Co może dla nas zrobić architekt wnętrz? Czy warto zamówić projekt wnętrz?
Architekt wnętrz zajmuje się urządzaniem mieszkań. Często zastanawiamy się, czy warto skorzystać z porad architekta wnętrz? Ile kosztuje projekt wnętrz? Przeczytaj nasz poradnik i przygotuj się do spotkanian z architektem wnętrz. Pamiętaj, że architekt wnętrz może z mieszkaniem zrobić praktycznie wszystko, projekty wnętrz uwzględniają prace od wyburzenia ścian, przez zaprojektowanie mebli na indywidualne zamówienie, do wyboru kolorów i tkanin. Wszystko zależy od naszych potrzeb.
Bogactwo dostępnych w sklepach materiałów wykończeniowych, sprzętów i mebli nie rozwiązuje problemów dotyczących urządzania wnętrz, lecz raczej pogłębia naszą bezradność - jak urządzić mieszkanie? Im więcej możliwości, tym trudniej wśród nich wybierać. A może zamówić projekt wnętrz? Możliwość skorzystania z usług architekta wnętrz często rodzi obawy. Czy architekt wnętrz zaprojektuje wnętrza nam bliskie? Ile będzie kosztował projekt wnętrz, czy nas na to stać? Czy architekt wnętrz nas zrozumie? Obawy te znajdują odzwierciedlenie w rodzaju zamówień, jakie najczęściej otrzymują architekci wnętrz. W większości z usług architekta wnętrz korzystamy podczas urządzania kuchni i łazienki - wnętrz trudnych do funkcjonalnego zagospodarowania.
Płyta CD "Projektanci wnętrz – inspiracje, projekty i porady”
Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz i pomysły na wyjątkowe wnętrza? Co jest modne w urządzaniu wnętrz? Jakie pomysły na wnętrza mają najlepsi polscy projektanci? Dowiesz się tego z wrześniowego numeru Muratora. Czytelnicy Muratora otrzymają super prezent - płytę CD „Projektanci wnętrz – inspiracje, projekty i porady”. Na płycie możesz w niej porównać prezentacje, przeczytać komentarze i wybrać architekta wnętrz, którego styl najbardziej Ci odpowiada. To idealny sposób na znalezienie inspiracji i ciekawych rozwiązań w urządzaniu wnętrz. Z poradnika dowiesz się, jakie usługi oferują projektanci wnętrz, jak znaleźć odpowiedniego i jak go zatrudnić.
Architekt wnętrz: dlaczego warto skorzytać z jego usług
Często przychodzimy do projektanta wnętrz już z mniej lub bardziej sprecyzowaną wizją naszego mieszkania: „ma być ciepło i przytulnie” albo „nowocześnie i reprezentacyjnie”, albo też „tak jak w katalogu”. Architekt wnętrz może zrealizować naszą wizję, proponując użycie zupełnie innych środków, niż byśmy sobie to wyobrażali. Ma on bowiem większą wiedzę i doświadczenie w urządzaniu wnętrz, widział dużo więcej rozwiązań, odwiedza targi i wystawy – może więc zaproponować nam coś zupełnie nieoczekiwanego, co nam się spodoba. Żeby propozycja architekta wnętrz była udana, nie wystarczy wiedza o materiałach. Ważne jest również, aby architekt wnętrz potrafił je zestawić, odpowiednio skomponować, połączyć różne faktury i kolory. Może to zrobić w sposób niekonwencjonalny. Stereotypy mogą dotyczyć też kosztów projektu wnętrz. Powszechne jest przekonanie, utwierdzane często przez kolorowe czasopisma, że oryginalnie i nowocześnie znaczy drogo. A tymczasem może się okazać, że za pomocą niedrogich i dostępnych materiałów można niekonwencjonalnie urządzić wnętrze.
Projektowanie wnętrz
Architekt wnętrz poradzi, jak zaaranżować wnętrze o nietypowych rozmiarach czy kształtach. To, co wydawać by się mogło wadą czy przeszkodą w zagospodarowaniu pomieszczenia, w rękach architekta wnętrz może dać dobre efekty funkcjonalne i plastyczne. Architekt wnętrz podpowie, jak podzielić wnętrze, jednocześnie go nie zamykając. Na ogół nie da się zmienić rozmiarów domu czy mieszkania. Ale czasem wystarczą niewielkie ingerencje architekta, aby optycznie powiększyć lub zmniejszyć wnętrza. Architekt wnętrz może zaprojektować wnętrze jednorodne stylowo albo zatroszczyć się o to, aby zgrać ze sobą meble, kolory ścian, dekoracyjne drobiazgi w różnym stylu i pochodzące z różnych czasów.
Projekt wnętrza: zmiana układu pomieszczeń
Nawet najpiękniejsze meble nie uratują źle rozplanowanego domu ani mieszkania. Dlatego nierzadko projektowanie wnętrza architekt rozpoczyna od propozycji zmiany w układzie ścian wewnętrznych. Wszelkie przebudowy są pracochłonne i kosztowne. Niekiedy jednak warto się z tym pogodzić - zwłaszcza jeśli zmiany mają przynieść korzyści funkcjonalne – a więc wygodę. Zmieniając układ ścian, podejmujemy decyzje przestrzenne: dzielimy mieszkanie na strefy, otwieramy i zamykamy wnętrza, tworzymy ciągi komunikacyjne.
