Jak urządzić dom w stylu angielskiej wsi? Uroczy dom na Podlasiu przeniesie was w czasie
Klimat english cottage jest wyjątkowy – mówi Anna. – Podziwiam go, ale też po swojemu interpretuję. Jego charakter polega na opieraniu się modzie, jego urok zaś – na gromadzeniu latami rzeczy w różnych stylach. Zobacz, czym charakteryzuje się styl angielski i jak urządzić wnętrza w stylu angielskiej wsi.
Autor: Zdjęcia: Igor Dziedzicki, stylizacja: Jolanta Musiałowicz, tekst: Bożena Kowalewska
Anna w swojej kuchni. W jednej przestrzeni znajdują się strefa gotowania, miejsce do jedzenia oraz niezliczone meble wypełnione porcelaną, rustykalną ceramiką, miedzianymi garnkami, emaliowanymi naczyniami. Przytulny, niezobowiązujący wiejski styl to efekt umiejętności dekoratorskich Ani. Potrafi we wszystkim dostrzec piękno: w warsztacie stolarskim dziadka (na pierwszym planie), irlandzkim kredensie (pomalowanym na miętową zieleń) czy bukietach suszonych kwiatów.
Spis treści
- Nowy dom w klimacie dawnych lat
- Styl angielski we wnętrzu
- Wzory kwiatowe
- Drewniana podłoga, ściany obłożone drewnem
- Jak urządzić dom w stylu angielskim - rady Anny
- Jak malować stare meble
- Piecyk żeliwny
- Sypialni jak w powieści Jane Austin
- Niebieski kolor we wnętrzu
Anna, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania malarka i dekoratorka wnętrz, mama czworga dzieci. Sześć lat temu przeniosła się z Warszawy na Podlasie. Bez żalu zostawiła mieszkanie, pracę i splendory wielkiego miasta, by wrócić w rodzinne strony dziadków i rodziców.
Nowy dom w klimacie dawnych lat
Z mężem Maciejem i najstarszym synem zamieszkali prawie przy białoruskiej granicy. Choć marzyła o starym domu, zbudowała nowy, ale obiecała sobie, że wskrzesi w nim klimat dawności. W zamieszkanym od dawna wiejskim domu naturalnym zjawiskiem była zbieranina różnych mebli, stołów, łóżek, krzeseł zrobionych przez miejscowych rzemieślników. Przekazywano je sobie z pokolenia na pokolenie, raczej nie odnawiano, najwyżej naprawiano, by mogły służyć dalej. Nasza bohaterka poszła tym tropem.
Styl angielski we wnętrzu
Już na etapie budowy szukała starych elementów wyposażenia: drzwi, grzejników, okuć, zawiasów i lamp. Zbierała dawne meble, gromadziła pamiątki rodzinne, zaczynała przygodę z odnawianiem i przerabianiem starych sprzętów. Jej ulubiony styl nieustannie ją inspirował. Wspierał zaś mąż, wykonując prace stolarskie i adaptacyjne, oraz siostra mieszkająca pod Manchesterem, która kupowała dla niej w tamtejszych antykwariatach i second-handach typowo angielskie dodatki i dekoracje.
Wzory kwiatowe
A na świat przyszło jeszcze troje dzieci, ciągle coś się działo. Zgodnie z angielską tradycją ściany domu zostały oklejone tapetami. Jasne w drobne wzorki stanowią delikatne tło dla licznych dekoracji ściennych. Anna z upodobaniem kupuje obrazy przedstawiające kwiaty, ale specjalnie poluje na portrety. Ma do nich dobre oko, bo udało jej się trafić kilka naprawdę ciekawych, przyciągających uwagę.
Drewniana podłoga, ściany obłożone drewnem
Wiele ścian oraz skośne sufity na piętrze obłożono drewnem, które pani domu sama pomalowała na biało olejną matową farbą. Dzięki temu wnętrza są jasne, a liczne dekoracje ładnie wyeksponowane. Podłogi z sosnowych desek zaolejowano. Anna chciała, żeby od razu wyglądały na stare, i zadysponowała ułożenie ich ze szparami. Nie do końca jest zadowolona z tej decyzji, bo dziś w tych szczelinach przepadają kredki, długopisy i wiele innych rzeczy.
Styl angielskiego wiejskiego domu jest dla mnie esencją wygody, przytulności i naturalnego podejścia do życia. Podoba mi się w nim to, że szanuje przeszłość i jest daleki od schematów.
