Czym jest apartament i czym się różni o zwykłego mieszkania?

2022-05-13 14:16

Czym jest apartament mieszkalny? Dla większości z nas pojęcie „apartament” oznacza duże mieszkanie z luksusową aranżacją wnętrz. Jednak okazuje się, że żeby mieszkanie można było określić mianem apartamentu musi spełniać jednocześnie kilka warunków.

Apartament
Autor: Tom Kurek Czym różni się apartament od mieszkania? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Spis treści

  1. Czym różni się apartament od zwykłego mieszkania? Cechy apartamentu

Apartament to, najprościej rzecz ujmując, luksusowe mieszkanie. Ale czy tylko? Pojęcie „apartament” w języku polskim jest jednak często nadużywane. Pewnie za sprawą bezpośredniego tłumaczenia z języka angielskiego, gdzie słowo „apartment” znaczy to, co w języku polskim „lokal mieszkalny”.

Okazuje się, że przestronność mieszkania nie jest cechą główną charakteryzującą apartament. Jak w takim razie odróżnić apartament od mieszkania? Jakie cechy musi spełnić mieszkanie, by można było określać je mianem apartamentu? 

Czym różni się apartament od zwykłego mieszkania? Cechy apartamentu

Apartament bywa także często mylony z apartamentem hotelowym, który składa z się 1-2 pokoi z łazienkami i pokoju dziennego, bez aneksu kuchennego. Apartament mieszkalny musi zawierać wydzielony aneks kuchenny lub pełną kuchnię. Ale to nie wszystko. Mieszkanie może być uznawane za apartament, gdy spełnia poniższe warunki:

1. Lokalizacja – musi być prestiżowa, z bliskim dostępem do kin, teatrów, restauracji, muzeów, galerii oraz centrów rozrywkowych. Apartamentowiec musi mieć zapewnioną dobrą komunikację oraz bliskie sąsiedztwo terenów zielonych – bezcenny jest widok na park (idealnym przykładem jest widok na Central Park w Nowym Jorku).

2. Estetyka budynku – budynek, którym znajduje się apartament powinien być zaprojektowany przez uznaną pracownię architektoniczną lub znanego architekta. Gwarantuje to wysoką estetykę budynku.

3. Standard wykończenia – czyli najwyższej jakości materiały wykorzystane podczas budowy i do wykończenia części wspólnych, takich jak wysokogatunkowe drewno (np. egzotyczne), kamień naturalny, szkło, metal.

4. Przestronność (wysokość i powierzchnia) – nie ma zgody co do powierzchni, jedni utrzymują, że 100 metrów kwadratowych to minimum jak powinien mieć apartament, inni, że 70 metrów kwadratowych, jeszcze inni, że apartament dla singla może mieć nawet tylko 50 metrów kwadratowych – wydaje się to jednak być nadużyciem dla określenia mieszkania mianem apartamentu. Apartament musi mieć wyraźnie wydzielone części dzienną i nocną, wydzieloną garderobę i kilka łazienek oraz duże balkony, tarasy i/lub ogród zimowy. Wysokość wnętrz apartamentu to minimum 3 metry.

5. Układ lokali – na jednej kondygnacji może znajdować się bardzo ograniczona liczba lokali, a same apartamenty powinny być zaprojektowane tak by były ustawne i ergonomiczne.

6. Wyposażenie budynku, w tym części wspólnych – w budynku apartamentowcu bez względu na jego wysokość powinna znajdować się luksusowa winda, miejsce do organizowania imprez towarzyskich, tarasy widokowe na dachu.

7. Ochrona budynku i monitoring - zapewniająca bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom, nikt niezapowiedziany przez ochronę nie ma prawa wjechać na piętra mieszkalne w apartamentowcu. 

8. Usługi dostępne na terenie budynku apartamentowca lub osiedla - fitness klub z basenem i całodobowa opieka concierge, czasem pomieszczenie zapewniające odpowiednie warunki do przechowywania kolekcjonerskich butelek wina.

9. Instalacja inteligentnego budynku - zapewniająca między innymi bezbłędnie działającą i energooszczędną klimatyzację oraz ochronę przed hałasem – apartamentowce są zazwyczaj zlokalizowane w głośnych centrach miast lub ich bliskich okolicach.

10 pięknych aranżacji salonu