Drzwi ukryte - niebanalne rozwiązania w aranżacji wnętrz!

2021-10-08 15:48

Drzwi ukryte są idealnym rozwiązaniem do małych mieszkań. Stapiają się z sąsiadującymi ścianami i meblami nie dzieląc przestrzeni. Drzwi wewnętrzne ukryte mogą być pokryte tymi samymi materiałami, które wybraliśmy na ścianę. Jednak decyzję o montażu drzwi ukrytych trzeba podjąć już na etapie projektu wnętrz.

Spis treści

  1. Po co nam drzwi ukryte?
  2. Drzwi ukryte - konstrukcja
  3. Drzwi ukryte - stylistyka
  4. Drzwi ukryte - jakie mają wymiary?  
  5. Drzwi ukryte - gdzie zamawiać?
  6. Drzwi wewnętrzne w aranżacji wnętrz - GALERIE ZDJĘĆ

Drzwi ukryte mają za zadanie wtapiać się w tło ściany lub być częścią sąsiadujących mebli. Są idealne do małych mieszkań. Takie drzwi wewnętrzne nie rzucają się w oczy, tworzą jedną płaszczyznę z otoczeniem, optycznie porządkują przestrzeń. Ta zdolność przydaje się szczególnie w aranżacjach wnętrz w stylu minimalistycznym i klasycznym. W stylu minimalistycznym malujemy drzwi ukryte tą samą farbą, która malujemy ściany, pokrywamy je tą samą tapetą, betonem architektonicznym, lekkimi panelami ściennymi lub lakobelem. W aranżacji wnętrza w stylu klasycznym na drzwiach, tak jak na ścianach, przyklejamy listwy sztukateryjne. Najważniejszą cechą drzwi ukrytych jest ich zlicowanie ze ścianą. Czasem konieczne jest więc przełożenie zawiasów, tzw. przefelcowanie i założenie ukrytych zawiasów.

Zobacz: Drzwi przesuwne naścienne i chowane w ścianie. Wybierz dobre DRZWI WEWNĘTRZNE >>>

Sonda
Czy masz telewizor w domu?

Po co nam drzwi ukryte?

Drzwi ukryte mają przede wszystkim za zadanie optyczne scalanie przestrzeni. Dzięki drzwiom zlicowanym ze ścianą wnętrze mieszkania wydaje się większe i bardziej jednorodne. Jest to szczególnie ważne w przedpokojach łączących wiele pomieszczeń. Wybierając drzwi ukryte, unikamy przede wszystkim licznych uskoków w ścianach. Możemy także ukryć w sypialni wejście do łazienki lub garderoby, a z salonu wejście do gabinetu. W kuchni ukryjemy wejście do spiżarni.

Przeczytaj: Drzwi wewnętrzne: jak dopasować drzwi do wnętrza? >>> 

Drzwi ukryte - konstrukcja

Drzwi bezprzylgowe z płyty wiórowej, płyty MDF, sklejki, litego drewna czy szkła mogą być uchylne lub przesuwne. Najważniejsze, by nie miały odstających opasek, prowadnic. Pamiętajmy, że drzwi ukryte będą tylko z jednej strony! Na przykład od strony przedpokoju lub sypialni. Stąd potrzeba odpowiedniego, zgodnego z wytycznymi producenta, wykończenia otworu drzwiowego i ściany jeszcze na etapie budowlanym. Jeśli nie chcemy wymieniać na nowe istniejących drzwi tradycyjnych, dopasujmy je kolorystycznie do ściany. Nie zapomnijmy o identycznym pokryciu ościeżnic i listew przesuwnych.

Więcej: Projekt wielofunkcyjnej przestrzeni: wnętrze ze sklejką w roli głównej >>>

Drzwi ukryte - stylistyka

Do ich wykończenia używa się np. lakobelu (lakierowanego szkła), tapet, fototapet, naklejek, farby, forniru, paneli ściennych, listew sztukateryjnych. Czyli wszystkich tych materiałów, których używa się do dekoracji ścian. Czasem działamy w drugą stronę, tzn. płytami fornirowanymi pokrywamy ścianę wokół drzwi,” gubiąc” w ten sposób podziały.

Czytaj też: Nowoczesne wnętrza w stylu minimalistycznym: drewno, kamień i cegła we wnętrzu >>>

Drzwi ukryte - jakie mają wymiary?  

Drzwi ukryte sięgające do sufitu lepiej upodabniają się do ściany niż modele o wys. 200 cm. Wizualnie dodają wnętrzu wzrostu. Standardowa szerokość skrzydła to 80–90 cm. Węższe (nawet 60 cm) sprawdzą się w spiżarni i składziku gospodarczym. Im szersze skrzydła przesuwne, tym większa musi być ich grubość (inaczej mogą „falować”).

Polecamy: Dobieramy drzwi wewnętrzne do aranżancji wnętrz >>>

Drzwi ukryte - gdzie zamawiać?

Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczególe. Skoro drzwi ukryte mają poprawiać estetykę wnętrza należy zamawiać je w wyspecjalizowanych firmach. Tam fachowcy przedstawią ekipie remontowej dokładne wytyczne jak wykończyć i kiedy (!) otwory drzwiowe i ściany. Jeśli natomiast decydujemy się na fornirowaną dekorację ścian (na przykład z boniowaniem) – identyczną z drzwiami, zamówmy wszystko w jednej sprawdzonej stolarni. Będziemy mieli wtedy gwarancję dokładnego wykonania i użycia tych samych materiałów. W dobrze zrobionej zabudowie z drzwiami ukrytymi zorientujemy się gdzie są drzwi jedynie po klamce…

Nie przegap: Drzwi zewnętrzne: Z czego zrobione są bezpieczne drzwi wejściowe? >>>

Drzwi wewnętrzne w aranżacji wnętrz - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak prezentują się drzwi wewnętrzne ukryte i nie tylko w wykończonych już wnętrzach. Zainspiruj się naszymi galeriami zdjęć podczas urządzania swojego mieszkania.

Zobacz również: Drzwi we wnętrzu: jak wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania? [WIDEO] >>>

Ukryte drzwi i dodatki_WZ_Studio
Nasi Partnerzy polecają