Ciekawe kolory ścian salon i kuchnia. Inspiracje na kolory wnętrz
Wybraliśmy wnętrza, które mają ciekawe kolory ścian. Szukasz inspiracji na kolory ścian w salonie i kuchni? Obejrzyj naszą galerię wnętrz, sprawdź jak łączyć kolory ścian, jak podkreślić mocnym kolorem wybrany fragment wnętrza, jak zestawiać ze sobą kolory ścian i mebli.
Autor: Daniel Rumiancew
Spis treści
- Kolory ścian: fioletowy
- Różowy jako kolor ścian w salonie i kuchni?
- Kolory ścian: niebieski
- Kolory ścian: zielony
- Jak wybierać kolory ścian
Jak pomalować ściany w kuchni? Na który odcień zdecydować się w salonie? Jakie dopasować kolory ścian do mebli? Jak zestawiać kolory wnętrz? To chyba najczęstsze dylematy związane z urządzaniem mieszkania. Obecnie wybierając kolory ścian chętnie sięgamy po fioletowy, szary, zielony. Salon i kuchnia tworzą często wspólną przestrzeń dzienną.
Kolory ścian: fioletowy
Fioletowy kolor ścian warto zastosować, gdy chcemy roztoczyć we wnętrzu aurę luksusu. Wybieramy ciemniejsze, bakłażanowe tony, które świetnie spisują się w stylowych wnętrzach jako uzupełnienie stiuków i kryształów. Rozbielona wersja lila zastosowana jako kolor w salonie to naturalny kontekst dla klimatów prowansalskich. Fiolety działają stymulująco i sprzyjają życiu towarzyskiemu. Dlatego te kolory ścian sprawdzają się w salonie i jadalnii, wszędzie tam, gdzie toczy się życie rodziny. Dekoratorzy wnętrz przestali traktować kolory ścian z tej palety jako barwy glamour. Teraz odcienie wrzosu i fiołków zdobią ściany nowoczesnych, minimalistycznych apartamentów i wnętrz w duchu skandynawskim.
Różowy jako kolor ścian w salonie i kuchni?
Jeszcze nie tak dawno różowy był jedynie kolorem do pokojów dziewczynek. Słodki i niewinny, cukierkowy. Jednak w nieco przydymionej wersji (brudny róż) staje się uniwersalny. Kolory wnętrz wykorzystujące barwy arbuza, cyklamenu i musu malinowego zachowują „kobiecy” charakter wnętrza, pozostając jednocześnie eleganckie. W jednym pomieszczeniu można bezkarnie łączyć prawie wszystkie odcienie różu (trzeba uważać przy tonach łososiowych, te są trudne do zestawiania).
Kolory ścian: niebieski
Obalamy mit, że niebieski kolor ścian odbiera apetyt i pod żadnym pozorem nie powinien być stosowany w kuchni. Oczywiście, nie namawiamy Was do gotowania zupy a la Bridget Jones. Błękit kolor na kuchennej ścianie kojarzy się z grecką tawerną, swobodą i bezpretensjonalnością. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt, ważne jest zachowanie chropowatej, nierównej faktury ściany. Wszelkie jej niedoskonałości mogą okazać się zaletą aranżacji wnętrza kuchni. Turkusowy kolor ścian sprawia we wnętrzach niemało problemów. W swoim czystym, niczym nieskażonym odcieniu jest barwą dominującą we wnętrzu, którą trudno łączyć z innymi. Tak naprawdę dobrze wygląda jedynie z bielą lub złotem (w tym drugim przypadku osiągamy „barokowy” klimat pomieszczenia). Za to „postarzałe, przybrudzone” turkusy jako kolory ścian znakomicie komponują się z żółtym, brązowym czy rudym i pasują do wnętrz w stylu vintage.
Kolory ścian: zielony
Zieleń jest doskonale neutralna we wszystkich odcieniach, niezależnie od nasycenia. Dobrze koegzystuje z innymi kolorami wnętrza – nie ma znaczenia, czy jest to łagodna tonacja selera naciowego, cudownie intensywna zieleń brokułów, czy zgniłe khaki wojskowego munduru. Jaskrawą zieleń stosunkowo rzadko wykorzystuje się we wnętrzach jako kolor ściany. Dekoratorzy stosują ją jedynie w formie dodatków lub na niewielkich powierzchniach. Za to paleta jej licznych odcieni (seledyn, pistacja, mięta, jadeit, eukaliptus) robi karierę we wszystkich pomieszczeniach w domu jako kolory ścian.
Jak wybierać kolory ścian
Nie wybierajmy kolorów ścian, które są w modzie, lecz te, które dobrze wpływają na samopoczucie. Komponując paletę odcieni kolorów w salonie czy kuchni, pamiętajmy, że kolor ścian tworzy atmosferę miejsca - tę nieuchwytną „aurę”, która wpływa na samopoczucie zarówno domowników, jak i gości. Nie podążajmy więc tylko za tym, co modne w danym sezonie, lecz wybierajmy kolory ścian, w otoczeniu których czujemy się komfortowo. Chłodne błękity stworzą w salonie przestrzeń relaksu i odprężenia, idealną, by uspokoić gonitwę myśli. Jeśli poszukujemy wibrującej, pozytywnej energii w salonie i kuchni, sięgnijmy po odcienie z palety czerwieni. Z kolei żółcienie w salonie i kuchni zastosowane jako kolory ścian to prawdziwa eksplozja życia i radości. Te kolory wnętrz współtworzą przestrzeń wyjątkowo przyjemną w odbiorze - ciepłą, optymistyczną, gościnną.