Czy wiesz, co to jest serwantka, witryna, gablota? Sprawdź, jak wyglądają i do czego służą!
Witryna – tak wiele osób nazywa każdą szafkę i szafę z przeszklonymi drzwiami, ale to błąd! Witryna to bardziej współczesna nazwa serwantki, czyli mebla, który pierwotnie służył do przechowywania porcelany i srebra. Gablota zaś to mebel do nich zbliżony funkcją i liczbą przeszkleń. Warto wiedzieć do czego służą te meble.
Autor: P. Mastalerz, styl.: K. Klepacka
Barokowa serwantka została kupiona we Francji. Stanowi akcent-perełkę we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim. Nie jest tu jedynym elementem retro – po prawej stronie widać fragment stylizowanej lodówki, lecz nawiązującej do estetyki połowy XX wieku. Piękny dębowy parkiet w klasyczną jodełkę dodaje aranżacji ponadczasowej elegancji.
Serwantka – co to za mebel? Jak wygląda i do czego służy?
Serwantka to mebel co najmniej z trzech stron przeszklony służący do przechowywania porcelany, sreber, szkła i innych elementów zastawy stołowej. Obecnie często po prostu jest także wykorzystywany do przechowywania kolekcji, np. figurek, czy po prostu ulubionych ładnych przedmiotów. Jest więc meblem do przechowywania oraz mającym znaczenie dekoracyjne dla wnętrza. Uroda mebla jest równie ważna jak jego zawartość, a często miewa nawet większe znaczenie.
Aby mebel mógł być nazywany serwantką, powinien mieć drzwi (fronty) oraz dwa boki przeszklone. Zwykle też ma szufladę albo szafkę. Serwantkę zwykle ustawia się przy ścianie w jadalni, kuchni, salonie. Bywają serwantki z przeszklonymi plecami – tego rodzaju serwantki odsuwa się od ścian, by można było zobaczyć przedmioty z każdej strony.
Jeśli serwantka ma trzy boki przeszklone, to zwykle jej plecy są lustrzane. Dzięki temu eksponowane rzeczy są lepiej widoczne i bardziej doświetlone.
CZYTAJ TAKŻE: Szezlong – czy na pewno wiesz, jaki to mebel i do czego służy? Sprawdź, czy prawidłowo używasz tej nazwy!
Serwantka – krótka historia mebla
Nazwa serwantka pochodzi z języka francuskiego, w którym słowo servante oznacza właśnie opisany wyżej mebel. Warto jednak wiedzieć, że nazwa servante wywodzi się od francuskiego słowa service – czyli oznaczającego rzeczowniki serwis, zastawa stołowa oraz czasownika usługiwać.
Pierwotnie serwantką nazywano stolik kredensowy, który służył do odkładania potraw, naczyń itp. Z czasem serwantka przekształciła się w przeszklony z co najmniej trzech stron mebel do przechowywania porcelany, szkła, nakryć stołowych itp. Mebel pojawił się w połowie XVIII wieku we Francji, początkowo jako niewielka szafka, a z czasem zaczął „rosnąć” i pojawiać się także w innych krajach.
Witryna – co to za mebel? Jak wygląda i do czego służy?
Według Słownika Języka Polskiego PWN witryna to oszklona szafa lub gablota przeznaczona do wystawiania różnych przedmiotów. W pierwszym znaczeniu jednak to okno sklepowe, w którym się wystawia różne towary. Dziś słowem witryna potocznie nazywa się właściwie wszystkie meble z przeszklonymi frontami, ale jest to lekkie nadużycie.
Szafka wisząca czy stojąca ze szklanymi drzwiczkami to nie witryna. Tak więc witryna-mebel powinna być co najmniej z trzech stron oszklona, taka nowocześniejsza wersja serwantki.
Gablota – co to za mebel? Jak wygląda i do czego służy?
Gablota to mebel służący do eksponowania towarów, ale także dzieł sztuki i wyrobów artystycznych, różnych kolekcji, pięknych przedmiotów, trofeów, a także towarów, ogłoszeń itp. Drzwiczki mają zamykane na klucz, ale niekoniecznie.
Gablota może być przeszklona z pięciu, czterech, trzech, dwóch stron, rzadziej z jednej, np. w postaci skrzynki z przeszklonym przodem. Wyróżnia się gabloty ścienne do ekspozycji medali, drobnych przedmiotów, a nawet ogłoszeń oraz stojące w postaci m.in. szaf, szafek-słupków, kontuarów i lad sklepowych z blatem przeszklonym albo pełnym. Są też m.in. gabloty w formie stołów, na wysokich nogach z przeszklonym blatem, np. do prezentacji kolekcji medali, miniatur, monet, broni.
Rzadziej spotyka się je w domach, często zaś w sklepach, muzeach, galeriach, punktach informacyjnych itp.
W przeciwieństwie do serwantki, a nawet witryny gablota ma znaczenie drugorzędne w stosunku do eksponowanych w niej przedmiotów. Choć jako mebel powinna być estetyczna, to jednak lepiej, by nie przykuwa do siebie uwagi, lecz pozwoliła wybrzmieć przedmiotom w niej przechowywanym.
Autor: P. Mastalerz, styl.: K. Klepacka
Barokowa serwantka została kupiona we Francji. Stanowi akcent-perełkę we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim. Nie jest tu jedynym elementem retro – po prawej stronie widać fragment stylizowanej lodówki, lecz nawiązującej do estetyki połowy XX wieku. Piękny dębowy parkiet w klasyczną jodełkę dodaje aranżacji ponadczasowej elegancji.