Doświetle – co to jest? Na pewno je widujesz, ale mało kto wie, że ma taką nazwę. Poznaj więc definicję i zobacz zdjęcia!
Doświetle drzwiowe na pewno znasz, bo nieraz wpadło ci w oko, ale... jak większość osób nie wiesz, że tak się nazywa! Czas więc poznać definicję i sprawdzić na zdjęciach, co to jest...
Autor: Getty Images/peterspiro
Drzwi wejściowe z widocznymi doświetlami umieszczonymi symetrycznie po obu stronach skrzydła. Zaczynamy od tego zbliżenia, by nie było wątpliwości, czym jest doświetle. Na kolejnym zdjęciu można zobaczyć te same drzwi oraz bliźniacze wzbogacone o naświetla.
Spis treści
- Co to jest doświetle?
- Doświetla – przeszklenie po bokach drzwiami wejściowych
- Doświetla – przeszklenia po bokach drzwi wewnętrznymi
- Doświetla – przy jakich drzwiach warto je stosować?
Co to jest doświetle?
Doświetle to element konstrukcyjno-dekoracyjny w ścianie budynku przy drzwiach, służący do doświetlenia przestrzeni w głębi, w postaci przeszklenia (nie otwierającego się okna) z boku drzwi. Na równi z praktyczną pełni też funkcję ozdobną.
Doświetle może być pojedyncze, czyli po jednej stronie drzwi, albo podwójne – czyli po obu stronach drzwi. Doświetla mogą występować w formie pełnej (przez całą wysokość drzwi) albo częściowej (zwykle od dołu są oparte na fragmencie ściany).
Doświetle bywa też uzupełniane dodatkowym przeszkleniem na górze drzwi. To przeszklenie nosi nazwę naświetla (doświetle bywa też nazywane naświetlem bocznym). Doświetla mogą być symetrycznie ulokowane po ich obu stronach albo po jednej. .
Doświetla – przeszklenie po bokach drzwiami wejściowych
Ten rodzaj doświetli jest najczęściej spotykany. Stanowi dodatkowe źródło światła dla przedsionka, korytarza, przedpokoju, holu. Są nadal chętnie wykorzystywane nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale i prywatnych. Można je osobno zaprojektować albo wybrać drzwi z gotowym uzupełnieniem (z reguły są to jednak proste formy).
Zalety obecności doświetli samych albo wzbogaconych o naświetle są nie do przecenienia:
- Drzwi wejściowe i bramy z dodatkowymi przeszkleniami stają się wyższe, są bardziej efektowne. Dodają fasadzie charakteru i podkreślają styl budynku oraz sprawiają, że zyskuje na prestiżu.
- Drzwi z doświetlami i, ewentualnie naświetlem, sprawiają, że przestrzeń za nimi jest lepiej doświetlona, wydaje się być bardziej przestronna; przyjemniej i wygodniej korzysta się z takiego pomieszczenia.
Doświetla – przeszklenia po bokach drzwi wewnętrznymi
Doświetla same oraz w połączeniu z naświetlem doskonale się sprawdzają także nad drzwiami wewnętrznymi.
- Optycznie powiększają i podwyższają pomieszczenia znajdujące się po obu stronach drzwi wewnętrznych z naświetlem.
- Doświetlają pomieszczenia znajdujące się po obu stronach drzwi. Szczególnie cenna jest obecność naświetla w przypadku, gdy jedno z pomieszczeń nie ma dostępu do światła dziennego, np. przedpokój, korytarz, łazienka itp.
- Drzwi wewnętrzne z tego rodzaju przeszkleniami stanowią ważny element aranżacji obu wnętrz, dekorują je i dodają im charakteru. To bardzo modne rozwiązanie zarówno w wersji minimalistycznej (szklane tafle w profilach), retro (ze szprosami lub płycinami czy dodatkowymi przeszkleniami skrzydeł) czy też loftowej w postaci przeszklonych kratownic.
Doświetla – przy jakich drzwiach warto je stosować?
Doświetle po jednej stronie drzwi, dwa po obu, albo jeszcze wzbogacone o górne przeszklenie, czyli naświetle, to zawsze dobry pomysł, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami. Planując więc budowę domu czy robiąc gruntowny remont, warto wziąć pod uwagę zastosowanie drzwi z doświetlami, a może nawet i z naświetlem. Trzeba jednak omówić tę kwestię z architektem czy kierownikiem budowy, by mieć pewność, że to rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania ze względów technicznych (dotyczy to zwłaszcza starych budynków, gdzie naruszenie ścian i nadproży, nie zawsze jest możliwe, albo wymaga prac dodatkowych).
Ze względów estetycznych przeszklenia boczne można stosować zarówno w drzwiach jedno i dwuskrzydłowych, o skrzydłach pełnych, jak i przeszklonych. To znakomity sposób na doświetlenie i optyczne powiększenie pomieszczeń połączonych rzeczonymi drzwiami, zwłaszcza gdy któreś jest pozbawione okien (przedpokój, łazienka itp.). Dodatkowe przeszklenie może okazać się doskonałym wyjściem z sytuacji, gdy wokół drzwi pozostają trudne do zagospodarowania fragmenty ścian.
Autor: Getty Images/peterspiro
Drzwi wejściowe z widocznymi doświetlami umieszczonymi symetrycznie po obu stronach skrzydła. Zaczynamy od tego zbliżenia, by nie było wątpliwości, czym jest doświetle. Na kolejnym zdjęciu można zobaczyć te same drzwi oraz bliźniacze wzbogacone o naświetla.