Mieszkanie w kamienicy - wady i zalety. Co sprawdzić kupując mieszkanie w kamienicy?

2024-05-14 9:09

Mieszkanie w starej kamienicy to przywilej czy problemy? Jakie są wady i zalety mieszkania w kamienicy? Na pewno nie jest to rozwiązanie dla każdego. Ale jeśli lubimy lokum w centrum miasta, a klimat wnętrza jest ważniejszy niż codzienne niedogodności, mieszkanie w kamienicy może stać się idealnym miejscem na ziemi.

Spis treści

  1. Mieszkanie w kamienicy - kiedyś i dziś
  2. Jak kupić mieszkanie w kamienicy? Co sprawdzić kupując mieszkanie w kamienicy?
  3. Co może nas zaskoczyć przy zakupie mieszkania w kamienicy?
  4. Zalety mieszkania w starej kamienicy
  5. Projekt wnętrza mieszkania w starej kamienicy
  6. Mieszkanie w kamienicy. Inspiracje

Mieszkanie w kamienicy jest zupełnie czymś innym niż życie w nowoczesnym apartamentowcu, mimo że obecnie standard wyposażenia i wykończenia nowoczesnych budynków oraz wyremontowanych kamienic jest bardzo często porównywalny. Gdzie zatem tkwią różnice? Przede wszystkim w innej atmosferze.

Mieszkanie w kamienicy - kiedyś i dziś

Kamienice z założenia były budowane w centrach miast z przeznaczeniem dla wyższej klasy społecznej. Mieszkania zazwyczaj miały dwa wejścia: reprezentacyjne i kuchenne. Po wojnie jednak mieszkania w kamienicach bardzo straciły na wartości. Zamieszkiwali je niezbyt majętni ludzie. Jedno mieszkanie było często dzielone na dwa mniejsze, a każde miało swoje wejście. Część lokali była jednak pozbawiona bieżącej wody, a więc brakowało kuchni i łazienki – te były organizowane w pomieszczeniu dostępnym z podwórza. O mieszkania nikt nie dbał, całe budynki były własnością komunalną, niezadbaną i rzadko remontowaną.

Stąd do niedawna królowała słaba opinia o mieszkaniach w kamienicach, które kojarzyły się raczej z trudnościami i niedogodnościami niż prestiżem. Teraz kiedy w większości kamienic został uregulowany stosunek własności, wiele się zmieniło. Nowi właściciele gruntownie remontują całe budynki, a wysokie ceny mieszkań i czynsze pozwalają zamieszkać tam tylko nielicznym.

Jak kupić mieszkanie w kamienicy? Co sprawdzić kupując mieszkanie w kamienicy?

Wiele zależy od tego, czy kamienica jest wyremontowana, czy nie, oraz kto jest jej właścicielem. W przypadku budynku po renowacji można się wprowadzać jak do nowego mieszkania w stanie deweloperskim. Warto pamiętać, że historyczne kamienice podlegają nadzorowi konserwatora zabytków i trzeba z nim uzgadniać wszelkie zmiany. Najlepszy scenariusz to jeden właściciel kamienicy. Jeśli budynek jest komunalny, czeka nas dość długa droga urzędowa.

Jeśli kamienica nie jest gruntownie wyremontowana, musimy przygotować się na duże wydatki, a także niekiedy trudne uzgodnienia z konserwatorem zabytków i wykonawcami. Nie należy też spieszyć się z przeprowadzką.

W nieremontowanej przedwojennej kamienicy możemy natrafić na różne niespodzianki. Trzeszczący parkiet raczej nikogo nie zdziwi – zresztą w miarę łatwo to naprawić. Tynk odpadający od ściany? To również częsty mankament. Może się jednak zdarzyć, że podczas wiercenia otworu w ścianie (pod obraz lub telewizor) odpadnie tynk z całej ściany.

Z kolei hak, na którym wisi żyrandol, może się okazać… rurą od oświetlenia gazowego – w dodatku z przebiciem elektrycznym. Jeśli instalacje elektryczne i hydrauliczne nie są wymienione, trzeba zadbać o ich modernizację. Inaczej nie będą do nich pasowały nowoczesne urządzenia.

Co może nas zaskoczyć przy zakupie mieszkania w kamienicy?

Czasem w starych kamienicach zdarzają się jeszcze okna skrzynkowe (podwójne, otwierane w całości do wnętrza) lub półskrzynkowe (okno wewnętrzne otwierane do środka, zewnętrzne – na zewnątrz). Takie okna są wyjątkowo piękne, zwłaszcza gdy zostały wyposażone w stylowe mosiężne okucia, jednak ich mycie (szczególnie skrzydeł otwieranych na zewnątrz) jest trudną i raczej niebezpieczną czynnością.

