Drzwi wewnętrzne – ważny element aranżacji wnętrza. Czym się kierować wybierając drzwi? Jakich drzwi nie kupować?

2024-11-05 14:15

Drzwi wewnętrzne to zakup na lata. Aby był udany, powinny być solidne i pasować do wystroju wnętrza: przecież będą otwierane i zamykane tysiące razy, a ich wygląd ma do tego istotny wpływ na ostateczny wygląd pomieszczenia! Nie wybieraj ich więc pochopnie. Podpowiadamy, jak dobrać idealne drzwi wewnętrzne, czyli funkcjonalne i estetyczne, a jakich... nie warto kupować!

Spis treści

  1. Drzwi wewnętrzne – popularne rodzaje
  2. Z jakiego materiału wybrać drzwi?
  3. Jakich drzwi wewnętrznych nie kupować?
  4. Drzwi wewnętrzne gotowe czy na zamówienie?
  5. Co to znaczy, że drzwi wewnętrzne powinny harmonizować z wystrojem wnętrza?
  6. Drzwi wewnętrzne – dodatkowe funkcje
  7. Warto wiedzieć przed zakupem drzwi
  8. Rady dekoratora wnętrz

Drzwi wewnętrzne – popularne rodzaje

Drzwi wewnętrzne to zakup konieczny, bo nawet w mikroskopijnym mieszkaniu jest potrzebna choć jedna para, czyli te do łazienki! Jeśli dysponujemy większą liczba pomieszczeń, nawet przy założeniu maksymalnie otwartej przestrzeni (strefa dzienna z aneksem kuchennym i przedpokojem), i tak trzeba kupić jedną, dwie czy więcej par. Z racji ich konstrukcji wyróżniamy kilka rodzajów drzwi wewnętrznych i tak np.:

  • Drzwi przylgowe – to klasyczne rozwiązanie z zawiasami tak skonstruowane, że po zamknięciu częściowo chowają się w ościeżnicy (nieruchomej ramie osadzonej w otworze drzwiowym), a częściowo na nią nachodzą.  Zawiasy są widoczne po zamknięciu skrzydła drzwiowego. Przylga (inaczej felc, wrąb) to właśnie fragment skrzydła, który nachodzi na ościeżnicę.
  • Drzwi bezprzylgowe – to nowocześniejsza wersja rozwiązania przylgowego. Zawiasy są tak mocowane, że nie widać ich po zamknięciu drzwi, a samo skrzydło jest zlicowane z ościeżnicą (idealnie do siebie pasują).
  • Drzwi pełne – mówimy o nich wtedy, gdy skrzydło drzwiowe jest jednolite, choć może być ono fazowane, ozdobione ryflowaniem, płycinami, snycerką itp. Pełne drzwi, zwłaszcza te solidne, zapewniają maksymalny komfort, jeśli chodzi o przenikanie dźwięku i światła.
  • Drzwi przeszklone – mniejsza albo większa część skrzydła ma przeszklenia w postaci jednej tafli czy wielu (np. szprosowe).
  • Drzwi jednoskrzydłowe – to drzwi z jednym dużym skrzydłem osadzonym w ościeżnicy po prawej albo lewej stronie.
  • Drzwi dwuskrzydłowe –  to drzwi z dwoma węższymi skrzydłami (zwykle tej samej szerokości, ale spotyka się także asymetryczne) osadzonymi po obu stronach ościeżnicy, czyli w obu stojakach (pionowe części ościeżnicy, pozioma nad drzwiami nazywa się nadprożem).
  • Drzwi obrotowe – choć zwykle kojarzą się z drzwiami zewnętrznymi, prowadzącymi do budynków użyteczności publicznej, to bywają także takie drzwi wewnętrzne. Zwykle jednak nie składają się z kilku skrzydeł stykających się centralnie jak promienie, lecz jednego skrzydła zamocowanego do specjalnych zawiasów zainstalowanych na dole i na górze ościeżnicy po środku albo bliżej jednego z boków.
  • Drzwi harmonijkowe – idealne do małych wnętrz, bo składają się dosłownie jak harmonijka. Są dość słabą barierą dla dźwięków.
  • Drzwi składane – zamiast jednego skrzydła jest ich kilka połączonych zawiasami. Składa się je jak parawan. To drzwi szczególnie polecane do bardzo szerokich prześwitów między pomieszczeniami.
  • Drzwi przesuwne – ich konstrukcja pozwala na przesuwanie jednego skrzydła albo rozsuwanie dwóch skrzydeł na boki. Drzwi przesuwne mogą chować się w kasecie zamontowanej w ścianie albo przesuwać się „po ścianie”. Bywają skrzydła podwieszane i jeżdżące na rolkach czy kółkach oraz po prowadnicach.
Drzwi wewnętrze w dobrym stylu
Autor: Rampulus Na tym zdjęciu widzimy drzwi obrotowe Pivot Door S1200 marki Rampulus z trzema skrzydłami otwartymi.

