Ekologiczne trendy przyszłości. 2025 erą odpowiedzialnego designu?
Ekologia, zrównoważony rozwój i innowacyjne materiały rewolucjonizują świat designu. Rok 2024 pokazał, jak ważna jest harmonia między funkcją, estetyką a odpowiedzialnością środowiskową. Co czeka nas w nadchodzących latach? Ekspertka Jadwiga Husarska-Sobina zdradza, jakie trendy będą kształtować design w 2025 roku i jak nowoczesne materiały zmieniają branżę.
Autor: Archiwum prywatne/ Jadwiga Husarska-Sobina
Spis treści
- Ekologia i minimalizm w designie 2024
- Piękno, funkcja i odpowiedzialność
- Innowacyjne materiały
- Projektanci jako agenci zmian
- Ekologiczne trendy w designie. Innowacyjne materiały - zdjęcia.
Ekologia i minimalizm w designie 2024
Kwestie proekologiczne stają się nieodzownym elementem współczesnego projektowania. Jadwiga Husarska-Sobina (ig:husarskadesign), projektantka i propagatorka świadomego designu podkreśla, iż mijający rok przyniósł jeszcze większe skupienie na odpowiedzialności wobec środowiska.
Rok 2024 był czasem wzrastającej świadomości ekologicznej i jeszcze większej koncentracji na problemach globalnych, takich jak emisja CO2. W designie dominowała potrzeba odpowiedzialnego projektowania, opartego na minimalizmie i prostych, geometrycznych formach. Kolory i faktury nadal czerpały inspirację z natury, ale widoczna była rosnąca potrzeba intensywniejszych tonów, co zapewne wzmocni się w 2025 roku.
Przyszłość, jak podkreśla ekspertka, to także integracja różnorodnych faktur i struktur, które tworzą nie tylko estetyczne, ale i wyraziste przestrzenie.
Piękno, funkcja i odpowiedzialność
Współczesne podejście do projektowania to nie tylko balans między formą a funkcją, ale także troska o trwałość i wpływ na środowisko.
- Forma często staje się wyrazem opowieści, którą produkt niesie – może kontrastować z otoczeniem lub subtelnie je uzupełniać – tłumaczy Husarska-Sobina.
Proces twórczy w branży to dziś coś więcej niż tylko połączenie piękna formy i funkcjonalności.
Decyzje projektowe muszą uwzględniać pytanie, czy dany produkt wnosi wartość, jest ekologiczny i trwały. Dobry design to taki, który odpowiada na potrzeby użytkowników, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko.
Proekologiczne wzorce nie tylko zaspakajają potrzeby klientów, ale również minimalizują ślad ekologiczny, stając się narzędziem edukacyjnym i inspirującym.
Zobacz również: Polki oszalały na punkcie tego koloru we wnętrzach! Króluje w meblach i dodatkach
Innowacyjne materiały
Zrównoważone tworzywa wyznaczają nową jakość w designie, redefiniując podejście do projektowania.
Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest Strumber – materiał stworzony przez Jadwigę Husarską-Sobinę, który wytwarzany jest z włókien konopi i lnu, pochodzących z odpadów rolnych.
- Ma właściwości zbliżone do drewna, ale rośnie w ciągu zaledwie 150 dni, jednocześnie akumulując duże ilości CO2 (1689 kg CO2/m³). To materiał przyszłości, który niebawem pokażemy w polskim pawilonie na Expo w Osace. Jesteśmy dumni, że możemy rozwijać tę technologię i budować fabrykę, która uczyni Strumber szeroko dostępnym. Wierzymy, że to rozwiązanie, które zmieni nie tylko polską, ale i globalną branżę projektową – wyjaśnia projektantka.
Strumber jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia alternatyw dla tradycyjnych surowców, takich jak drewno. Jak podkreśla ekspertka, innowacyjność to nie tylko kwestia formy, ale przede wszystkim materiału.
Zasoby naturalne są ograniczone, a ich odnawianie wymaga czasu. Alternatywne propozycje, pozwalają nie tylko ograniczyć eksploatację zasobów, ale też wprowadzać nowe standardy w projektowaniu.
Jadwiga Husarska-Sobina ma już na koncie liczne realizacje z wykorzystaniem zrównoważonych tworzyw, w tym kolekcję mebli ReHemptation, która wzbudziła uznanie na targach designu w Mediolanie, Seulu, Eindhoven i Dubaju.
Wzrost zainteresowania zrównoważonym designem widać zarówno wśród producentów, jak i klientów, którzy zaczynają zwracać uwagę na ekologiczne rozwiązania, podobnie jak analizują skład ubrań czy żywności.
Inicjatywy takie jak Strumber dowodzą, że przyszłość designu leży w tworzywach odnawialnych i przetwarzalnych. Dzięki temu projektowanie staje się nie tylko bardziej odpowiedzialne, ale także dostępne dla szerszego grona odbiorców, przyczyniając się do budowy lepszego jutra.
Polecamy: Ciepło i indywidualność - nowe trendy w aranżacji salonu na 2025 rok
Projektanci jako agenci zmian
Współczesny design to nie tylko sztuka, ale też narzędzie edukacji i zmiany.
- Projektanci pełnią dziś rolę inspiratorów, edukatorów i twórców zmian. Poprzez swoje projekty przenoszą innowacje w rzeczywistość, a także pomagają budować świadomość wśród producentów i użytkowników. Lepsze jutro jest możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy uczestnicy procesu – od projektantów, przez producentów, po klientów – podejmują odpowiedzialne decyzje. Dobry design może być nie tylko funkcjonalny i estetyczny, ale również edukować i inspirować do świadomego działania – podsumowuje Husarska Sobina.
Ekologiczne trendy w designie. Innowacyjne materiały - zdjęcia.
Autor: Archiwum prywatne/ Jadwiga Husarska-Sobina
Przeczytaj także: Jakie style wnętrz będą modne w 2025 roku? Oto podsumowanie 2024!
Autor: Archiwum prywatne/ Marta Zajdel