Gościnna aranżacja wnętrz domu w tradycyjnym stylu dworkowym

2015-04-24 17:55

Styl dworkowy albo się kocha albo nie. Wnętrza domu w tradycyjnym stylu dworkowym to naturalne materiały i kompilacja mebli klasycznych. Wielbiciele nowoczesności nie mają czego tu szukać. Natomiast Ci którzy kochają targi staroci, antyki, wyprawy w poszukiwaniu skarbów dużych i małych na pchlich targach, odnajdują się w stylu dworkowym idealnie.

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz w stylu dworkowym
  2. Wnętrza domu: kuchnia w stylu dworkowym
  3. Aranżacja wnętrz w stylu dworkowym: swobodnie łączymy meble i dodatki

Lubisz targi staroci, antyki, dawne meble? Jeśli tak, sposoba ci się styl dworkowy w aranżacji wnętrz. Często podejmując decyzje o wyprowadzeniu się pod miasto mamy ochotę wszystko zmienić. We wnętrzach domów mamy dość nowoczesności, prostych geometrycznych form, śnieżnobiałych i szarych ścian oraz płaskich sufitów. Potrzebujemy odmiany, więcej przytulności i tradycji. Stąd niesłabnąca popularność tradycyjnego polskiego stylu dworkowego. Takie wnętrza domu to kwintesencji gościnności i wygody.

Aranżacja wnętrz w stylu dworkowym

Urządzanie wnętrza domu w stylu dworkowym zaczyna się od ścian, podłóg i sufitów. Styl dworkowy kojarzy się ze swobodą aranżacyjną i materiałami naturalnymi. Na pewno we wnętrzach domów nie znajdziemy tu lakierowanego na wysoki połysk mdf-u i błyszczącego metalu. Tradycyjny styl dworkowy to cegła i drewno. I takie właśnie materiały znajdziemy w domu prezentowanym w galerii zdjęć. Charakterystyczne podłogi z drewnianych, szerokich (z jednolitego drewna) desek, koniecznie z naszej strefy klimatycznej, ułożone jedna obok drugiej – żadnych wzorów pałacowych. Drewniane są też piękne belkowane sufity. Tradycyjnie drewniane belki faktycznie podtrzymywały stropy, później belki pojawiały się jako ozdoba na tynkowanym suficie. W prezentowanych wnętrzach domu mamy sufit belkowany, cały pokryty drewnem. No i oczywiście drewniana, w naturalnym kolorze, stolarka okienna. Nowoczesnym elementem w aranżacji wnętrza domu jest oświetlenie. Małe reflektorki przymocowane dyskretnie do belek ładnie i równomiernie oświetlają wnętrze domu. Nad stołem jest już tradycyjny żyrandol z małymi, prostymi abażurkami. Zobaczymy tutaj także charakterystyczne dla polskiego stylu dworkowego białe ściany. Jednak nie śnieżnobiałe jak w stylu nowoczesnym, lecz wyglądające jak bielone.

Wnętrza domu: kuchnia w stylu dworkowym

W kuchni widać, że właściciele mają dystans do własnego domu. Zależało im w aranżacji wnętrz na klimacie dworku, a nie na idealnym odwzorowaniu stylu. Sam pomysł zrobienia kuchni otwartej, połączonej z salonem jest już współczesny, kiedyś nie do pomyślenia. W tradycyjnej kuchni posadzka jest z kwadratowych płytek terakotowych, jednak kolorem i matową powierzchnią przypominających te, które układano ponad sto lat temu. Szafki kuchenne w prezentowanym stylowym domu są murowane, również obłożone płytkami. Ale oświetlenie jest całkiem współczesne – jako oświetlenie blatów wybrano …lampki biurkowe, na regulowanych ramionach. I właśnie o to chodzi w stylu dworkowym. Wnętrza domów mają być przytulne, niezobowiązujące ale ładne, stylowe i wygodne.

Aranżacja wnętrz w stylu dworkowym: swobodnie łączymy meble i dodatki

Meble wybierane do wnętrz domów w tradycyjnym stylu dworkowym to zazwyczaj kompilacja różnych bardziej lub mniej stylowych staroci i antyków. Tak jak tutaj, jadalnia wyposażona jest w komplet stołu z krzesłami, ale reszta mebli może pochodzić już z innych czasów. Ma to związek z przechodzeniem mebli z pokolenia na pokolenie. Raczej nie praktykowano kupna całego nowego wyposażenia do nowego domu. Charakterystycznym elementem dla stylu dworkowego jest ustawienie w salonie kilku różnych foteli – nie z tego samego kompletu. Sofy to wersje współczesne mebli wypoczynkowych. Skoro zależy nam na wygodzie i gościnności wolimy usiąść na miękkiej i głębokiej sofie, niż na twardej ławce na nóżkach, choćby w najpiękniejszym obiciu. Charakterystycznym elementem wyposażenia wnętrz domów w tradycyjnym stylu dworkowym są też zegary skrzyniowe ustawiane przy ścianie, często miedzy oknami.  Sypialnie nie mogą obejść się bez pojemnych komód i bieliźniarek, a gabinet powinien być wyposażony w pojemną i okazałą bibliotekę oraz stylowe biurko.

Nasi Partnerzy polecają