Z jakiego materiału wybrać drzwi?

Drzwi mogą być z litego drewna, płyt wiórowej, wiórowo-otworowej, pilśniowej, MDF, HDF oraz metalu i szkła. Powszechne są też modele z kombinacji tych materiałów. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety.

  • Lite drewno na pewno przetrwa wiele lat, ewentualne uszkodzenia łatwo naprawić, ale drzwi takie są drogie, ciężkie i wymagają regularnych zabiegów konserwatorskich, zwłaszcza jeśli są w pomieszczeniu, w którym panuje wyższa wilgotność powietrza.
  • Płyta HDF jest gęstsza niż MDF i drzwi z HDF-u będą trwalsze, lecz na pewni cięższe.
  • Płyta wiórowa itp. jest tania, lekka i skrzydło drzwiowe z niej zrobione na nie będzie wymagało szczególnie mocnej konstrukcji.
  • Przeszklenia to z kolei dobry sposób na doświetlenie pomieszczeń i efektowną ich aranżację, lecz łatwiej uszkodzić.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - ważna opaska wokół drzwi
Autor: Erkado Opaska wokół drzwi, czyli listwa wykończeniowa to ważny element – od tego, jaką wybierzemy zależy ostateczny efekt. W tym przypadku czarna akcentuje drzwi (Miskant 1, ramiakowe, przeszklone, ze szprosami, Erkado.pl). Nadaje pokojowi loftowy charakter – zwłaszcza gdy połączy się ją z czarnymi listwami przy podłodze.

Jakich drzwi wewnętrznych nie kupować?

Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, bo wszystko zależy od tego, na czym nam zależy... Jeśli chcesz mieć drzwi wewnętrzne na lata, a wiesz, że będą stale używane, a do tego masz małe dzieci, w domu są psy i koty, to... wiadomo, że jeśli kupisz najtańsze, nie będziesz się nimi długo cieszyć.

Z drugiej strony drzwi do mało używanego pomieszczenia, w którym nie ma wilgoci i panuje tam w miarę stabilna przyjemna temperatura, nie muszą być w najlepszym gatunku, bo i tak przetrwają jakiś czas.

Na pewno jednak nie ma sensu kupowanie drzwi, które nie cieszą się dobrą opinią (warto poszperać w internecie przed zakupem), są już na oko kiepsko wykonane lub np. mają okleinę łączoną na rantach (skrzydło nie jest polakierowane nie w całości), bo nie ma co liczyć, że będą one trwałe.

Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - natura w rozkwicie
Autor: Barlinek Kochasz nietuzinkowe rozwiązania? Zatem może ci się spodobać skrzydło wykonane z długiego plastra drewna (ciętego wzdłuż pnia). Jedyne w swoim rodzaju, z naturalnymi nieregularnościami po bokach. Dopilnuj jedynie, by było odpowiednio szerokie i w pełni przysłaniało otwór drzwiowy. Odcień skrzydła zestaw z kolorem podłogi (panele winylowe Chianti Dry, Barlinek).

