Gdy mąż wyjechał, Monika wzięła remont na bary! Gdy wrócił, było już tak...

2024-10-30 11:59

Gdy mąż wyjechał, Monika postanowiła odmienić mieszkanie pamiętające czasy PRL-u. Efekt jej pracy robi ogromne wrażenie – wnętrza idealnie oddają jej indywidualny styl i smak. Powstała przestrzeń, z której aż nie chce się wychodzić!

Spis treści

  1. Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty po generalnym remoncie
  2. Jak urządzić funkcjonalne mieszkanie?
  3. Mieszkanie w bieli, szarości i drewnie
  4. Mała kuchnia z oknem
  5. Sypialnia w stylu kolonialnym
  6. Jak malować farbami kredowymi?
  7. Remont mieszkania z PRL. Monika zrobiła wszystko sama. Zdjęcia
  8. Przeczytaj również: 54-metrowe nowoczesne mieszkanie w Warszawie. Jak urządzić mieszkanie na wynajem? 

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty po generalnym remoncie

Trzydziestoletnie osiedle w Lublinie, w otoczeniu zieleni, oddalone od ruchliwej ulicy. W jednym z bloków, na pierwszym piętrze znajduje się wyjątkowe mieszkanie. Dlaczego wyjątkowe?

Bo od progu widać, że żyją w nim ludzie pełni pasji. To przede wszystkim zasługa Moniki, która zajmuje się rękodziełem – szydełkuje, dzierga, odnawia meble wyszukane na targach staroci i przemienia je w dzieła sztuki. Niektóre trafiają do nowych właścicieli, inne zostają.

Na szczęście miejsca na skarby nie brakuje – mieszkanie ma 74 m². Kiedy Monika wprowadzała się tutaj trzy lata temu z mężem Arkadiuszem i dziećmi: Klaudią i Mateuszem, wymagało generalnego remontu.

Przeczytaj też: Jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Ewa znalazła na to sposób, jest wygodne i przytulne

Jak urządzić funkcjonalne mieszkanie?

– Traf chciał, że Arek akurat przebywał za granicą, dlatego wszystko robiłam sama, z pomocą rodziców i szwagra. Najbardziej zależało mi na tym, żeby każdy z domowników miał swoje miejsce, prywatną oazę spokoju oraz przestrzeń do realizowania pasji – opowiada pani domu.

Mieszkanie w bieli, szarości i drewnie

Udało się to osiągnąć. Mieszkanie składa się z dużego salonu, pokojów Mateusza i Klaudii, sypialni Moniki i Arka, niewielkiej, ale wygodnej kuchni, łazienki oraz garderoby. Królują szarości, biel i odcienie drewna. Kontrastowo zestawione.

Liczne okna i jasna podłoga sprawiają, że mimo grafitowych ścian mieszkanie nie jest ponure. Wręcz przeciwnie – emanuje ciepłem, przytulnością. Urządzając je, Monika czerpała inspiracje z blogów i publikacji o bliskim jej sercu stylu skandynawskim. I choć właścicielka ciągle coś zmienia, jednego można być pewnym – tu jest po prostu przyjemnie.

Dodatkowy akcent kolorystyczny to zieleń żywych roślin, które znajdują się w każdym pokoju.

Mała kuchnia z oknem

Zlewozmywak umieszczony przy oknie był marzeniem Moniki. Duży prostokątny model „ukradł” spory kawałek blatu, dlatego w kuchni pojawił się mocowany do ściany rozkładany stolik. Służy jako dodatkowa powierzchnia robocza w trakcie gotowania.

Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty
Autor: Zdjecie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Monika Panek

Sypialnia w stylu kolonialnym

– Sypialnię było bardzo trudno urządzić, ponieważ ma kształt trapezu – mówi Monika, która chciała, aby wnętrze było ciemne i kolonialne.

Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty
Autor: Zdjecie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Monika Panek

Ściany malowała kilka razy, zanim udało jej się uzyskać pożądany odcień szarości. Odpowiednio dobrane tkaniny, meble i lustra (przemalowane przez panią domu) oraz kwiaty sprawiły, że udało się osiągnąć zamierzony efekt.

Instrukcja krok po kroku

Jak malować farbami kredowymi?

Odnawianie starych mebli za pomocą farb kredowych cieszy się dużą popularnością. Podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować i pomalować mebel, aby zmienić jego styl i cieszyć się jego urodą.

1. Przygotowanie. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia mebla, np. wodą z płynem do mycia naczyń. Możesz też delikatnie zmatowić powierzchnię, używając drobnoziarnistego papieru ściernego.

2. Malowanie. Farbę nakładamy grubym pędzlem. Czekamy, aż wyschnie pierwsza powłoka i malujemy ponownie (w razie potrzeby można pokryć mebel kolejną warstwą farby). W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy też pomalowć okucia – zawiasy i uchwyty.

3. Wykończenie i zabezpieczenie. Kiedy farba wyschnie, za pomocą dużego okrągłego pędzla nakładamy bezbarwny wosk, a następnie wcieramy go bawełnianą lub flanelową szmatką, delikatnie polerując powierzchnię. Dzięki temu uzyskamy efekt gładkiego, miłego w dotyku wykończenia.

Remont mieszkania z PRL. Monika zrobiła wszystko sama. Zdjęcia

Przeczytaj również: 54-metrowe nowoczesne mieszkanie w Warszawie. Jak urządzić mieszkanie na wynajem?