Jak stworzyć wnętrze inspirowane przyrodą? Tu natura wdziera się do środka oknami
Widać, że właściciele tego domu kochają naturę! Na każdym kroku znajdują się nie tylko żywe rośliny, ale też motywy do nich nawiązujące, np. tapety, ale i często pojawiający się kolor butelkowej zieleni. Ich dom w Raciborsku, nieopodal Krakowa, miał być azylem i przeciwieństwem dużego miasta.
Autor: Mikołajska Studio
Spis treści
- Salon, który tętni naturą
- Jadalnia z zieloną ścianą
- Kuchnia z wyspą
- Na pięterku
- Duża sypialnia w kolorze beżu
Wnętrza domu miały pomagać wszystkim członkom czteroosobowej rodziny w odpoczynku, być ciepłe, przytulne i nawiązywać do otaczającej ich domu przyrody.
– Koncepcja aranżacji wnętrz opierała się na nawiązaniu do naturalnych kolorów i materiałów. Wprowadziliśmy do wnętrza dużo zieleni w formie żywej zielonej ściany, donic wbudowanych w posadzkę w łazience przy sypialni oraz w otwartej klatce schodowej, które miały dawać wrażenie przechodzenia roślin do wnętrza domu. Inwestorka zaś chciała dodać do wnętrza intensywne kolory, szczególnie w tkaninach i tapetach – tak też się stało – wyjaśnia Krystyna Mikołajska z MIKOŁAJSKA Studio.
Salon, który tętni naturą
Tym sposobem cały dom wręcz tętni naturą. Stylistyczną całość dopinają meble oraz dodatki, które nie tylko korespondują z zielenią w domu, ale również tą za oknem.
W strefie dziennej zaaranżowaną zieloną ścianę, która znajduje się między jadalnią a salonem. Z jej soczystym kolorem kontrastują krzesła oraz fotel w kolorze przybrudzonej cegły.
W salonie poza kwiatami zachwyca zielona ściana, którą tworzą… okna! Z nich roztacza się oszałamiający widok na przyrodę, w której skąpany jest cały dom. Dzięki nim granica między tym, co na zewnątrz, a co wewnątrz zaciera się.
Oprócz tego zieleń wkrada się do domu pod postacią tapet, zabudowy meblowej, np. w łazience, czy dodatków. Aby całość była jeszcze bliższa naturze, barwę tę połączono z pozostałymi kolorami Ziemi oraz zestawiono je z naturalnymi materiałami, głównie drewnem.
Drewniane są nie tylko podłogi, ale wysoki sufit w salonie, poza tym drzwi, elementy ścian czy żaluzje. Meble z kolei nawiązują raczej do prostych i minimalistycznych form.
Jadalnia z zieloną ścianą
Jadalnia znajduje się obok dwukondygnacyjnego salonu, zaraz na wejściu do kuchni. Stanął w niej duży, czarny stół, przy którym na obitych czerwono-ceglastą tkaniną krzesłach może usiąść jednocześnie osiem osób.
Kuchnia z wyspą
Kuchnia to miejsce, gdzie poza salonem czy jadalnią również wspólnie można spędzać czas na gotowaniu. W centrum pomieszczenia w kształcie litery U stanęła wyspa. W środku jest mnóstwo miejsca do przechowywania. Jednak wszelkie sprzęty można schować też w pojemnej zabudowie czy spiżarni, którą ukryto za drzwiami.
Na pięterku
Na piętrze znajduje się strefa prywatna inwestorów, którą tworzą główna sypialnia, dwa pokoje dla dzieci i aż trzy łazienki. Każde z pomieszczeń odpowiada potrzebom swojego właściciela. Szczególnie sypialnia rodziców wpisuje się w koncept aranżacji strefy dziennej.
Duża sypialnia w kolorze beżu
Sypialnia jest połączona z garderobą. Jej bazę stanowią beże. Kolory, jakie znamy chociażby z salonu, zostały tu wprowadzone za pomocą zasłon i dekoracyjnych poduszek. Na tle ciekawej ściany stanęło z kolei tapicerowane, brązowe łóżko. Przed nim w identycznym odcieniu widzimy wygodną, miękką ławkę.
Projekt: Mikołajska studio
Autor: Mikołajska Studio