Drzwi wewnętrzne gotowe czy na zamówienie?

Zwykle te gotowe, nawet z wyższej półki, są tańsze niż podobne zamówione u stolarza. Ustandaryzowana produkcja robi swoje... Jeśli otwór drzwiowy ma typowe wymiary, to można spokojnie wybrać gotowe drzwi – rynek ma bogatą ofertę, która zaspokoi niemal wszystkie gusta i potrzeby.

W przypadku ponadnormatywnych wymiarów otworów drzwiowych konieczne będzie zrobienie drzwi na zamówienie. To rozwiązanie ma zresztą wiele zalet, bo można wtedy maksymalnie zindywidualizować projekt, wzbogacić go o efektowne i funkcjonalne detale, jak np. choćby naświetle czy doświetle.

Naświetle to przeszklony panel umieszczany nad drzwiami w ścianie zewnętrznej (jego zadaniem jest wpuszczenie z zewnątrz większej ilości światła do środka), a doświetle to przeszklony panel umieszczany nad drzwiami w ścianie łączącej dwa pomieszczenia (jego celem jest zapewnienie dodatkowej porcji światła poprzez jego przepływanie z wnętrza do wnętrza).

Poniżej znajdziesz krótki przegląd drzwi z ostatnich Tarów Warsaw Home & Contract / Ptak Warsaw Expo 2024!

Co to znaczy, że drzwi wewnętrzne powinny harmonizować z wystrojem wnętrza?

Drzwi wewnętrzne to ważny element aranżacji wnętrza. Nawet najpiękniej zaprojektowane i urządzone pomieszczenie straci, jeśli drzwi dzielące pomieszczenia będą byle jakie albo kompletnie z innej bajki.

Drzwi powinny wpisywać się styl wnętrza. Na to są dwie podstawowe metody:

  • Pierwsza polega na idealnym wtopieniu ich w wystrój tak, że drzwi stają się niemal nie zauważalne (np. biały minimalistyczny pokój, a w nim jednolite białe skrzydło zlicowane ze ścianą).
  • Drugi sposób to wybranie drzwi w stylu wnętrza, ale z pazurem – tak by dodawały mu charaktery (np. opisywany wyżej pokój, a w nim jednolite skrzydło, ale czarne, szafirowe, czerwone itp.).

Powyższe dwa przykłady to oczywiście najprostsze i najbardziej sugestywne rozwiązania. Są zaś ich setki, a to jakie drzwi wybierzemy, zależy od naszych potrzeb, poczucia estetyki i pomysłowości. Warto jednak pamiętać, że:

  •  Drzwi wewnętrzne z jednej kolekcji – czyli takie same, to dobre rozwiązanie, bo ogranicza ryzyko błędu, lecz może być trochę nudne... Można sobie z tym poradzić, np. wybierając wszystkie drzwi w tym samym kolorze, ale część niech będzie pełna, niektóre zaś przeszklone.
  • Drzwi nie muszą być takie same (patrz wyżej ;-), można łączyć stare, filongowane z nowoczesnymi, gładkimi, albo do zestawu białych czy szarych drzwi dać jedną parę czarnych czy czerwonych i w ten sposób wyróżnić dane pomieszczenie itp.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - drzwi składane
Autor: i styl.: M. Miklaszewska Przy szerokim przejściu egzamin zdają skrzydła łamane (tylko od ciebie i stolarza zależy, na ile części je podzielicie – dwie, trzy, cztery?). Węższe skrzydła, złożone w harmonijkę, zajmą mniej miejsca. Możesz je nawet „przytulić” do ściany, by nie przeszkadzały ci w przemieszczaniu się między pokojami. O przepływ światła przy zamkniętych drzwiach zadbają z kolei szyby.

