Małe mieszkanie w rozbielonej zieleni. Jak urządzić małe mieszkanie 40 m?
Dwupokojowe mieszkania w Łodzi urządzone jest w minimalistycznym, ale niepozbawionym przytulności stylu. Wnętrze tchnie spokojem i świeżością, dzięki wykorzystaniu odcieni piasku, kamienia, gliny i rozbielonej zieleni. Jak urządzić małe mieszkanie 40 m?
Autor: serwis prasowy marki Geberit
Jest nowocześnie. przestronnie i prztulnie.
Spis treści
- Jak optycznie powiększyć przestrzeń?
- Jakie meble do małego mieszkania?
- Graficzne elementy we wnętrzu
- Zielona ściana w salonie
- Zabudowa kuchenna w dwóch kolorach
- Zabudowa meblowa w sypialni
- Mała łazienka z prysznicem
- Zielony przedpokój
45-metrowe mieszkanie znajduje się w centrum Łodzi. Składa z salonu połączonego z kuchnią i jadalnią, sypialni, długiego przedpokoju i łazienki. Architekci z 3XEL wykorzystali w tym wnętrzu kilka trików, dzięki którym wydaje się ono dużo większe.
Jak optycznie powiększyć przestrzeń?
Projektanci zaproponowali jedynie niewielkie zamiany w pierwotnym układzie funkcjonalnym. Jeden z głównych atutów mieszkania — wysokość została podkreślona, także kolorystycznie, drzwiami ujętymi w ościeżnice z panelem sięgającym aż do sufitu.
Wnętrze sprawia wrażenie większego także za sprawą m.in. zabudowy kuchennej zintegrowanej ze znajdującą się po drugiej stronie ściany, już w przedpokoju, pojemną szafą-garderobą z lustrzanymi drzwiami, które odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń.
Zakrzywiona linia na suficie między salonem a przedpokojem to ciekawy zabieg wyznaczający strefy we wnętrzu.
Oświetlenie sufitowe jest bardzo dyskretne, wszystkie lampy są białe, także te dekoracyjne, jak lampy wiszące nad stołem w jadalni.
Jakie meble do małego mieszkania?
Meble w sypialni, kuchni, przedpokoju, a nawet w łazience mają zwarte bryły i gładkie fronty, sięgają od podłogi do sufitu. Na ich tle wyróżniają się lekkie, ażurowe i zaoblone stoliki kawowe z kamiennymi blatami polskiej marki LAWA, krzesła w jadalni i fotel duńskiej marki Hay.
Przeczytaj także: Małe mieszkanie w bloku - 35 m2 w Gdańsku. Jak urządzić małe mieszkanie?
Graficzne elementy we wnętrzu
Jest ich w tym wnętrzu sporo: czarne smukłe uchwyty zabudowy meblowej w sypialni, zaokrąglony blat stołu, nieduże, lecz wyraziste stoliki kawowe, subtelny rysunek stalowych konstrukcji krzeseł i ażurowego fotela, prace graficzne ustawione na półkach w salonie. Nawet proste, choć wyrafinowane włączniki światła — czarne w przestrzeni dziennej i białe w sypialni wpływają na efekt końcowy i spójny wizerunek.
Zielona ściana w salonie
Zieleń na ścianie naprzeciwko sofy ma subtelny, pastelowy odcień, który świetnie komponuje się z podłogą z jasnego drewna, a także z bielą półek i podwieszanej szafki. Przytulną atmosferę wprowadzają również tkaniny – rozpraszające światło firany, lekka zasłona i puszysty dywanik o nieregularnym kształcie. Architekci zrezygnowali z wiszących opraw oświetleniowych – jedną dużą lampę zastąpiły reflektory sufitowe.
Zabudowa kuchenna w dwóch kolorach
Kuchnia na planie litery L została zaprojektowana tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jednocześnie nie przytłaczając niedużego wnętrza. Dolne i górne szafki, blat oraz ściana nad nim są białe, dzięki czemu wtapiają się w ścianę widoczną z salonu.
Druga ze ścian została w pełni zabudowana – tu fronty są w kolorze zielonym, który w zestawieniu z czarnymi uchwytami i bielą delikatnie wpada w szarość. Minimalistyczne, gładkie fronty skrywają m.in. lodówkę.
Rozwiązaniem, które warto zastosować w niedużej, otwartej na salon kuchni jest częściowe „ukrycie” blatu we wnęce, w zielonej części zabudowy. Pozwala to na zwiększenie powierzchni roboczej, a także schowanie sprzętów, które chcemy mieć pod ręką.
Zabudowa meblowa w sypialni
W zabudowie sypialni, wykonanej z białego MDF, króluje symetria. Szafki są proste, tworzą tło dla łóżka i w całości służą przechowywaniu, natomiast niskie szuflady przy łóżku pełnią rolę szafek nocnych. Dodatkowe schowki znajdują się także pod łóżkiem.
Polecamy: Jak urządzić sypialnię? Jaka sypialnia jest modna? Przytulna sypialnia - inspiracje
Mała łazienka z prysznicem
Nieduża, podłużna łazienka jest urządzona nowocześnie i ze smakiem. Beżowe, podłużne płytki na ścianie połączyli z ciemnym lastryko na podłodze oraz ze sklejką. Tu także widać zamiłowanie do geometrii: pionowe i poziome linii fugi na ścianie, prostokątna umywalka zamontowana bliżej prawego boku szafki podumywalkowej czy zabudowa nad toaletą. W dolnej części szafy łazienkowej znajduje się pralka.
Zielony przedpokój
Ściany i sufit w małym holu wejściowym są zielone – ze względu na brak oświetlenia dziennego i skromny metraż barwa ta przybiera tu nieco mocniejszy odcień. Lustrzane drzwi szafy oraz zielone drzwi do sypialni i łazienki optycznie powiększają przestrzeń.
Autor: Projekt: Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki/Q+B.Architekci, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Eliza Mrozińska, tekst: Małgorzata Pawlak
Wymarzone mieszkanie Ani i Wojtka.