Jak zaprojektować eleganckie, minimalistyczne wnętrze? Rady architektki

2024-06-27 12:29

Luksus kiedyś kojarzył się ze złotem, wysokim połyskiem, dużą ilością zdobień. Dziś to pojęcie zostało przedefiniowane. Architekci coraz częściej mówią o cichym luksusie, który wyraża się pod postacią dobrych jakościowo materiałów, prostych, eleganckich, wręcz minimalistycznych form. To, co kiedyś określilibyśmy mianem surowego, dziś jest klasą samą w sobie.

Spis treści

  1. Jak zaprojektować eleganckie, minimalistyczne wnętrze? Meble, dodatki i kolory
  2. Kwiaty do minimalistycznego wnętrza
  3. Minimalistyczne wnętrza: nijakie i bez wyrazu?
  4. Jak zaprojektować minimalistyczne wnętrze? Zdjęcia

Dziś luksus nie równa się przepychowi, nieskończonej ilości dodatków czy dekoracji. Obecnie luksusową nazwiemy aranżację, w której każdy element się ze sobą harmonijnie łączy, tworząc spójną całość. 

— Minimalistyczne wnętrze to celebracja przestrzeni, światła i jakości. To miejsce, w którym możemy się zrelaksować, odpocząć, gdzie naszych myśli i zmysłu wzroku nie zaprzątają niepotrzebne elementy. Dobry projekt, kilka efektownych dodatków, a przede wszystkim naturalne, ponadczasowe materiały, potrafią nadać wnętrzu ciepła i indywidualnego charakteru — mówi projektantka Barbara Steciak z pracowni VIVA Design.

Jak zaprojektować eleganckie, minimalistyczne wnętrze? Meble, dodatki i kolory

Potrafisz sobie wyobrazić swój salon bez dodatków? Dobrze zaprojektowane, minimalistyczne wnętrze zupełnie się bez nich obędzie. Liczą się proporcje wszystkich elementów, które powinny ze sobą harmonijnie współgrać oraz ich jakość wykonania. Spójność jest tym, do czego dążymy, dlatego każdy z elementów, jaki się znajduje w danym pomieszczeniu, powinien ze sobą korespondować. Nie bez znaczenia jest także jego jakość.

Jak zaprojektować eleganckie, minimalistyczne wnętrze? Bardzo istotne są wysokiej jakości materiały, które są ozdobą samą w sobie, nie potrzebują zatem towarzystwa bibelotów. Zamiast stołu z MDFu wybierz drewniany, zamiast laminowanego blatu w kuchni lepiej sprawdzi się marmur, granit czy spiek kwarcowy, sztuczny dywan wymień na ten wykonany z naturalnej tkaniny. 

Materiały to jedno, estetyka i kolory mebli to drugie. W minimalistycznym wnętrzu najlepiej sprawdzą się proste, czyste formy, meble o lekko zaokrąglonych liniach i nieskomplikowanych kształtach. Co istotne, meble powinny być pojemne. Muszą pomieścić przedmioty codziennego użytku, które w żadnym wypadku nie powinny leżeć na wierzchu, wątpliwie upiększając aranżację swoim niedopasowaniem.

Paleta barw, z jakiej możesz czerpać, ogranicza się do stonowanych kolorów: bieli, szarości, beżów, kremów itp. 

Minimalistyczne wnętrza
Autor: VIVA DESIGN

Kwiaty do minimalistycznego wnętrza

W minimalistycznych wnętrzach najlepszą dekoracją są rośliny. Sięgaj po mniej typowe gatunki, np.

Minimalistyczne wnętrza: nijakie i bez wyrazu?

Minimalizm ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Ci zarzucają mu nijakość i brak wyrazu. Tymczasem stworzenie pięknego minimalistycznego wnętrza jest sztuką!

— Kiedy mamy przemyślany najmniejszy detal, możemy stworzyć miejsce wolne od chaosu i nadmiaru. Trend minimalistyczny jest coraz częściej wybierany przez osoby, które poszukują harmonii i spokoju. To styl, który podkreśla znaczenie jakości ponad ilość i estetyki ponad przepych — dodaje Barbara Steciak.

Jak zaprojektować minimalistyczne wnętrze? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Surowy minimalizm - jak urządzić wnętrza w stylu Flintstone chic?

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Złoto we wnętrzach WZ Studio

Źródło: materiały prasowe/VIVA DESIGN