Style, które pokochaliśmy we wnętrzach w 2024. Co będzie modne w 2025?
Czym zaskoczył nas 2024 w aranżacji wnętrz? Od harmonijnych ciepłych beżów po technologiczne innowacje – tak upłynął nam mijający rok. Jakie style zdominowały ten czas i czy w przyszłości będą nadal obecne we wnętrzach? Co będzie modne w 2025? Nasza rozmówczyni, projektantka wnętrz Marta Zajdel, wskazuje najważniejsze trendy i rozwiązania, które warto poznać.
Autor: Archiwum prywatne/ Marta Zajdel
Spis treści
- Co królowało we wnętrzach w 2024?
- Najlepsze rozwiązania mijającego roku
- Nowoczesność z nutą tradycji
- Największe wyzwania 2024 roku
- Co będzie modne w 2025?
- Ponadczasowe trendy wnętrzarskie
- Trendy wnętrzarskie 2024 - projekty Zajdel Interiors. Zdjęcia
Co królowało we wnętrzach w 2024?
W mijającym roku w przestrzeniach mieszkalnych dominowały ciepłe odcienie, przede wszystkim beże, które stały się bardziej popularne niż w poprzednich sezonach.
Jednak 2024 rok przyniósł także otwartość na intensywniejsze barwy. Projektantka wnętrz Marta Zajdel (ig: zajdelinteriors) zauważyła, że klienci coraz chętniej eksperymentują, wprowadzając mocne kolorystyczne akcenty, które nadają wnętrzom charakteru i energii.
Mijający rok był również czasem triumfu stylu japandi – harmonijnego połączenia japońskiego minimalizmu i skandynawskiej przytulności.
Styl japandi pojawiał się najczęściej w zapytaniach klientów, którzy planowali remont w 2024 r. Było także widać tendencję do większej otwartości na eklektyzm.
Warto podkreślić, iż ukłon w stronę eklektyzmu to nacisk na indywidualność. Jest to styl będący połączeniem różnych form wzornictwa, które stają się bardziej wyraźne, im bardziej różnią się od siebie. Dzięki takim zabiegom wnętrza są bardziej spersonalizowane, odzwierciedlając osobowość właścicieli.
Najlepsze rozwiązania mijającego roku
Marta Zajdel wskazuje na dwa typy produktów, które w jej praktyce zawodowej szczególnie wyróżniły się w 2024 roku.
Pierwsze z nich to aluminiowe listwy przypodłogowe.
- W moich projektach preferuję rozwiązania piękne i ponadczasowe. Dlatego cieszą mnie wprowadzone na szerszą skalę rozwiązania, które będą trwałe na lata. Jednym z nich są aluminiowe listwy przypodłogowe, które mogą przybierać różne kolory, kształty i wysokości, jednocześnie zapewniając wysoką wytrzymałość, a przez swój neutralny charakter także ponadczasowość – tłumaczy.
Drugim trendem jest rozwijający się rynek rozwiązań akustycznych.
- Już w poprzednich latach można było zauważyć, że tego rodzaju produkty zaczynają się rozwijać. W tym roku powiedziałabym, że zaczął się wysyp rozwiązań akustycznych — od paneli, które przyjmują bardzo eleganckie kształty, przez lampy aż po designerskie obrazy. I te rozwiązania są w końcu ładne, a nie tylko funkcjonalne.
Nowoczesność z nutą tradycji
Jednym z najciekawszych aspektów 2024 roku jest balansowanie między nowoczesnymi technologiami a tradycyjnymi formami.
Jak w poprzednich latach możemy zauważyć rozwój technologii. Parametry produktów są nieustannie udoskonalane, ale ich wygląd często nawiązuje do klasycznych wzorców. To podejście pokazuje, że współczesne wnętrza nie tylko korzystają z innowacji, ale też czerpią inspirację z przeszłości.
Przeczytaj także: Modne kuchnie w 2025 roku. Planujesz remont? Oto, co musisz wiedzieć
Największe wyzwania 2024 roku
Projektowanie wnętrz w 2024 roku nie było pozbawione trudności. Według projektantki głównym wyzwaniem okazało się dopasowanie do ograniczonych budżetów klientów.
Wzrost cen spowodował, że w tym roku więcej czasu poświęciłam na szukanie alternatywnych rozwiązań do pierwotnie zakładanych. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi trendów i materiałów, ale czasami ich oczekiwania są nierealistyczne — luksusowy wygląd przy minimalnym budżecie. Tak więc, balansowanie między edukowaniem klientów a spełnianiem ich oczekiwań było istotnym aspektem mojej pracy.
- przyznaje.
Rok 2024 udowodnił, jak ważne jest kreatywne podejście do ograniczeń oraz umiejętność pogodzenia estetyki z realiami finansowymi.
Co będzie modne w 2025?
Marta przewiduje dwa główne kierunki w nadchodzącym roku. Pierwszy to rosnące zainteresowanie rozwiązaniami dla małych przestrzeni. Modułowe meble, ukryte systemy przechowywania i elastyczne aranżacje dostosowane do różnych funkcji – od pracy po relaks – będą kluczowe, szczególnie w dużych miastach.
Drugi kierunek to redefinicja luksusu.
- Luksus coraz częściej postrzegany jest przez pryzmat jakości, etyki i trwałości – podkreśla.
Klienci będą sięgać po produkty ekologiczne i tworzone w sposób etyczny, co dodatkowo podkreśla kierunek ku świadomej konsumpcji. Będzie to także zwrot w stronę lokalnych produktów oraz rękodzieła.
Zobacz również: Mała kuchnia, wielkie możliwości. Innowacje w aranżacji 2025 roku
Ponadczasowe trendy wnętrzarskie
Jak wprowadzać trendy, aby wnętrza były funkcjonalne i stylowe także w przyszłości?
- Mam nietypowe podejście do ponadczasowości, bo postrzegam ją przez pryzmat konkretnej jednostki. Dla każdej osoby ponadczasowe rozwiązanie będzie czymś innym. Tworząc ponadczasowe wnętrze, w pierwszej kolejności myślę o aspektach funkcjonalnych przestrzeni, ale nie na tu i teraz tylko w perspektywie kolejnych kilku lat — podkreśla Marta.
Doradza także, aby podchodzić do nich z dystansem i zastanowić się, czy dany element naprawdę nas wyraża.
- Trendy bezpiecznie jest wprowadzać w dodatkach, które łatwo zmienić, w meblach ruchomych, ale też w kolorach ścian. Choć to wymaga już większego nakładu pracy i środków.
Warto także podkreślić, iż jednym z najbardziej przyszłościowych trendów są rozwiązania typu smart home oraz ekologiczne materiały wykończeniowe, które łączą nowoczesność z dbałością o środowisko.
Trendy wnętrzarskie 2024 - projekty Zajdel Interiors. Zdjęcia
Autor: Archiwum prywatne/ Marta Zajdel
Przeczytaj również: Nowe krzesła do jadalni? Plecionka wiedeńska i zaokrąglone kształty w trendach 2025!
Autor: Materiał prasowy/ Westwing
Krzesła z drewna o naturalnym wykończeniu, które wprowadzają ciepły akcent do jadalni.