Jak urządzić małe mieszkanie? Ewa stworzyła przytulne wnętrze. Schowków co niemiara!

2024-10-22 13:30

Ewa zaaranżowała swoje małe mieszkanie z pomysłem. Przestrzeń została urządzona tak, że trudno o bałagan. Wszystko ma swoje miejsce, ale imponująca ilość schowków nie rzuca się w oczy. Panuje ład i harmonia, które pozwalają się wyciszyć. Przeczytaj, jak dobrać kolory ścian w małym mieszkaniu, jak zaaranżować małe pomieszczenia.

Spis treści

  1. Do dziesięciu razy sztuka
  2. Jak urządzić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?
  3. Biokominek w salonie
  4. Mała kuchnia w bloku
  5. AGD do zabudowy czy wolnostojące?
  6. Mała sypialnia z miejscem do pracy
  7. Czym można zastąpić grzejniki?
  8. Przedpokój z pawlaczem
  9. Mieszkania urządzone w stylu nowoczesnym - GALERIE ZDJĘĆ

Do dziesięciu razy sztuka

Poszukiwania pierwszego własnego mieszkania bardzo się przedłużały, kolejne oglądane lokale okazywały się z różnych powodów nieodpowiednie. Przy ósmym Ewa zaczęła się zastanawiać, czy nie ma zbyt wygórowanych oczekiwań. Aż wreszcie trafiła w dziesiątkę. – Weszłam do obcego domu i od razu poczułam się jak u siebie! To było wspaniałe uczucie – wspomina właścicielka.

Jak urządzić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Do zreorganizowania i urządzania wnętrza w bloku z wielkiej płyty zaprosiła zaprzyjaźnioną projektantkę. – Oczekiwania Ewy były jasno sprecyzowane: proponowała konkretne rozwiązania, wskazywała kolory, nawet budżet był ustalony – chwali swoją klientkę Katarzyna Kosiorek. Podstawowym założeniem było wykorzystanie jak największej powierzchni na szafy, bo Ewa ma dużo osobistych rzeczy, a nie toleruje bałaganu. Z tego powodu większość mebli została wykonana na wymiar.

Ciekawy efekt udało się uzyskać w salonie: cała ściana za kanapą jest wielką białą szafą tworzącą neutralne tło. Również w sypialni zabudowa dookoła łóżka pozwoliła wykorzystać dostępną przestrzeń co do centymetra. Jeden pokój przeznaczony został na garderobę z miejscem na pralkę, co zwolniło łazienkę z funkcji gospodarczej.

Przeczytaj także: Małe mieszkanie na poddaszu. Strych po babci Magda zmieniła w przytulne wnętrze

Kolorystyka mieszkania miała być na tyle subtelna, żeby w przyszłości właścicielka mogła za pomocą dodatków zmieniać jego charakter. Dominują biel, szarość i drewno.

Nie zabrakło jednak elementów z charakterem. Transparentny fotel-huśtawka jest wizytówką pokoju dziennego. W szafce telewizyjnej kryje się niespodzianka – wieczorami zapala się nad nią płomień biokominka, wprowadzając relaksującą atmosferę. – Nałogowo się nim dogrzewam i polecam każdemu! – podsumowuje Ewa.

Mieszkanie w bloku
Autor: Mariusz Bykowski

Biokominek w salonie

Schowany w zabudowie stolarskiej wkład biokominka został obudowany specjalnymi osłonami. Jego płomień stanowi poważną konkurencję dla sąsiadującego telewizora.

Biokominek w salonie
Autor: Mariusz Bykowski

Mała kuchnia w bloku

Bezuchwytowe meble z matowego MDF-u zajęły dwie ściany. Laminowany blat zakręca pod oknem, tworząc barek przydatny podczas śniadania i kolacji. Obiady Ewa jada poza domem, mogła więc zrezygnować z dużego stołu. Jeśli będzie go w przyszłości potrzebować, zdemontuje fotel wiszący w salonie i zorganizuje tam kącik jadalniany.

Przeczytaj także: Mała i bardzo mała kuchnia - inspiracje. Jak zaplanować kuchnię w wersji mini? 19 zdjęć

Mieszkanie w bloku
Autor: Mariusz Bykowski

AGD do zabudowy czy wolnostojące?

Jedna z podstawowych decyzji, jaką podejmujemy przy urządzaniu kuchni, dotyczy sprzętu – ukryć go czy pozostawić na widoku. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

  • AGD w zabudowie. Schowanie wszystkich urządzeń za frontami szafek to idealna propozycja dla miłośników porządku (uzyskujemy wrażenie ładu, łatwiej posprzątać) oraz minimalistów (mniej elementów). Pozwala też zaoszczędzić miejsce. Sprawdza się, jeśli chcemy, by kuchnia nie zdominowała przestrzeni (np. w przypadku otwarcia na salon).
  • Sprzęt wolnostojący. Jest łatwiej dostępny w przypadku awarii, nie wymaga demontażu mebli. Starannie dobrane AGD może stanowić ozdobę kuchni, definiować jej styl, pozwala też na szybką zmianę aranżacji. Takie rozwiązanie nie ułatwia jednak sprzątania – ani przestrzeni pod urządzeniem i wokół niego, ani samego sprzętu.

Mała sypialnia z miejscem do pracy

Dzięki przemyślanemu układowi w sypialni zmieściło się długie biurko-toaletka. Jest wygodne, dobrze doświetlone i miłe.

Sypialnia z miejscem do pracy
Autor: Mariusz Bykowski
Czym można zastąpić grzejnik?
Katarzyna Kosiorek, KK Architekci
Katarzyna Kosiorek, KK Architekci

Czym można zastąpić grzejniki?

Łazienka Ewy jest nieduża, a jedyną ścianę, na której można byłoby umieścić grzejnik, wolałyśmy wykorzystać na szafki. W ramach ogrzewania umieściliśmy pod płytkami podłogowymi elektryczne maty grzewcze. Są to łatwe w montażu pasy siatki z tworzywa, w które wpleciony jest przewód grzejny. Siatki można docinać według własnych potrzeb. Nie należy ich montować pod stałymi elementami wyposażenia, takimi jak WC, wanna, ale można nimi ogrzać bezbrodzikową podłogę prysznica. Moc grzewczą należy dobrać odpowiednio do posadzki (pod płytki 150–160 W/m²). Drugą matę, o mniejszej mocy, zamontowaliśmy pod lustrem, dzięki czemu na szkle nie osadza się para.

Przedpokój z pawlaczem

Wolna przestrzeń przy drzwiach została dobrze wykorzystana: pod półkami pozostawiono miejsce na puf, przydatny przy zakładaniu butów.

Przedpokój w bloku
Autor: Mariusz Bykowski

Mieszkania urządzone w stylu nowoczesnym - GALERIE ZDJĘĆ

Mieszkanie pełne dzieł sztuki w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają