Jak urządzić mieszkanie dla seniorów? Para 70-latków zamieniła dom na 32-m kawalerkę
Kiedy dzieci wyfruną z gniazda, dom staje się pusty i za duży dla dwójki dorosłych. Właśnie do takich wniosków doszło małżeństwa 70-latków, którzy uznali, że nie potrzebują aż tak wielkiej przestrzeni i zamienili dom na 32-m kawalerkę. Ich mieszkanie to doskonały przykład, jak urządzić mieszkanie dla seniorów! Postawili na nowoczesny styl. Nasze serca skradły rude sufity zestawione z kontrastującym granatem!
Autor: Projekt: Czeczko Design Studio, zdjęcia i stylizacja: Diana Bagińska, Agata Glińska
Spis treści
- 32-m mieszkanie z rudym sufitem
- Na małym metrażu musieli zmieścić 70 lat życia
- Seniorzy chcieli domknąć "zbyt otwartą" przestrzeń
- Jak urządzić sypialnię dla seniorów?
- Jak urządzić kawalerkę z aneksem kuchennym?
- Jak urządzić mieszkanie dla seniorów? Jadalnię połączono z salonem
- Jak urządzić łazienkę dla seniorów?
- Duży taras egzamin zdaje latem
- Jak urządzić mieszkanie dla seniorów? Zdjęcia
- Jak urządzić mieszkanie dla seniorów?
32-m mieszkanie z rudym sufitem
Wbrew pozorom seniorzy wcale nie czuli nostalgii do lat minionych i architektury z poprzedniego wieku. Chcieli, by ich białostockie mieszkanie mimo niewielkiego metrażu było jak najbardziej przestrzenne, nowoczesne i kolorowe.
Faktycznie, przekraczając jego próg, rzuca się w oczy trio kolorów: bieli, granatu i rudości. Przeplatają się one w każdym pomieszczeniu. Ściany pomalowano na biało, a na rudo… sufity, co dało naprawdę ciekawy efekt!
– Od początku zakładaliśmy, że wprowadzimy do tego wnętrza zdecydowany kolor. Wiedzieliśmy też, że nie będą to ściany. Próbowaliśmy różnych wersji kolorystycznych – szary, granatowy, żółty... Ale dopiero elegancki rudy idealnie wpasował się w stylistykę mieszkania. Nadał wnętrzu zupełnie innego wymiaru – wspomina Mateusz Czeczko.
Do tego odważnego pomysłu inwestorów praktycznie w ogóle nie trzeba było przekonywać.
– Dziś gospodarze śmieją się, że rudy sufit jest punktem wyjścia każdej rozmowy z gośćmi wchodzącymi do mieszkania – dodaje.
Kiedy mieszkanie było gotowe, architekci byli zdziwieni, w jak pozytywny sposób ten kolor działa na tak niewielką przestrzeń. Niewielkie mieszkanie jak dosyć ciemne, ma położenie wschodnio-zachodnie. Rudy sufit, który w teorii mógłby przytłaczać, wręcz przeciwnie — dodaje energii i buduje klimat.
Na małym metrażu musieli zmieścić 70 lat życia
Mając 70 lat, trudno nie mieć ulubionych przedmiotów czy rzeczy, do których po prostu jest się przywiązanym lub czuje się do nich sentyment. Chociaż w tym mieszkaniu większość mebli jest nowa, to jednak znalazły się w nim również pamiątki i sprzęty z poprzedniego mieszkania, np. stolik kawowy przywieziony z USA przed dwiema dekadami.
Jego blat był kiedyś tarczą zegara, która sporo czasu przeleżała w piwnicy. Wystarczyło dorobić jej nóżki i… voilà.
Poza stołem do nowego lokum inwestorzy zabrali też lampę, którą podarowano im z okazji 45. rocznicy ślubu. Aby wpisała się w nową estetykę, wystarczyło zmienić jej tylko abażur.
Seniorzy chcieli domknąć "zbyt otwartą" przestrzeń
Dla Mateusza Czeczko, który stoi za tym projektem, nie było problemem odpowiedzenie na pytane: jak urządzić mieszkanie dla seniorów. Wyzwanie stanowiło natomiast zmieszczenie na tak niewielkiej przestrzeni wszystkiego, co posiadali w poprzednim lokum i byli do tego przyzwyczajeni.