Drzwi wewnętrzne – dodatkowe funkcje

Fenomen drzwi polega na tym, że jednocześnie dzielą i łączą pomieszczenia. A poza funkcją przechodnią odgrywają też rolę superdekoracji. Gdy wyposażysz skrzydło w lustro, zyskasz kącik do przeglądania się, wizualnie powiększysz pokój. Dzięki farbie magnetycznej zamienisz drzwi w tablicę na notatki i zdjęcia. Mocując z kolei wieszak, ułatwisz sobie domowe przechowywanie, znajdziesz idealne miejsce na świąteczny wianek, makramę.

Warto wiedzieć przed zakupem drzwi

  • Drzwi lewe czy prawe? Zakładając, że otwieramy je do siebie… to o skrzydle lewym mówimy wtedy, gdy zawiasy znajdują się po lewej stronie. A o prawym – gdy po prawej.
  • Ościeżnica regulowana czy stała? Zdecydowanie pierwsza. Jest łatwiejsza w montażu, lepiej radzi sobie z nierównościami muru.
  • Marzysz o drzwiach przesuwnych między pomieszczeniami, które dzieli ścianka gipsowo-kartonowa? Ponieważ nie zaleca się podwieszania na niej drzwi, zamotuj prowadnice w suficie i po kłopocie.
  • Drzwi dwuskrzydłowe mogą być symetryczne, czyli oba skrzydła są jednakowej szerokości, albo niesymetryczne – wtedy jedno ze skrzydeł jest szersze, drugie węższe i na ogół otwiera się je w razie potrzeby.
  • Decydując się na drzwi ze szkła, upewnij się, że tafla została poddana hartowaniu (dzięki temu będzie odporna na uszkodzenia, a w razie stłuczenia rozpadnie się na nieostre drobinki). Wszelkie otwory należy wyciąć w niej przed hartowaniem. Inna propozycja to tafla laminowana, składająca się z dwóch, trzech warstw szyb wzmocnionych folią. A co z resztą materiałów? Rama skrzydła, szprosy i ościeżnice mogą być wykonane ze stali – solidnej, lecz ciężkiej. Znacznie lżejsze, wygodniejsze w transporcie i montażu, są drzwi z elementami z MDF-u imitującego stal.
Drzwi wewnętrzne w dobrym stylu
Autor: Erkado Efektowne drzwi z przeszkleniem (Amarylis 9, odcień dąb, Erkado) wpisują się w aranżację eleganckiego salonu.

Rady dekoratora wnętrz

  • Podwójne drzwi najbardziej pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, glamour, nowojorskim, hampton, angielskim, francuskim, retro czy country. Dzięki odpowiednim elementom (jak okucia, przeszklenia, sztukaterie, kolory, dekoracje, portiery) pięknie podkreślają charakter wnętrz. Przykłady? Kryształowe gałki oraz szlifowane szyby wpuszczają do aranżacji blask i szyk. Ozdobne nadproża nasuwają skojarzenia z dawnymi dworkami, a białe żaluzjowe panele – z chatką przy plaży.
  • O szklanych drzwiach warto pomyśleć, jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, dodać jej światła i lekkości. Sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach z deficytem światła słonecznego (korytarzach, garderobach). Oczywiście zawsze możesz je przysłonić tkaniną przymocowaną do karnisza nad ościeżnicą.
  • Drzwi wysokie, czyli ponad 220-centymetrowe, optycznie podnoszą sufit.
  • Jeśli marzy ci się wyjątkowa ozdoba, możesz... zrobić drzwi wyjątkowe! Wykorzystaj fronty starej drewnianej szafy lub wiekowe drzwi dwuskrzydłowe. Zrób dodatkowy łuk albo doświetle.
  • Drzwi warto otoczyć opaską ścienną, która płynnie przechodzi w listwę podłogową – wnętrze od razu stanie się bardzie j eleganckie.