Designerskie, innowacyjne i funkcjonalne. Te projekty wyróżnił Instytut Wzornictwa Przemysłowego

2024-11-07 13:38

O uzyskanie znaku Dobry Wzór polscy projektanci, firmy, rzemieślnicy walczą od ponad 30 lat. To prestiżowe wyróżnienie jest oznaką pomysłowości, a zarazem fenomenalnego designu i funkcjonalności. Jury składające się z kilkunastu ekspertów w dziedzinie wzornictwa co roku wyłania kilkanaście produktów, które zmieniają polski rynek sztuki użytkowej.

Spis treści

  1. Kubki, które nie parzą
  2. Wazony ze śmieci dla dobra lasu
  3. Modułowy regał - zmienia się z życiem
  4. Meble jak klocki dla dzieci
  5. Najlepszy projektant 2024 w Polsce
  6. Poslki design - trendy - zobacz na żywo

Konkurs Dobry Wzór jest organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 31 lat. IWP przyznaje znak Dobry Wzór za "innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań". W tym roku w dwóch kategoriach zdecydowano się nie przyznawać nagrody dla projektantów i powołano się na fakt "nie spełniania powyższych kryteriów". Po raz pierwszy przyznano też nagrodę specjalną im. prof. Wandy Telakowskiej – założycielki IWP. Otrzymał ją Dom Spotkań z Historią za książkę "Ty i Ja. Magazyn, grafika, zjawisko". Była to zresztą druga nagroda dla tej publikacji.

Jurorzy oceniali produkty zgłoszone w 23 kategoriach i podkategoriach. Łącznie przyznano 19 nagród, które trafiły do zdobywców godła Dobry Wzór oraz do laureatów nagród specjalnych. Szczegółowa lista wygranych znajduje się w relacji z gali.

Kubki, które nie parzą

Ceramiczne kubki, w dotyku lekko szorstkie, ale jednocześnie spełniające swoje funkcje - dobrze się je trzyma, nie parzą (!) i pięknie wyglądają - to z pewnością jeden z projektów, który zostanie w pamięci naszej redakcji na dłużej. RÓG nieparzący w dłonie to projekt FÓBE ceramiks, Jakuba Sójki, który otrzymał nagrodę specjalną.

Wazony ze śmieci dla dobra lasu

Niezwykle uformowane wazony z kolekcji "W moim lesie" tworzone z odpadów hutniczych, niepotrzebnych, zużytych, zebranych w hucie z cmentarzyska form i skomponowanych na nowo w jednorazową formę. - To hołd dla wspaniałych lasów, drzew z których powstają drewniane formy w hutach. Pomimo wspólnej bazy starej formy, nie ma dwóch identycznych wazonów. Odbiorca ma wyjątkowy jedyny egzemplarz własnego unikatu - czytamy w opisie z Łódź Design Festiwal. Projekt Aleksandry Kujawskiej zdobył nagrodę w kategorii "Rzemiosło" i zachwycał uczestników wydarzenia.

Te projekty znalazły się w finale konkursu Dobry Wzór 2024
Autor: mat. pras. Aleksandra Kujawska Nagroda w kategorii "Rzemiosło" - „W moim lesie”, Edycja: Helena – wazony z formy ze śmieci; marka/producent: Aleksandra Kujawska

Modułowy regał - zmienia się z życiem

Długi okres użyteczności tego regału, modułowość, która pozwala adaptować go do zmieniających się potrzeb użytkownika - te cechy przeważyły za zwycięstwem SLIM Elements marki ILUSI, które zwyciężyły w kategorii "Dom: Meble".

- Jestem ogromnie szczęśliwa za to wyróżnienie, bardzo się cieszę, że projekt, który skradł moje serce, skradł też serca jury. Będziemy się dalej rozwijać - usłyszeliśmy na gali od przedstawicielki marki.

Meble jak klocki dla dzieci

Wśród wyróżnionych produktów w pamięci zapadły nam też meble ogrodowe i dziecięce (które zresztą zgarnęły w sumie trzy nagrody) wykonane z tworzywa sztucznego techniką rotomoulding. 

- W produkcji naszych mebli wykorzystujemy formowanie rotacyjne, które umożliwia wytwarzanie różnorodnych elementów z tworzyw sztucznych. Podstawową zaletą tej technologii jest duża swoboda w projektowaniu nowych produktów. Rotomoulding jest również najbardziej ekonomicznym procesem produkcji wyrobów o dużych gabarytach i skomplikowanych kształtach - czytamy na stronie producenta.

Najlepszy projektant 2024 w Polsce

Designerem roku 2024, po raz drugi w historii konkursu, uznano Tomasza Augustyniaka. Tomasz jest Absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Od 1993 pracuje jako niezależny projektant. Więcej o projektancie przeczytasz na jego stronie internetowej.

Dobry Wzór, to najstarszy konkurs wzorniczy organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ale nie jedyny. Na początku drugiego kwartału 2025 roku odbędzie się kolejna edycja konkursu Young Design, dedykowanego młodym projektantom, w tym studentom wzornictwa przemysłowego.

Poslki design - trendy - zobacz na żywo

Prace finalistów konkursu Dobry Wzór można oglądać w Instytucie Wzornictwa Polskiego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie, od poniedziałku do piątku, w godz. 11:00-19:00 do 3 grudnia 2024. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Więcej informacji na, informacji na temat tegorocznej edycji szukaj na stronie konkursu Dobry Wzór.

Portal urządzamy.pl ma przyjemność być patronem medialnym wydarzenia Dobry Wzór 2024.

Czytaj też: Gala Dobry Wzór 2024. Znamy finalistów tegorocznej edycji konkursu. Są dwa zaskoczenia