— To było nie lada wyzwanie. Inwestorzy byli jednak bardzo otwarci na nasze pomysły. A nam udało się bardzo racjonalnie rozplanować tę przestrzeń – tak, aby bez problemu zmieściło się wszystko, co najważniejsze — opowiada Czeczko.
Prace rozpoczęły się od analizy rozplanowania przestrzennego mieszkania. Ponieważ dla inwestorów przestrzeń była “zbyt otwarta” i chcieli zachować prywatność w osobnej sypialni, należało ją wydzielić.
Jak urządzić sypialnię dla seniorów?
Domknięcie sypialni nie było specjalne trudne. Wystarczyło przedłużyć jedną ze ścian i zamknąć ją za pomocą loftowych drzwi zrobionych ze szkła żeberkowego. Dzięki wykorzystaniu tego materiału światło wciąż wpada do sypialni, ale też zapewnia prywatność. Kiedy z kolei drzwi pozostają otwarte, praktycznie ich nie widać.
W tak małym mieszkaniu żadna przestrzeń nie może się zmarnować. Dlatego dzięki pojemnym szufladom łóżko jest nie tylko miejscem do spania, ale i przechowywania.
Obok niego stoi toaletka, która również może pełnić funkcję biurka i miejsca do pracy.
Jak urządzić kawalerkę z aneksem kuchennym?
Urządzenie niewielkiej kuchni tak, by stworzyć w niej nie tylko sporo miejsca do przechowywania, ale pomieścić cały konieczny sprzęt AGD, nie był proste. Trzeba było podjąć decyzję, że niektóre z nich trafią do korytarza i tam zostaną zabudowane. To właśnie tam znalazła się też niewielka spiżarnia, a nawet szafa na ubrania i buty.
W kuchni, by zbytnio nie przytłaczać tego wnętrza, zdecydowano się głównie na szafki dolne. Niewielkie górne zostały schowane za wnęką i nie rzucają się w oczy. Dolna zabudowa mieści zmywarkę.
Na ścianie nad blatem przebiega rura. Nie została zamaskowana, ale przemieniono ją w ciekawą dekorację. Po pomalowaniu na złoto nawiązuje do innych dodatków w tym kolorze.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchnia dla seniora musi być wygodna i bezpieczna. Iza, architektka wnętrz, zaprojektowała taką dla swojej mamy
Autor: Projekt: Izabela Szewc/Fabryka Nastroju, zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek, stylizacja: Eva Milczarek
Domicela Jest emerytowaną księgową, wzorową gospodynią i mistrzynią kuchni. Jej rosół, zupa pomidorowa, kotlety mielone i szarlotka robią furorę w całej rodzinie. Mąż Marian, zawodowy mechanik, na emeryturze „przestawił się” na budownictwo. Czerpiąc wiedzę z magazynu „Murator”, samodzielnie wybudował domek na wsi. Jego pasją jest też historia. Razem z Domicelą interesują się polityką.
– Starałem się tak zaprojektować przestrzeń, aby maksymalnie odciążyć część salonową. Dlatego też zrezygnowaliśmy z wiszącej zabudowy kuchennej. Ścianę nad blatem widać z salonu. Dzięki temu, że jest pusta, daje poczucie większej przestrzeni. W salonie nie ma też wysokich regałów, ani jednolitej zabudowy wokół telewizora – to wszystko by tę przestrzeń zagracało – opowiada architekt.
Zastosowano jeszcze jedną, starą jak świat sztuczkę, aby powiększyć przestrzeń dzienną. Mianowicie przy aneksie zawisło ogromne lustro.
Jak urządzić mieszkanie dla seniorów? Jadalnię połączono z salonem
Mimo niedostatku metrażu na tej przestrzeni wygospodarowano miejsce na minijadalnię. To właśnie przy stole ze starego zegara stanęły dwa krzesełka obite beżową tkaniną.
Z kolei na tle białej ściany stanęły kanapa w pięknym odcieniu granatu, która pod rudym sufitem wygląda wręcz obłędnie!
Jak urządzić łazienkę dla seniorów?
W łazience można poczuć się jak w akwarium. Wszystko dzięki ścianie, na której ułożono granatową tapetę w ryby. W tym pomieszczeniu ponownie sprawdził się kontrast granatu z rudościami, które również i tu zawitały na suficie. Oba kolory uzupełniła biel.
