Inspirująca aranżacja wnętrz z modną trawioną miedzią w tle!
Odważna aranżacja wnętrz salonu z kuchnią i jadalnią, zaprojektowanego w służbie funkcji i ekspozycji wyjątkowej kolekcji mebli. Mimo, że nie jest to projekt wnętrz dla większości z nas, jest jednak inspirującym przykładem jak bawiąc się formą można ubrać w pełni funkcjonalny i przemyślany projekt architektoniczny. Warto zobaczyć!
Autor: Aleksandra Laska
Artystka Aleksandra Laska zdaje sobie sprawę, że jej pomysł na salon wymyka się utartym schematom. Nie znajdziemy tutaj typowej brązowej sofy, mieszczacej rodzinę przed telewizorem. Wybrana, błękitna sofa puszcza oko do właścicieli i ich gości. Poza urodą sofa zapewnia ponadprzecietną wygodę dzięki swojej głębokości. Sofa: My beatiful Backside, Moroso; Fotel: Cloudescape, Diesel/Moroso; Fotek Klara, puf Anomaly, stoliki Net, dywan Reloaded - Moroso.
Spis treści
- Aranżacja salonu z kuchnią: po pierwsze funkcja
- Aranżacja salonu z artystycznym przymrużeniem oka
- Czytaj też: 9 kroków by Twój dom wygladał ekskluzywnie
Aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią zaprojektowana z przymrużeniem oka. Nietypowy projekt był możliwy dzięki temu, że pomiędzy artystką, architektem i inwestorami od początku coś iskrzyło. Jedni i drudzy chcieli żeby powstało wnętrze wyjątkowe ale bardzo prawdziwe. Może czasem zaprzecza konwencjom, ale użyte prawdziwe, szlachetne materiały niczego nie udają. Artystka i architekt umiejętnie i z wielkim wyczuciem bawią się formą. Aleksandra Laska tworząc scenografię w tym salonie z kuchnią przedstawia nową koncepcję salonu, pewnie nawet trochę obrazoburczą, zaprzeczającą powszechnemu przekonaniu o tym czym dla Polaków jest luksus we wnętrzu. Designerskie meble znakomicie odnajdują się w doskonałej architekturze, opierającej się na szlachetnych materiałach, które niczego nie udają. Architekt Jacek Tryc z pracowni Grupa Żoliborz mówi, że po prostu lubi projektować! Uwielbia swój zawód i w pełni korzysta z jego uroków. Jacek Tryc wierzy, że w projektowaniu najważniejsza jest funkcja, estetyka jest tylko smacznym dodatkiem. Stara teza znalazła tu potwierdzenie: najlepsze projekty powstają przy obustronnym zaufaniu. Inwestorzy wybrali parę architekt – artystka, gwarantującą wymykające się konwencji ubranie funkcji.
Aranżacja salonu z kuchnią: po pierwsze funkcja
Ideą projektowania Jacka Tryca jest zachowanie lub stworzenie właściwej funkcjonalności wnętrza. Podstawowym założeniem tej inwestycji było zaprojektowanie wnętrza będącego tłem dla kolekcji niestandardowych mebli, wybranych przez Aleksandrę Laskę. Pod względem funkcji powstał apartament z czytelnym układem przestrzeni – większą część, reprezentacyjną, stanowi salon z główną kuchnią, którą z sypialnią, biblioteką, garderobą i łazienką oraz kuchnią roboczą łączy korytarz. Obłożenie głównych ścian miedzią wprowadziło harmonię i zaakcentowało podział na strefy funkcjonalne. Miedziana blacha jest jak żywy obraz. Nigdy nie będzie wyglądała tak samo, będzie się także zmieniała wraz z upływem czasu pod wpływem czynników atmosferycznych, nawet we wnętrzu.
Aranżacja salonu z artystycznym przymrużeniem oka
Właściciele są koneserami pięknych mebli i lubią je zmieniać. Nie dla nich więc typowe meble, kupowane na zawsze. Funkcjonalnie zaprojektowany salon łatwo poddaje się więc niecodziennym wizjom. Jest idealnym tłem dla ekspozycji pięknych mebli – takiej kolekcji nie powstydziłaby się zresztą niejedna galeria. Aleksandra Laska mogła tu pokazać dowcipną, z humorem, wbrew standardom koncepcję aranżacji salonu. Artystka zdaje sobie sprawę, że dla większości osób pewnie nieco obrazoburczą, bo zaprzeczającą powszechnemu przekonaniu o tym, czym dla Polaków jest luksus we wnętrzu. Zamiast tradycyjnej, mieszczańskiej, brązowej sofy na przeciwko telewizora zobaczymy tu model redefiniujący ideę sofy. Nietypowy w formie, pastelowy, trochę infantylny jest zaprzeczeniem mebla uważanego przez Polaków za luksusowy. Ale o to właśnie chodzi też właścicielom mieszkania. Nietypowy, przeskalowany, jest także biały regał. Wykonano go, według projektu architekta Jacka Tryca, ze stali lakierowanej proszkowo. Regał stał się miejscem ekspozycji polskiej ceramiki i porcelany. Pojęciu powszechnie przyjętego luksusu wymykają się także miedziane płaszczyzny. Jedna z miedzianych ścian stała się nawet tłem dla rzeźby Magdaleny Abakanowicz. Zazwyczaj takie dzieła eksponuje się na tle białej ściany, tutaj artystka uczyniła wyjątek. Rzeźba jest lekka, sprawia wrażenie jakby unosiła się nad podłogą. Zderzenie jej z mocną i wyrazistą miedzią okazało się udanym eksperymentem.
Czytaj też: 9 kroków by Twój dom wygladał ekskluzywnie
Autor: archiwum
Fortepian odgrywa ważna rolę w życiu rodzinnym. Grywają na nim mama i syn. Muzyka często więc rozbrzmiewa w całym mieszkaniu. Jednak by pomieścić na 70-metrowej powierzchni potrzebną przestrzeń życiową i niemały fortepian, w mieszkaniu usunięto większość ścian - dawny układ ścian pokazują jedynie wstawki na przedwojennym parkiecie. Zestawienie w jednej przestrzeni monumentalnego instrumentu z delikatną lampą projektu Ingo Maurera i białym krzesłem "DSR" autorstwa Ray i Charlsa Eamsów (proj, z 1950 roku) jest charakterystyczne dla projektów Aleksandry Laski. Światło łagodnie rozpraszają mleczne rolety w oknach.
Autor: Marcin Czechowicz
Motywem przewodnim aranżacji głównej sypialni z łazienką jest drewniana boazeria. Nie jest to typowa i właściwie znienawidzona boazeria rodem z lat 80tych. Deski różnej grubosci, ułozone poziomo nadaja wnetrzu sypialni dynamiki i charakteru. Kropka na "i" jest sposób wykonczenia desek: są olejowane, nie lakierowane!
Autor: archiwum
Lustro, to tak naprawdę lustrzana ściana, działająca jak kurtyna. Ustawiona tak jak teraz zasłania łóżko i łazienkę. Teraz połączone są jadalnia z przedpokojem. Oryginalne krzesła kupiono w warszawskim sklepie z meblami orientalnymi.