Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

2016-06-21 15:19

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu? Mieszkanie w kamienicy zobowiązuje. Poprzez wybór podłogi z postarzanych desek, odsłonięcie fragmentów ceglanej ściany czy wstawienie stylowej kozy Ania i Łukasz nawiązali do wiekowej historii budynku. Elementy loftowe i postarzane zestawili z nowoczesnym umeblowaniem. Zobacz, jak wygląda ich mieszkanie na poddaszu.

poddasze z kozą
Autor: Mariusz Bykowski

Do lokali w zmodernizowanej XIX-wiecznej kamienicy prowadzi olbrzymia klatka schodowa. Na samej górze mieści się nowo urządzone wnętrze. Z okien skierowanych na trzy strony świata widać centrum Radomia, dachy starych domów, pięknie podświetlone wieczorami kościoły. Swój wkład w obecny wygląd mieszkania mieli nie tylko Łukasz, jego dziewczyna Ania oraz polecona projektantka, ale także rodzice i siostra gospodarza. – Ponieważ mieszkanie znajduje się w budynku wpisanym do rejestru zabytków, chcieliśmy podkreślić historyczny kontekst, m.in. montując kominek i wykańczając niektóre ściany cegłą – mówi Daria Szczepanik, autorka projektu. – Z tego samego powodu staraliśmy się wybierać materiały szlachetne i ponadczasowe. Do tego proste meble, które stanowią neutralne tło. Drewniana podłoga o ciekawym usłojeniu i barwie nadaje charakter całemu wnętrzu. Kolorystka jest stonowana – dominuje biel, która jest tłem dla dodatków i obrazów autorstwa Kamili Lenskiej. Salon ma na tyle dużą powierzchnie, że bez trudu pomieścił funkcję odpoczynku oraz rozrywki. W chłodniejsze dni bardzo przydaje się umieszczona przy kanapie koza. Ociepla klimat, dodaje wnętrzu przytulności.

Porada architektki: W jakim mieszkaniu może stanąć koza?

Na kozę czy kominek (z otwartym lub zamkniętym paleniskiem) mogą sobie pozwolić osoby mieszkające w domach jednorodzinnych i wielorodzinnym, do czterech kondygnacji, o ile istnieje możliwość podłączenia urządzenia do przewodów dymowych, a wentylacja działa sprawnie. Kominek trzeba zamontować w bezpiecznej odległości od przedmiotów łatwopalnych. Połączenie z kominem musi być szczelne i wykonane z materiałów niepalnych, tak jak podłoże, na którym stoi kominek czy koza. Zarówno przed, jak i po zamontowaniu należy przeprowadzić kontrolę przewodu kominowego przez kominiarza.
                                                                                       Daria Szczepanik Dash Interiors

Biała kuchnia z murowanym barkiem
Autor: Mariusz Bykowski PółotwartośćŁukasz nie chciał, by kuchnia była całkiem odsłonięta. Stąd pomysł, by „zbudować” barek (podobnie jak szafki w korytarzu został wykonany przez firmę Decoration). Po stronie salonu widać pomalowane na biało cegły. Po drugiej – chowa się głęboki blat roboczy z płytą indukcyjną i okapem.
sofa narożna pod skosami
Autor: Mariusz Bykowski Kącik gościnnyZarówno gospodarze, jak i ich przyjaciele uwielbiają duży wygodny narożnik, przy którym stoją dwa kawowe stoliki – są lekkie, można je przestawiać w zależności od potrzeb. Błękitnoszary odcień kanapy wydaje się dopasowywać do kolorów dodatków. W obecności granatowego dywanu staje się zdecydowanie niebieski. GDZIE KUPIĆ: kanapa Vesta – Furninova; stoliki – Norr11; dywan Patchwork – Sarmatia Trading; puf, kubek – Square Space; lampa Foscarini; poduszki – NAP, Square Space; stołki – Fameg
wyspa kuchenna
Autor: Mariusz Bykowski Pojawia się i znikaW kuchni otwartej okap jest koniecznością. Skośny dach wykluczał montaż modelu wyspowego, każdy zasłaniałby widok na salon. Rozwiązanie? W blacie roboczym, tuż za płytą grzewczą, zainstalowano okap wysuwany. W głębi widać pomysłowy regał z miejscem na polana, dekoracje i książki. Wybór lektury ułatwia pufa.
Sypialnia z ceglaną ścianą
Autor: Mariusz Bykowski Niebieskie snyKolorystyka sypialni nawiązuje do reszty mieszkania: biel, szarość i błękit sprzyjają wyciszeniu, relaksują. Wnętrze ociepla drewno, zastosowanie cegieł na jednej ze ścian oraz tapicerka łóżka NAP. Lampki Bell marki Normann Copenhagen stanowią oryginalną ozdobę. Szafki nocne wykonała firma Guido.
Łazienka nowoczesna
Autor: Mariusz Bykowski Minimalizm– Powiększylismy łazienkę kosztem pokoju, dzięki czemu zmieścił się tu duży wygodny prysznic oraz spory blat – mówi projektantka. Łazienka jest urządzona w szarościach i bieli, które uzupełnia brąz. Jedyną dekoracją jest drewniane lusterko w kształcie koła zębatego. GDZIE KUPIĆ: umywalka – Duravit, bateria – Steinberg; lusterko – Square Space; wykonawstwo – Camero Radom
Nasi Partnerzy polecają