Jak urządzić mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku? Tu pomyślano o wszystkim!
Oto przemyślane wnętrze zaprojektowane z myślą o osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim umożliwiające jej samodzielne codzienne życie, minimalizując konieczność stałej pomocy bliskich. Mieszkanie dostosowane do potrzeb osoby z dysfunkcją ruchu to przykład, jak design może łączyć estetykę z praktycznością. Za realizację tego projektu odpowiada Wioleta Gawrońska ze studia Inside Story.
Autor: Anna Rychlewicz
Spis treści
- Mieszkanie bez barier. Jak urządzić mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku?
- Mieszkanie bez barier: projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej
- Aranżacja łazienki dla osoby niepełnosprawnej
- Jak dostosować sypialnię do potrzeb osoby z niepełnosprawnością?
- Jak zaprojektować kuchnię dla osób z niepełnosprawnościami?
- Mieszkanie dla osoby na wózku: jak zaprojektować przedpokój?
- Mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej. Zdjęcia
Mieszkanie bez barier. Jak urządzić mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku?
Założeniem projektowym było zaaranżowanie przestrzeni mieszkalnej, która pozbawiona byłaby jakichkolwiek barier, wobec których znalazłaby się osoba poruszająca na wózku inwalidzkim.
Dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej, funkcjonalna łazienka oraz kuchnia, wygodna sypialnia, a także pokój dla opiekunki i terapeuty. W tym wszystkim musiał zostać „przemycony" motyw delfinów — oto założenia projektowe i wymagania właściciela mieszkania.
Mieszkanie bez barier: projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej
W projekcie wnętrz dostosowanym do osoby poruszającej się na wózku, na szczególną uwagę zasługuje projekt łazienki oraz projekt wnętrza kuchennego.
Życzeniem właściciela było, aby mieszkanie emanowało ciepłem i przytulnością. Zdecydowano się na utrzymanie przestrzeni w jasnej, beżowej kolorystyce, która została zgrabnie przełamana różnymi odcieniami koloru niebieskiego. Od delikatnego turkusu w sypialni, aż po intensywny błękit w aranżacji toalety.
Aranżacja łazienki dla osoby niepełnosprawnej
Projekt wnętrz został wzbogacony plakatami, obrazami, oraz — wymaganym motywem delfinów, który znalazł swoje miejsce pod postacią grafiki zlokalizowanej w łazience.
Projekt łazienki dla niepełnosprawnych został optymalnie dostosowany do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. We wnętrzu nie zabrakło poręczy oraz sanitariatów zaprojektowanych z myślą o osobie niepełnosprawnej.
Antypoślizgowy, konglomeratowy brodzik został wpuszczony w podłogę. Ze względów ekonomicznych zrezygnowano z kabiny prysznicowej.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie dla seniora. Jak urządzić mieszkanie dla osób starszych, aby było wygodne i bezpieczne?
Jak dostosować sypialnię do potrzeb osoby z niepełnosprawnością?
Bezwzględną potrzebą dla inwestora związaną z problemem z poruszaniem się, był nieograniczony dostęp do dużych okien i balkonów. Z uwagi na to, salon przyjął funkcję głównej sypialni.
Założeniem projektu sypialni było zlokalizowanie we wnętrzu m.in. strefy do pracy, z podwójnym wysuwanym blatem, szafki do przechowywania oraz niewielkiej strefy TV.
Całość została tak rozplanowana, aby zachować jak największą ilość wolnej przestrzeni. W projekcie wzięto także pod uwagę przestrzeń umożliwiającą ustawienie łóżka rehabilitacyjnego w różnych pozycjach, tak aby z każdej strony był do niego swobodny dostęp.
Tymczasowo, w miejscu planowanego łóżka, znajduje się fotel oraz pufa. Elementem dekoracyjnym jest kamienna ściana z biokominkiem. W kwestii oświetlenia postawiono na sufitowy plafon, który daje rozproszone światło, a więc nie razi osoby leżącej W łóżku.
Biała sypialnia przewidziana jest jako pokój dla opiekunki, natomiast sypialnia z szarą sofą jest pokojem dla terapeuty.
Jak zaprojektować kuchnię dla osób z niepełnosprawnościami?
W związku z takim rozplanowaniem pomieszczeń projekt kuchni wymagał zamknięcia i częściowego odizolowania od dziennej części mieszkania.
By uniknąć wrażenia klaustrofobii w obu pomieszczeniach, zdecydowano się na zastąpienie fragmentu ściany szkłem mlecznym.
Choć kuchnia przeznaczona do użytkowania przez osobę poruszającą się na wózku, nie wymaga żadnych urządzeń wspomagających, konieczne jest zapewnienie optymalnej przestrzeni manewrowej oraz swobodnego dostępu do wszystkich szafek i sprzętów.
Wszelka elektryka (włączniki) zostały dopasowane do wysokości osoby poruszającej się na wózku. Projektantka postanowiła ograniczyć do minimum dolną zabudowę kuchenną tak, by możliwy stał się podjazd na wózku.
Z myślą o Inwestorze zaprojektowano także składany stół oraz dodatkowy wysuwany blat pod oknem. Na co dzień może on służyć zarówno jako dodatkowa przestrzeń do spożywania posiłków, lub też jako blat roboczy.
Lodówka i zmywarka zostały ukryte w minimalistycznej zabudowie.
Mieszkanie dla osoby na wózku: jak zaprojektować przedpokój?
Projekt wnętrz obejmował także aranżację przedpokoju. Tam też zaprojektowano dużą szafę przesuwną o lustrzanych frontach, której wewnętrzne wyposażenie zostało dostosowane do osoby na wózku.
Mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej. Zdjęcia
Autor: Anna Rychlewicz
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić mieszkanie dla seniorów? Para 70-latków zamieniła dom na 32-m kawalerkę
Autor: Projekt: Czeczko Design Studio, zdjęcia i stylizacja: Diana Bagińska, Agata Glińska