Drzwi wewnętrzne przesuwne – modny element wyposażenia. Czy warto je mieć i jak dopasować je do wnętrza?

2024-12-04 11:42

Drzwi przesuwne to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych. Są efektowne, dodają wnętrzu charakteru i – mogą być praktycznym rozwiązaniem, gdy metraż nie rozpieszcza. Zanim zdecydujesz się na nie, warto porównać różne modele, by wybrać ten najlepiej odpowiadający naszym potrzebom i gustom. Jak je dopasować do stylu wnętrza? Jaki sposób montażu jest funkcjonalny? Kupić gotowe czy zrobić je samodzielnie? Na te pytania i inne odpowiadamy w tekście poniżej.

Spis treści

  1. Drzwi przesuwne – czyli jakie?
  2. Rodzaje drzwi przesuwnych – sposób montażu
  3. Drzwi przesuwne jedno- czy dwuskrzydłowe?
  4. Czy warto mieć drzwi przesuwne? Wady i zalety, które warto znać przed montażem
  5. Drzwi przesuwne – gotowe czy hand made?
  6. Drzwi przesuwne – ma co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Drzwi wewnętrzne przesuwne
Autor: Rampulus Drzwi przesuwne S1200 z poprzecznymi podziałami i mlecznym szkłem (Rampulus). W wersji białej sprawdzą się w nowoczesnej aranżacji z nutką romantyczną. To dobry sposób na oddzielenie aneksu kuchennego, gabinetu czy sypialni albo zamknąć nimi garderobę.

Drzwi przesuwne – czyli jakie?

Drzwi przesuwne to drzwi, które otwieramy, przesuwając skrzydło równolegle do ściany, a nie jak w tradycyjnych – prostopadle do niej. Różnią się od klasycznych drzwi tym, że nie mają zawiasów umożliwiających ruch po okręgu, lecz prowadnice, po których się przesuwają. Ich popularność w ostatnich latach bardzo wzrosła, co wiąże się z ich funkcjonalnością oraz atrakcyjnością.

Rodzaje drzwi przesuwnych – sposób montażu

Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby montażu drzwi przesuwnych zależnie od wyboru systemu naściennego albo instalowanego wewnątrz ścienny.

  • Drzwi przesuwne nasuwające się na ścianę – skrzydło drzwiowe jest tak zamontowane, że pozostaje stale widoczne, zarówno wtedy, gdy zamyka otwór drzwiowy, jak i po jego odsłonięciu. Skrzydło przesuwa się „po ścianie”, za co odpowiada system naścienny. Ten rodzaj systemu można zamontować we wnętrzu wykończonym.
  • Drzwi przesuwne chowające się w ścianie – wewnątrz ściany montuje się specjalną kasetę, w którą chowa się skrzydło przy jego przesuwaniu. Jeśli marzy ci się taki rodzaj drzwi, zaplanuj je podczas wykańczania pomieszczenia albo zrób podczas remontu.

To podstawowy podział. Wyróżniamy w ich obrębie modele podwieszane do sufitu, a także jeżdżące rolkach i  kółkach pomocniczych, prowadnicach albo bez prowadnic podłogowych. 

Drzwi przesuwne jedno- czy dwuskrzydłowe?

Tak jak w przypadku drzwi tradycyjnych, wśród drzwi przesuwnych są modele jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. To podstawowy podział. Wybór zależy od naszych potrzeb i oczekiwanego efektu. Jednoskrzydłowe będą odpowiednie do otworów drzwiowych o standardowych rozmiarach. Dwuskrzydłowe sprawdzą się przy większych otworach drzwiowych, gdy jedno skrzydło byłoby zbyt uciążliwe do przesuwania. Rozwiązanie z dwoma symetrycznymi skrzydłami przesuwanymi na boki jest bardziej efektowniejsze, bardziej zwraca uwagę. W przypadku szczególnie dużych otworów można zastosować drzwi przesuwne kilku skrzydłowe – poszczególne panele „chowają się” za siebie.