Ponadto okna niektórych mieszkań wychodzą tylko na podwórze i wtedy bywa w nich naprawdę ciemno. Kupując mieszkanie w nieremontowanej kamienicy, nie spodziewajmy się też garażu podziemnego, choć to nie reguła. W wielu kamienicach w centrach miast uzbrojenie terenu pod budynkiem pozwoliło na zorganizowanie garażu podziemnego.

Chyba już ostatnią niedogodnością związaną z mieszkaniem w starej kamienicy może być brak windy. Były w nią zazwyczaj wyposażone tylko reprezentacyjne klatki schodowe. Na szczęście nowi właściciele kamienic, nawet kosztem wielkości poszczególnych pomieszczeń, budują szyby windowe w pionach przyległych do klatek schodowych.

Reasumując, kupno mieszkania zwłaszcza w nieremontowanej gruntownie kamienicy oznacza spore wyzwania w przyszłości. Warto zatrudnić projektanta wnętrz współpracującego z konserwatorem zabytków oraz wyspecjalizowaną ekipę z potrzebnymi uprawnieniami.

Zalety mieszkania w starej kamienicy

Kamienice były budowane w centrach miast, wzdłuż głównych ulic i dla wyższej klasy społecznej. Mieszkania charakteryzowały się wygodnym rozplanowaniem odpowiednio dużych i wysokich pomieszczeń z proporcjonalnie wysokimi oknami. Ściany i sufity były zdobione gzymsami oraz wysokimi cokołami, a posadzki często misternie układanymi drewnianymi mozaikami.

Kuchnia zazwyczaj umieszczana była przy gospodarczym wejściu, z dala od salonu. Gwarantowało to nieprzenikanie zapachów z gotowania do salonu i sypialni. Obecnie, ze względu na ogromne tempo życia i coraz bardziej efektywne sprzęty AGD, lubimy łączyć salon z kuchnią, co możemy zastosować także w przedwojennych kamienicach.

Warto wiedzieć: przy kuchniach w starych kamienicach czasem znajdują się osobne spiżarnie lub tak zwane zimne szafki, które umieszczone pod oknem pełniły funkcję dzisiejszej lodówki.

Zwolennicy zdrowego trybu życia zwracają także uwagę na to, że kamienice były budowane z cegły. Z jej urody korzystają zresztą dzisiejsi mieszkańcy, odsłaniając ją na ścianie przez usunięcie części tynków.

Wyjątkowa wysokość pomieszczeń, często ponad metr więcej, niż wynosi wysokość przeciętnego współczesnego mieszkania, sprawia, że wnętrza wydają się większe i jest w nich znacznie więcej powietrza. Nie musimy się jednak martwić o ogrzewanie. Grube mury stanowią doskonałą izolację zarówno przed chłodem, jak i przed upałem. Wartością dodaną mieszkań w kamienicy są też niekiedy zachowane oryginalne drewniane posadzki, sztukaterie i płytki cementowe.

Projekt wnętrza mieszkania w starej kamienicy

Przy urządzaniu wnętrz w starej kamienicy warto zatrudnić doświadczonego architekta z uprawnieniami konserwatorskimi lub współpracującego z konserwatorem zabytków. Architekt, przygotowując projekt wnętrz, będzie wiedział, co możemy zmienić, a czego absolutnie nie powinniśmy ruszać. Często okazuje się bowiem, że na przykład piec kaflowy jest zabytkiem i mimo że z niego nie korzystamy, musimy go pozostawić (takie piec zresztą będzie wyjątkową ozdobą aranżacji mieszkania w centrum miasta). Niekiedy jednak można przerobić piec na kominek.

Wiedza i umiejętności architekta wnętrz przydadzą się także przy wymianie okien czy odnawianiu oryginalnej sztukaterii. Projekt wnętrz pozwoli nam także w ciekawy sposób połączyć przeszłość z nowoczesnością. Mieszkanie w przedwojennej kamienicy nie musi być przecież urządzone w jedynie słuszny sposób, zgodnie ze stylistycznymi wytycznymi sprzed wojny. Wyjątkowo ciekawie wychodzą aranżacje wnętrz mieszkań w kamienicach w stylu eklektycznym. Zachowana i odnowiona stara substancja staje się znakomitym tłem dla nowoczesnych mebli i oświetlenia. Ważne, by zachować właściwe proporcje.

Stare z nowym w kamienicy. Szklane drzwi i ściany
Autor: Komandor, materiały prasowe Nowoczesne rozwiązania, takie jak delikatne szklane ściany i drzwi, ułatwiają wprowadzanie do wnętrz starych kamienic nowych funkcji i współczesnego komfortu.

Mieszkanie w kamienicy. Inspiracje

Marzy ci się mieszkanie w kamienicy? Sprawdź, jak może wyglądać! W galeriach znajdziesz realizacje wnętrzarskie właśnie z kamienic.

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają