Japandi w mniej typowym wydaniu. Architekci nie bali się koloru!

2024-12-19 15:56

Pod Krakowem powstał dom, w którym minimalistyczny chłód stylu skandynawskiego spotyka się z subtelną elegancją japońskiego designu. Projekt wzbogacono delikatnymi kolorystycznymi akcentami, które nadają wnętrzu wyjątkowy charakter. Realizacją wizji właścicieli zajęła się firma Mango Investments, zmieniając ich marzenia w rzeczywistość.

Spis treści

  1. Subtelna harmonia z wyrazistymi akcentami
  2. Wnętrza w stylu japangi. Funkcjonalność spotyka sztukę
  3. Gabinet w stylu japandi: miejsce do pracy i wypoczynku
  4. Inspiracje Dalekim Wschodem. Sypialnie
  5. Bliskość natury w łazienkach
  6. Nietypowe wnętrze w stylu japandi. Urozmaicono je kolorem. Zdjęcia

Subtelna harmonia z wyrazistymi akcentami

Głównym założeniem projektu było połączenie naturalnych materiałów – drewna i kamienia – z subtelnymi elementami japońskiej architektury. Ciepłe drewno, które pojawiło się zarówno na podłodze, jak i na suficie, czy drzwi i fronty meblowe wykończone delikatnymi ramkami, zyskały kontrapunkt w postaci wyrazistych akcentów kolorystycznych, takich jak pomarańcz, miedź, sjena palona czy bordo. 

Często przewijająca się graficzna czerń to echo wnętrz z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wraz z chłodną zielenią stanowi dopełnienie ciepłych barw, skutecznie je przełamując. Efektowne oświetlenie i precyzyjnie dobrane detale natomiast wzbogaciły wnętrza, dodając im artystycznego charakteru.

Wnętrza w stylu japangi. Funkcjonalność spotyka sztukę

W projekcie ważną rolę odgrywają rozwiązania łączące estetykę z funkcjonalnością. Przykładem są przeszklone drzwi oddzielające hol od salonu i kuchni – dzięki swojej lekkiej formie nie zakłócają przepływu światła, dodając przestrzeni otwartości. 

Dalej ciekawym detalem jest lampa z dmuchanego szkła w salonie, która wprowadza kolor i dynamikę nawet w chwilach, gdy nie świeci. Również w kuchni panuje idealna harmonia pomiędzy funkcjonalnością a stylem – dyskretnie ukryte drzwi do spiżarni w zabudowie meblowej podkreślają dbałość o każdy szczegół projektu.

Wnętrza w stylu japandi
Autor: Mango Investments

Kolory, które znamy z salonu, powtarzają się w części kuchennej. Sofę i chociażby wyspę kuchenną łączy ten sam odcień. Kolor lamp to nawiązanie do obrazów zdobiących przeciwległą ścianę i poduszek na kanapie.

Gabinet w stylu japandi: miejsce do pracy i wypoczynku

Architekci nie zapomnieli o potrzebach właścicieli w zakresie pracy i relaksu. Gabinet, który może pełnić funkcję pokoju gościnnego, został zaprojektowany z myślą o komforcie – ergonomiczne biurko i wygodna sofa tworzą idealne miejsce zarówno do skupienia, jak i odpoczynku. 

Wnętrze jest pełne subtelnych, przemyślanych detali, takich jak drewniane fronty szaf czy półki na książki.

Inspiracje Dalekim Wschodem. Sypialnie

Inspiracje Japonią są szczególnie widoczne w prywatnej strefie domu. W sypialni i pokoju dziecięcym dominują naturalne materiały i motywy nawiązujące do japońskiego minimalizmu – drewniane elementy, lampy przypominające papierowe lampiony czy delikatne motywy tapet. Wszystko to tworzy spójną, ale jednocześnie różnorodną przestrzeń, która cieszy zarówno oko, jak i zmysły.

Wnętrza w stylu japandi
Autor: Mango Investments

Bliskość natury w łazienkach

Łazienki zaprojektowane z użyciem naturalnych materiałów emanują spokojem i harmonią. Jasne płytki, drewno oraz kamień podkreślają związek z naturą, a żywe rośliny, takie jak strelicja, dodają świeżości.

– Naszych inwestorów nie musiałyśmy na szczęście do tego namawiać, trend biophilic design przyszedł tu więc zupełnie… naturalnie – mówi autorka projektu, Karolina Drogoszcz.

Zastosowanie farb limewash w połączeniu z metalowymi lampami nadaje pomieszczeniom wyrafinowanego, ale jednocześnie przytulnego charakteru.

— Pokrewne rozwiązania pojawiły się w drugiej, mniejszej łazience, jednak ma ona zupełnie inny wyraz. W znacznej mierze to zasługa czarnych, graficznych akcentów m.in. oprawy lustra, sedesu, konstrukcji kabiny prysznicowej oraz wielu dodatków — dodaje na koniec.

Nietypowe wnętrze w stylu japandi. Urozmaicono je kolorem. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie architektki w stylu japandi i hygge. Jest jasne i przytulne!

Nasi Partnerzy polecają