Czy warto mieć drzwi przesuwne? Wady i zalety, które warto znać przed montażem

  • Ten rodzaj drzwi sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. W przypadku niewielkiego metrażu docenimy drzwi przesuwne, które nie potrzebują tyle miejsca na ich otworzenie, co zwykłe skrzydło na zawiasach. Jeśli do tego przesuwne drzwi montowane są w ścianie, problem w ogóle znika. Przy krótkich ścianach można nawet zamontować dwa wąskie skrzydła symetrycznie otwierane.
  • Po otwarciu płynniej łączą pomieszczenia, sprawiają, że przestrzeń wydaje się być większa i lepiej doświetlona.
  • Drzwi przesuwne to efektowny element wyposażenia. Zharmonizowane z wystrojem wnętrza, podkreślają jego charakter, dodają mu stylu. Są dostępne z różnych materiałów i w różnych stylach.
  • Te z systemem naściennym można zamontować w każdym momencie.
  • Jeśli drzwi nachodzą na ścianę, ogranicza możliwość dekorowania ścian itp. Chyba, że system przesuwny będzie zamontowany „z odstępem” na obrazki w płaskich ramkach. Meble mają stać przy ścianie? Muszą być odsunięte, by skrzydło się swobodnie przesuwało.
  • Ewentualna naprawa drzwi montowanych w systemie wewnątrz ściany wiąże się z miniremontem.
  • Drzwi przesuwne stanowią gorszą izolacją akustyczną niż tradycyjne.
Drzwi wewnętrzne przesuwne
Autor: M. Bykowski, styl.: E. Mrozińska Mieszkanie niewielkie, ale wydaje się bardziej przestronne dzięki dużym oknom, jasnym kolorom i oszczędnemu umeblowaniu. Minimalistyczne wyposażenie ożywiają oryginalne tkaniny z Ekwadoru oraz przesuwne drzwi do sypialni. Na lakierowanej na czarno szynie zawisło przesuwne skrzydło z desek z recyklingu. Po odświeżeniu i zaolejowaniu stały się mocnym punktem aranżacji. Na dwóch kolejnych zdjęciach można zobaczyć je z innej perspektywy oraz z bliska.

Drzwi przesuwne – gotowe czy hand made?

Na rynku jest mnóstwo gotowych drzwi przesuwnych w różnych rozmiarach i stylach. Są one jednak zwykle droższe od tradycyjnych. Rozwiązaniem może być zrobienie ich samodzielnie.Jeśli mamy smykałkę do projektów DIY, warto spróbować. Dosłownie wszystko potrzebne do ich zrobienia można kupić w sklepach budowlanych i metalowych. Zresztą narzędzia można wypożyczyć, a choć część prac powierzyć stolarzowi. Najprostsze będą drzwi z systemem naściennym. Skrzydło może też pochodzić z recyklingu (np. drzwi można zrobić z palet czy adaptować stare skrzydło tradycyjne). Dodatkowy bonus to indywidualny projekt i satysfakcja.

Drzwi przesuwne – ma co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

  • Drzwi przesuwne powinny pasować do wystroju wnętrza (więcej o doborze drzwi wewnętrznych do stylu wnętrza). Mogą być klasyczne z fazowanymi płycinami, minimalistyczne gładkie, loftowe z przeszkleniami i szprosami, rustykalne niczym drzwi do zabudowań gospodarczych itp.
  • System montażowy oraz okucia powinny być w stylu samego skrzydła i podkreślać jego charakter.
  • Skrzydło należy dobrać rozmiarem do otworu tak, by z zapasem go pokrywało. 
  • Drzwi powinny być proporcjonalne do pomieszczenia. Większe i wyższe sprawią, że wnętrze będzie bardziej przestronne, ale nie można przesadzić, bo przytłoczą aranżację.