Architekt wnętrz: meble, tkaniny, oświetlenie, detale...
Wypełnienie pustych wnętrz sprzętami to kolejny i wcale nie najłatwiejszy etap urządzania mieszkania. Detale i meble zdobią i tworzą klimat wnętrz. W dużej mierze to one mogą zdecydować o ostatecznym wizerunku pomieszczenia, jego oryginalności i niepowtarzalności. Dlatego warto skorzystać na tym etapie z pomocy architekta wnętrz. Projektowanie wnętrz uwzględnia wybór mebli. To jakie chcemy mieć meble to sprawa stylu, materiałów, koloru, ale również producenta i ceny. Meble muszą być dopasowane do wielkości i charakteru wnętrza. Są architekci wnętrz, którzy wyposażają mieszkania pod klucz ze wskazaniem miejsca zakupu lub wręcz sprowadzeniem mebli, tkanin i sprzętów. Można też zrezygnować z mebli seryjnie produkowanych i zafundować sobie meble zaprojektowane przez architekta wnętrz i wykonane przez współpracującego z nim rzemieślnika specjalnie dla nas. Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzanie wnętrz będzie kosztowne. Możemy też zwrócić się do architektów z prośbą o zaprojektowanie oświetlenia. Wprawny architekt wnętrz może stworzyć nastrój zarówno światłem dziennym, jak i sztucznym, wprowadzić do wnętrza ład i harmonię. Odpowiednie oświetlenie potrafi każde wnętrze zmienić nie do poznania.
Porada architekta wnętrz
Pierwsza rozmowa z architektem jest wstępnym rozpoznaniem, jednak to architekt wnętrz powinien być tu stroną aktywną - wtedy pokazuje swoje realizacje i możliwości. Bywa jednak, że pierwsza rozmowa jest ostatnią - po prostu architekt wnętrz nie przypadł nam do gustu. Na ogół za pierwsze spotkanie architekci nie będą oczekiwać zapłaty, czasami jednak musimy zapłacić - jak za poradę. Jeśli decydujemy się na dalszą współpracę, pamiętajmy, że w interesie obu stron leży ustalenie zakresu usługi i spisanie stosownej umowy. Najprostszą i najtańszą formą usługi jest porada architekta wnętrz. Zazwyczaj kosztuje ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale czasami możemy ją uzyskać za darmo, np. w dużych salonach meblowych, w niektórych sklepach z wyposażeniem kuchni i łazienek. Są architekci wnętrz, którzy porad udzielają bezpłatnie, traktując je jako promocję swojej firmy i licząc, że porada może stać się początkiem dalszych usług. Niektórzy architekci jednak niechętnie lub w ogóle nie przyjmują takich zleceń. Dla tych z bardziej renomowanych firm jest to nieopłacalne, inni tłumaczą to tym, że nie wiedzą, czy klienci się do niej zastosują i w związku z tym nie mogą brać żadnej odpowiedzialności.
Projekt wnętrz i honorarium dla architekta wnętrz
Jeśli współpraca przebiega pomyślnie, architekt wnętrz przedstawia nam projekt wnętrz koncepcyjny (około 30% ceny całego projektu), do którego przygotowania niezbędna jest inwentaryzacja. Polega ona na dokładnych pomiarach ścian, podłóg, okien i sporządzeniu odręcznego szkicu, gdzie również zaznacza się wszystkie gniazdka, grzejniki itp. Projekt wnętrza koncepcyjny zazwyczaj przedstawia się w postaci perspektyw, rysunków, rzutów lub aksonometrii. To, ile wariantów wystroju wnętrza zaproponuje architekt wnętrz, powinno być ściśle określone w umowie. Faza projektu koncepcyjnego to również czas na obejrzenie próbek materiałów i kolorów. Dokładne opracowanie otrzymujemy w projekcie wykonawczym. Koszt tej usługi (liczonej od metra kwadratowego projektowanej powierzchni albo od całości usługi) jest zróżnicowany i zależy od renomy architekta wnętrz: u początkującego może to być np. 70 zł za 1 m2, a u wziętego architekta o znanym nazwisku 200 zł, a nawet więcej. Cena projektu wnętrza wykonanego przez projektanta pracującego np. w salonie mebli kuchennych może być wliczona w cenę mebli.
Projekt wykonawczy to bardzo dokładna dokumentacja techniczna (projekt przebudowy ścian, użyte materiały, kolorystyka ścian i podłóg, przewidziane sprzęty i meble) wraz z kosztorysem, obliczoną ilością materiałów i wskazaniem miejsca zakupu. Kto chce być pewien, że wnętrza zostaną zrealizowane tak jak w projekcie, powinien skorzystać z nadzoru autorskiego. Jest on wliczony w cenę projektu lub traktowany jako dodatkowa usługa (liczona na godziny lub dniówki). Wszystko to warto uzgodnić z architektem wnętrz na etapie umowy, aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom.