Czarna ściana: udomawiamy ciemne kolory ścian we wnętrzu
Czarna ściana nada wnętrzu mieszkania nowoczesnego charakteru, a umiejętnie zestawiona z elementami wyposażenia, stanie się świetną alternatywą dla aranżacji wnętrz w kolorach ziemi. Jak ograć czarną ścianę we wnętrzu? Jak oswoić czarny kolor ściany, aby ten nie przytłaczał wnętrza? Obalamy stereotypy i prezentujemy świetne projekty wnętrz, w których pierwsze skrzypce gra czarna ściana!
Autor: Mariusz Bykowski
Czarna ściana w salonie nada głęb aranżacji, jednocześnie dodając jej wyjątkowego stylu i szyku.
Spis treści
Czarna ściana we wnętrzu ma swoje grono zwolenników. Przez niektórych uważana jest za rozwiązanie absolutnie nie przystające do standardów wnętrz mieszkalnych, będące elementem przytłaczającym przestrzeń. W rzeczywistości chodzi o to, by znaleźć na nią sposób. Czarna ściana okaże się wyjątkowym elementem wystroju wnętrza mieszkalnego pod warunkiem, że odpowiednio ją udomowimy.
Czarna ściana we wnętrzu
Czarna ściana we wnętrzu, choć wciąż rzadko spotykana, sukcesywnie poszerza grono swoich zwolenników. Odpowiednio ograny czarny kolor we wnętrzu, nada mu wyrazistości i wyjątkowego charakteru. Projekt wnętrz wykończony ścianą w kolorze głębokiej czerni z pewnością zyska na elegancji i niepowtarzalnym szyku. Decydując się na ścianę w tak zdecydowanym kolorze, musimy przywiązać większą uwagę do jej otoczenia, detali aranżacji i wyposażenia. Wnętrze, dla którego tłem aranżacji ma być czarna ściana, należy wizualnie rozjaśnić i wprowadzić do niego elementy, które nadadzą całości wrażenia lekkości. Pewne jest, że niezależnie od stylu, czarna ściana wybije się na prowadzenie i będzie grała pierwsze skrzypce we wnętrzu. Jeśli chcemy nieco zniwelować to wrażenie, możemy zdecydować się na pomalowanie jedynie fragmentu ściany na czarno. W aranżacji kuchni czerń możemy wprowadzić np. na ścianę pomiędzy blatem, a kuchenną zabudową. Świetnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest przemycenie do projektu wnętrza czerni w postaci ściany pomalowanej farbą tablicową. Rozwiązanie to jest nie tylko efektowne, ale przede wszystkim niezwykle praktyczne.
Kolory ścian: czerń oswojona
Powszechnie przyjęło się, że czarna ściana jest rozwiązaniem zarezerwowanym tylko i wyłącznie do wnętrz dużych, jasnych i przestronnych. Za jej pomocą możemy wyznaczyć najważniejsze strefy we wnętrzu i zaznaczać jego poszczególne funkcje. Pięknie zaprezentuje się ściana za sofą w salonie, które będzie pełniła rolę wyznacznika funkcji wypoczynkowej. Jednocześnie nada ona wnętrzu głębi i elegancji, decydując o jego ostatecznym wyrazie. W przypadku czarnej ściany we wnętrzu, najważniejsze jest jednak zapewnienie jej odpowiedniego otoczenia. Optymalnym rozwiązaniem będzie pomalowanie sąsiadujących płaszczyzn na czystą biel, która całości nada wrażenia lekkości. A co w kwestii mebli i dodatków? Na tle czarnej ściany najlepiej zaprezentują się białe meble lub elementy z naturalnego drewna, które wizualnie ocieplą aranżację. Jeśli decydujemy się na tak wyrazisty akcent w wykończeniu ściany, warto zrezygnować z ciemnych mebli, a postawić na dodatki dekoracyjne w żywych i jaskrawych barwach.