– Od początku planowaliśmy tu element ożywiający stonowaną stylistykę, mówi architekt. Próbowaliśmy różnych wzorów i wersji kolorystycznych, ale to ryby od razu zdobyły serca inwestorów. Ta zabawa dodatkami i łamanie stereotypu, że ciemna ściana nie nadaje się do małego pomieszczenia, wcale ich nie wystraszyła, wręcz przeciwnie! - opowiada Czeczko.
Chociaż łazienka jest mała, udało się w niej zmieścić wszystko, co potrzebne: prysznic typu walk-in, pralko-suszarkę w zabudowie i miejsce do przechowywania.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić łazienkę dla seniora? Jakie powinno być wyposażenie łazienki dla seniora?
Autor: Materiały prasowe/Ferro
Łazienka dla seniora powinna być wyposażona w ten sposób, by ten jak najdłużej był w stanie korzystać z niej samodzielnie bez pomocy drugiej osoby. Poza tym powinna być ona maksymalnie bezpieczna. Należy zatem dostosować ją do stanu zdrowia osoby, która z niej korzysta lub będzie korzystać.
Duży taras egzamin zdaje latem
Jednym z atutów tego mieszkania jest taras o powierzchni 14 m kw. Latem to tu gospodarze spędzają całkiem sporo czasu. Mogą wypocząć na meblach tarasowych otoczeni roślinami.
Na tej powierzchni wygospodarowano też kolejne miejsce do przechowywania, gdzie ustawiono odporne na wilgoć szafy.
Jak urządzić mieszkanie dla seniorów? Zdjęcia
Autor: Projekt: Czeczko Design Studio, zdjęcia i stylizacja: Diana Bagińska, Agata Glińska
Jak urządzić mieszkanie dla seniorów?
Pamiętaj, że najważniejsze jest indywidualne podejście i uwzględnienie potrzeb konkretnych seniorów. Dobrze jest również konsultować się z ekspertami ds. opieki nad osobami starszymi, którzy mogą doradzić w sprawach związanych z bezpieczeństwem i komfortem.
Urządzanie mieszkania dla seniorów wymaga szczególnego podejścia, które uwzględni ich potrzeby, komfort i bezpieczeństwo.
Oto kilka wskazówek, jak urządzić mieszkanie dla seniorów:
1. Zadbaj o bezpieczeństwo seniorów:
- usuń przeszkody z przejścia i zapewnij wystarczająco dużo przestrzeni do poruszania się na wózku inwalidzkim lub chodziku
- zainstaluj uchwyty i poręcze w łazience oraz przy schodach, aby zapewnić stabilność
- wybierz podłogi o antypoślizgowej powierzchni, aby zmniejszyć ryzyko upadków
- umieść włączniki światła w strategicznych miejscach, aby ułatwić poruszanie się w nocy
2. Kup wygodne meble:
- jeśli jest taka potrzeba, zainwestuj w meble z funkcją podnoszenia, które pomogą seniorom wstać
- ogranicz ilość niskich mebli
3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie:
- zapewnij jasne, równomierne oświetlenie w całym mieszkaniu, aby ułatwić czytanie i poruszanie się
- zainstaluj czujniki ruchu, które włączają światło automatycznie
4. Wyposaż odpowiednio łazienkę:
- zamontuj uchwyty w łazience: pod prysznicem i przy toalecie
- toalety powinny być wyższe, aby łatwiej było na nich usiąść
- zapewnij łatwy dostęp do prysznica, zamiast brodzika lepiej sprawdzi się prysznic typu walk-in
5. Nie zapominaj o regularnej konserwacji:
- wszystkie urządzenia i instalacje w mieszkaniu muszą być regularnie sprawdzane i konserwowane, aby uniknąć awarii
Projekt: Czeczko Design StudioZdjęcia i stylizacja: Diana Bagińska, Agata Glińska
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Styl industrialny w mieszkaniu w starej fabryce. 40-m przestrzeń zdominował kolor cegły
Autor: Projekt: pracownia 3XEL, zdjęcia: Dariusz Jarząbek
W salonie ściana telewizyjna została zawładnięta przez kolor cegły. Mocy dodały jej zasłony w jeszcze mocniejszym kolorze. Zestawiono je z szarą kanapą i szarym dywanem oraz bardzo minimalistycznymi meblami: stolikiem kawowym i szafką pod telewizor.