jeśli lubisz mocne akcenty, zastosuj żółte dodatki, np. poduszki lub wazony. Bez trudu znajdziesz też zielenie i brązy, które też doskonale wyglądają z niebieskim.

Barwę niebieskozielonkawą, która do wnętrza wnosi jasność i spokój, warto łączyć z dodatkami koralowymi i rudymi. Inspiracją jest kacze jajo w rdzawe cętki – arcydzieło natury.

Intensywne, zmysłowe odcienie, jak indygo, granat czy fiołek, mogą stworzyć nastrój zarówno wyrafinowanej elegancji, jak i wesoły etniczny. Ten ostatni reprezentowany przez style marokański, meksykański czy afrykański wprost nie może się obejść bez głębokich tonów. Gdy dodasz do nich turkusowe akcenty w postaci szkła i ceramiki, wystarczająco nasycisz wnętrze kolorem.

Polecamy: Biało-niebieska kuchnia z drewnem. Nowoczesna i funkcjonalna

Te wyraziste odcienie barwy niebieskiej doskonale w połyskliwych tkaninach, jak jedwab, satyna, sztruks czy welur. By uzyskać efekt nakładania się kolejnych niebieskich tonów, wykorzystaj zróżnicowanie faktur. Jako przeciwwagę zastosuj gęste biało-niebieskie wzory: pasy, kraty czy kwiaty. Złote lub srebrne dodatki w postaci ram, kinkietów i żyrandola oraz opalizujące szkło dekoracyjne dodadzą wnętrzu cudownego blasku.

Wnętrza w niebieskościach – elegancka sypialnia
Autor: i styl.: Marta Behling Szykowna sypialnia w stylu modern classic ze sztukateryjnymi detalami w bieli i stonowanych błękitach. Ciepłe drewno i lśniący złociście metal ocieplają wnętrze i dodają mu szyku. Pomieszczenie oświetlają lampy z Westwing.pl: sufitowa z abażurem z delikatnych frędzelków kojarząca się z sukniami z lat 20. XX wieku, oraz modernistyczne kinkiety – białe kule.Choć są z różnych bajek integrują je biel i odcień złota.
Listen on Spreaker.
Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany