Oto współczesna wersja pałacu! Styl art déco zrobił robotę
Oto wyjątkowy apartament o powierzchni 180 m kw. w Wilanowie. Jego wnętrza zachwycają ponadczasową elegancją w stylu art déco. Stworzenie tej aranżacji było niemałym wyzwaniem, ale rezultat jest naprawdę imponujący! Sprawdźcie, jak można urządzić mieszkanie w stylu art déco!
Autor: Projekt: pracownia Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek
Spis treści
- Co to jest styl art déco?
- Jak urządzić wnętrza w stylu art déco?
- Otwarta strefa dzienna w beżach, brązach i bielach
- Salon w stylu art déco
- Kuchnia w stylu art déco
- Jadalnia w stylu art déco
- Jak urządzić długą i wąską łazienkę pod skosami?
- Jak urządzić mieszkanie w stylu art déco? Zdjęcia
Co to jest styl art déco?
– Art déco to jeden z najbardziej reprezentacyjnych stylów w aranżacji wnętrz. Jego urok, jak sama nazwa wskazuje, tkwi w dekoracyjności, ale i perfekcji wykończenia. Tu liczy się każdy detal, który stanowi istotny element wystroju. Doskonałe, prowadzone na kształt koła formy, najwyższej jakości naturalne materiały, charakterystyczne ryflowania czy przypominające mini dzieła sztuki artystyczne dekoracje to kwintesencja art déco – mówi architekt Agnieszka Zaremba, współwłaściciela pracowni Tissu.
– Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ten styl aranżacji wnętrz wyrósł z potrzeby uporządkowania przestrzeni mieszkalnych. Miał dodać przestrzennej dyscypliny, stawiając na użyteczny charakter i funkcjonalność wyposażenia. To pierwszy krok do nowoczesności i współczesnej koncepcji architektury wnętrz – dodaje architekt Magdalena Kostrzewa-Świątek, druga ze współwłaścicielek.
Jak urządzić wnętrza w stylu art déco?
Chociaż dziś ten 180-m apartament jest elegancki, a od jego wnętrz nie można oderwać oczu, stworzenie funkcjonalnego projektu wcale nie było takie proste. Konstrukcja dachu, liczne skosy i nietypowa wysokość wnętrz to tylko niektóre z wyzwań, przed jakimi musiały stanąć architektki z pracowni Tissu.
Ich zadaniem było wykorzystanie każdego metra kwadratowego powierzchni apartamentu bez strat funkcjonalności. Pod uwagę trzeba było wziąć również naturalne światło, które wnika tu przez okna dachowe.
Skosy dachowe stały się elementem dekoracyjnym. Wykorzystano je chociażby w pokoju do gier, gdzie przywodzące na myśl piksele heksagony stworzyły trójwymiarową przestrzeń, płynnie przechodząc ze ścian właśnie na skosy. Podobny zabieg zastosowano w pokoju Olusia, synka inwestorów.
Otwarta strefa dzienna w beżach, brązach i bielach
Najbardziej dekoracyjnym pomieszczeniem w domu jest strefa dzienna. Jest jasna, reprezentacyjna, elegancka i nigdy nie wyjdzie z mody. Aranżacja opiera się na stonowanych kolorach z palety barw ziemi (beżach, brązach i bielach) oraz naturalnych materiałach — podłogę wyłożono drewnem, a ściany kamiennymi okładzinami.
— Nie podążamy za aktualnymi trendami. Są one znakiem czasu, w którym powstało wnętrze i szybko się nudzą. Stawiając na ekskluzywne materiały, do których od zawsze należą kamień i drewno, inspirując się naturą oraz na nowo interpretując znamienite style architektoniczne, kreujemy przestrzeń, która jest uniwersalna i ponadczasowa. Taką, w której Inwestor będzie czuł się dobrze przez długie lata, a nie przez rok czy dwa — wyjaśniają architektki.
Salon w stylu art déco
Wyżej opisana stonowana baza stała się tłem dla wyposażenia salonu. W jego centrum na dużym, jasnym dywanie stanęła sofa w mlecznym kolorze. Klimat tego pomieszczenia budują obłe kształty: od kanapy, przez oprawy oświetleniowe po czarno-złoty, okrągły stół.
Z kanapy rozciąga się widok na przepiękną, klasycyzującą, wręcz majestatyczną, zabudowę kominka. Wykonano ją z białego kamienia. Obok niej znajduje się telewizor, który zręcznie ukryto w meblach, otaczając go ryflowanym szkłem.
Kuchnia w stylu art déco
W kuchni pierwsze skrzypce gra wyspa kuchenna, która nawiązuje do charakteru kominka, bowiem wyłożono ją białym kamieniem. Jej styl z kolei to ukłon w stronę stylistyki lat 30. XX. Meble kuchenne nie dominują jej, usuwają się w cień, stanowiąc dla niej tło.
Zabudowa jest klasyczna. Architektki postanowiły poprowadzić ją na całą wysokość pomieszczenia, a cichy luksus wydobyć z niej za pomocą złotych uchwytów oraz tradycyjnych szprosów.
W białych meblach wybija się jedynie ciemny prostokąt, w którym schowano sprzęty AGD. Symetrię zachowano, łącząc ją z witryną z przydymionego szkła.
Jadalnia w stylu art déco
Jadalnia jest granicą między salonem a kuchnią. Przestrzeń ta została optycznie powiększona za pomocą tafli lustra, jaka zawiła na głównej ścianie. Odbija się w niej kominek, ale też drewniany stół na ryflowanej nodze oraz klasyczne, tapicerowane krzesła w stylu art déco o charakterystycznej zgeometryzowanej formie.
Całość dopełnia niezwykle dekoracyjna lampa i kredens, który koresponduje z zabudową kuchenną dzięki frontom z przydymionego szkła.
Jak urządzić długą i wąską łazienkę pod skosami?
W apartamencie znajdują się dwie łazienki. Jedna jest salonem kąpielowym dla dwojga. Ściany i podłogę wyłożono jasnym, beżowym kamieniem. W głębi, na tle lustra stanęła czarna wanna na złotych, lwich nóżkach.
To nie jedyny motyw zwierzęcy, jaki się tu pojawił. Wystarczy zwrócić uwagę na uchwyty w kształcie ptaków na szafce pod umywalkami
Połączenie klasycznych kolorów: bieli, czerni i beżów dopełniono złotymi dodatkami i armaturą. Nie mogło tu również zabraknąć zieleni, która zwisa niczym girlanda na jednej ze ścian.
Zaprojektowanie tego wnętrz stanowiło ogromne wyzwanie, tym bardziej, że łazienka miała mieć salonowy charakter! Właśnie dlatego projektantki postawiły na jasne kolory i ponownie tafle lustra. Nie bez znaczenia był również wielki format okładzin ściennych, które dały wrażenie ciągłości.
Jak urządzić mieszkanie w stylu art déco? Zdjęcia
Autor: Projekt: pracownia Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Połączyli dwa przeciwstawne style: hamtpon i modernizm. Co wyszło? Magiczne wnętrza!
Autor: Projekt: Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek