Dom wiejski: muzeum rzeczy z duszą
Dom wiejski może być nie tylko spełnieniem marzeń, ale i oazą spokoju dla ludzi, chcących odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Drewniany dom na wsi to nie tylko stare przedmioty czy kuchnia z zapieckiem, urządzenie domu w stylu wiejskim wymaga dużo pracy i determinacji! Zobaczcie!
Autor: Marcin Czechowicz
Stara szafa została kupiona na targu staroci, a kolekcję oleodruków właścicielka nabyła wraz z domem. Wiszą teraz nad ławką. W salonie nie mogło zabraknąć stołu z krzesłami, kredensu i ławy, której rolę pełni stara skrzynia.
Spis treści
Decyzję o zakupie starego domu na wsi właścicielka podjęła spontanicznie. Okazało się, że drewniany budynek wymaga generalnego remontu, który okazał się bardzo czasochłonny. W międzyczasie gospodyni zaczęła jeszcze bardziej doceniać urok starego drewna, łuszczącej się farby czy ścian bielonych wapnem, dlatego do renowacji podeszła bardzo ostrożnie, starając się zachować charakter wnętrza. Układ pomieszczeń w drewnianym domu wiejskim jest tradycyjny. Najpierw wchodzimy do sieni, której posadzka została wykonana z otaczaków wyciągniętych z potoku, znajdującego się w okolicy. Sień oddziela kuchnię od pokoju. Na poddaszu znajdują się sypialnie.
Aranżacja wnętrz w stylu wiejskim: klimatyczna kuchnia
Kuchnia w wiejskim stylu jest sercem całego domu. To w niej na ścianach i podłodze znajdują się deski z litego drewna, a na ścianie za starym łóżkiem pełniącym rolę sofy, zobaczyczy ręcznie wykonaną koronkową serwetę. Zresztą koronki w tak urządzonym wnętrzu są obowiązkowym elementem aranżacji. Pojawiają się w roli obrusa, lambrekinów nad drzwiami czy dekoracyjnych poszewek na poduszki. W wiejskim domu nie mogło zabraknąć kuchni z zapieckiem, która latem służy jako ozdoba, a zimą ogrzewa połowę domu. Kuchnia jest zrobiona z gliny i co jakiś czas bielona i ozdabiana ludowymi malunkami. Poza zlewem, kuchenką i fotelami nie ma w kuchni nic nowego. Wszystkie przedmioty już w niej były, albo zostały przekształcone z dostępnych staroci i zyskały nowe funkcje, jak łóżko, które stało się wygodną sofą. Kuchenny parapet stał się swojego rodzaju galerią. Pośród glinianych i emaliowanych garnków znajdziemy zioła lub sezonowe kwiaty np. pelargonie. Na szczególną uwagę zasługuje oprawa zlewu. Stała się nią stara beczka, która została znaleziona na strychu. W dnie wywiercono otwór na rury odpływowe i stara beczka zyskała swoje drugie życie.
Dom w wiejskim stylu: stylowe meble
Większość mebli, które znajdują się w wiejskim domu została kupiona wraz z nim. Niektóre z nich właścicielka nabyła od handlarzy starociami lub z okolicznych rozbiórek starych mieszkań. Wiekowa ściana w salonie z bogatymi zdobieniami została kupiona na targu staroci i jak się okazało - jest bardzo pojemna. Niektóre z mebli i dodatków to prezenty od sąsiadów lub bliskich. Kołyska do salonu trafiła od sąsiada, a koń na biegunach to prezent od przyjaciół właścicielki. W galerii znajdziecie zdjęcia domu w stylu wiejskim!