Jak urządzić dom w stylu angielskim - rady Anny
- Ściany oklej tapetą lub pomaluj na pastelowe kolory. Możesz posłużyć się szablonem i ozdobić je bordiurą pod sufitem.
- Obicia i tkaniny mogą być lekko spłowiałe. Wzorzystych kretonów w kwiaty albo delikatne paski użyj na zasłony, rolety i obicia. Przydadzą się stare koronki i hafty. Powieś je w oknie, nakryj łóżko czy niskie stoliki, obszyj nimi poduszki.
- Wykorzystaj meble z różnych epok. Powinny być podniszczone, bo takie pasują do tego stylu. Te w gorszym stanie warto pomalować na kolor, ozdobić malowanymi deseniami. Łóżka najlepiej żelazne albo z mosiądzu. Postaraj się o windsorskie krzesła.
- Dekoracje w postaci rozmaitych kolekcji bibelotów, obrazków i sztychów, naczyń, świeczników, koszyków rozmieść w całym domu. Niech powstanie wrażenie lekkiego nadmiaru.
- Kominek. Tradycyjny, elektryczny lub kozę. Stanowi centralny punkt aranżacji wiejskiego, angielskiego domu.
Jak malować stare meble
Przy projektowaniu prostych wiejskich mebli nie unikano zdobień, a wszelkie przebarwienia i niedoskonałości drewna ukrywano, malując wzory. Ania postępuje podobnie. Francuski dębowy kredens (cecha charakterystyczna: góra i dół mebla są tej samej głębokości) ozdobiła własnymi malunkami – we wnętrzu znalazły się różyczki, a na drzwiczkach – do kwiatów dołączyły ptaszki.
Piecyk żeliwny
Anna wiedziała, że kominek musi być! Ale względy praktyczne przeważyły i stanęła żeliwna koza norweskiego Jøtula. Latem zawsze stoją na niej kwiaty, ale zdaniem Ani wazon nie bardzo pasuje do kozy, więc stawia czajnik, który, notabene, ma swoją historię. Otóż zatrudniony do jakichś prac elektryk powiedział, że ma na sprzedaż wyposażenie domu po cioci, które by Ani przypadło do gustu. Nie mylił się, a podróż na lubelską wieś okazała się bardzo owocna.
Urokliwy świat kretonów w róże, lambrekinów i falbanek ciągle cieszy się powodzeniem. Pewnie wyraża tęsknotę za przeszłością, a może jest w nim coś więcej?
Sypialni jak w powieści Jane Austin
Wokół łóżka boazeria zrobiona ze starych drzwi. Chroni tapetę i dodaje wnętrzu antycznego wyglądu. Zamiast nocnej szafki stara maszyna do szycia, na jej blacie zmieściły się i lampka nocna, i wazonik, i budzik. Na ścianie klatka na ptaki i portretowe miniatury – Ania nie żałuje sobie dekoracji.
Niebieski kolor we wnętrzu
Niebieskie drzwi do łazienki zrobiono na wzór starych, które się Ani szczególnie podobały. Mają ładne podziały i głębokie filongi. Obok skrzynia posagowa należąca do Ani babci. Była zniszczona, więc ją pomalowano. Na skrzyni jeden z obrazów pani domu: krowa we wianku. Autorka zdradziła nam, że z różnych obrazów, które maluje, krowy cieszą się największym powodzeniem. Nad skrzynią nierodzinna galeria portretów.
Angielski cottage wygląda tak, jakby jego mieszkańcy ciągle coś dokupowali, dostawiali, dowieszali, nigdy nie wyrzucając niczego. Uwielbiam taki nadmiar, ale z braku miejsca oraz zamiłowania do zmian stosuję rotację rzeczy
Autor: Zdjęcia: Igor Dziedzicki, stylizacja: Jolanta Musiałowicz, tekst: Bożena Kowalewska
Anna w swojej kuchni. W jednej przestrzeni znajdują się strefa gotowania, miejsce do jedzenia oraz niezliczone meble wypełnione porcelaną, rustykalną ceramiką, miedzianymi garnkami, emaliowanymi naczyniami. Przytulny, niezobowiązujący wiejski styl to efekt umiejętności dekoratorskich Ani. Potrafi we wszystkim dostrzec piękno: w warsztacie stolarskim dziadka (na pierwszym planie), irlandzkim kredensie (pomalowanym na miętową zieleń) czy bukietach suszonych kwiatów.
Przeczytaj także: Kuchnia w stylu angielskim inspiracje. Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim
Autor: Getty Images