Dekometria - co to jest? Czym się charakteryzuje ten styl?

2023-09-05 11:37

Co będzie modne w 2024 r.? Powoli na salony wchodzi dekometria, czyli styl dekometryczny będący eklektyczną mieszanką czerpiącą z innych estetyk. Jest wyrazisty, zaskakujący, bazuje na zestawieniach, które wymykają się schematom, i kompozycjach, którym daleko do oczywistości. Co to jest dekometria, czym się charakteryzuje, co to za styl? Przeczytajcie!

Spis treści

  1. Dekometria — co to jest?
  2. Dekometria — czym się charakteryzuje?
  3. Dekometria we wnętrzach. Kolory
  4. Dekometria a kontrasty
  5. Dekometria — dodatki
  6. Dekometria — jak urządzić wnętrza w stylu dekometrycznym?
  7. Przeczytaj również:

Dekometria — co to jest?

Pewne trendy pojawiają się i wracają. Do tej pory chętnie wracamy do modernizmu, art déco czy dobrze nam znanej klasyki. W pewnym sensie dekometria również jest powrotem do przeszłości, ale bardziej wybiórczym, ponieważ nie nawiązuje bezpośrednio do jednego ze stylów, ale z każdego czerpie po trochu.

Dekometria — czym się charakteryzuje?

Gdybyśmy mieli postawić dekometrię obok jakiejś innej estetyki, to trzeba stwierdzić, że najbliżej jej jest do art déco, stylu, który również uprawia zabawę kształtami i formami. Dekometria lubi się z geometrią, szczególnie z łukami, które pojawią się w aranżacjach pod różnymi postaciami. 

Poza tym chętnie sięga po elipsy, zaokrąglenia oraz owale. Takie motywy mogą pojawić się w postaci tapet o charakterystycznych wzorach, wzorów na ścianach wymalowanych farbą, dekoracji o opływowych kształtach, ale też meblach o zaokrąglonej formie.

Oprócz tego dekometria do przestrzeni i proporcji podchodzi w sposób eksperymentalny, co prowadzi do niekonwencjonalnych i fascynujących efektów wizualnych. Przestrzeń może wydawać się większa lub mniejsza, niż jest w rzeczywistości, a to dodaje jej dynamik

Styl dekometryczny we wnętrzach
Autor: Materiały prasowe/Bobbi Beck

Dekometria we wnętrzach. Kolory

Dekometria lubi bawić się kolorami, ale zdecydowanie najchętniej czerpie z ciepłej palety barw. Chętnie sięga też po neutralne barwy, ale i pastelowe. Oglądając dekometryczne wnętrza, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że architekci stawiają na zielenie, brązy, biele czy szarości i łączą je z kolorem drewna, tkaninami o dobrze widocznej strukturze i naturalnymi materiałami. 

Dekometria a kontrasty

Dekometria to jednak dynamiczny styl, więc elementem, który wprowadza zaskoczenie do neutralnej bazy, jest mocny kolor, który pojawia się na ogół tylko w postaci akcentów. Styl dekometryczny lubi kontrasty i to na nich się opiera. To one budują klimat we wnętrzu i to na nich ma skupiać się wzrok. 

Kontrast niekoniecznie musi być rozumiany w sposób dosłowny, jego rozumienie można przenieść na wyższy, nieco subtelniejszy poziom. Nie chodzi zatem, aby czerwień zestawiać z zielenią, ale bazować na różnicach w strukturze. Kontrastowe będą zatem takie połączenia jak: zimna stal i ciepłe drewno, gładkie fronty meblowe i szorstka powierzchnia drewna, tapety strukturalne stojące w kontrze do neutralnej bazy itp. 

Dekometria — dodatki

Dodatki dla wnętrz w stylu dekometrycznym są niczym biżuteria. Ich funkcją jest przykuwanie wzroku i budowanie atmosfery wnętrza. Urządzając mieszkanie, gdzie dekometria będzie grać główną rolę, trzeba zadbać o charakterystyczne oświetlenie, ciekawe uchwyty mebli czy dekoracje, obok których nie da się przejść obojętnie.

Dekometria — jak urządzić wnętrza w stylu dekometrycznym?

Jeśli chcesz wprowadzić dekometrię do swojego wnętrza, oto kilka wskazówek:

1. Wybierz abstrakcyjne wzory

Zainwestuj w meble, tapety lub tkaniny z abstrakcyjnymi wzorami geometrycznymi. To może być na przykład fotel o nietypowym kształcie czy dywan z geometrycznym wzorem.

2. Postaw na stonowaną paletę barw

Trzymaj się stonowanej palety barw, aby zachować równowagę i harmonię w przestrzeni.

3. Pokombinuj z głębią i fakturami

Jedną ze ścian możesz wyłożyć panelami 3D. Dodadzą jej głębi i interesującej faktury

4. Nie zapomnij o proporcjach

Dekometria to styl, w którym ważne jest eksperymentowanie z proporcjami przy jednoczesnym zachowaniu harmonii między różnymi elementami wnętrza.

Przeczytaj również:

Modernistyczne mieszkanie w Gdyni. Inspirowano się morzem i plażą

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL
Nasi Partnerzy polecają