Jasne wnętrze z klimatem: metamorfoza mieszkania w kamienicy
Mieszkanie w kamienicy wymagało gruntownego remontu. Co więcej, trzeba było połączyć dwa mieszkania, tak by całość spełniła oczekiwania 5-osobowej rodziny. Należało też znaleźć złoty środek między oczekiwaniami a możliwościami budżetowymi. Efekt końcowy? Powstało jasne, klimatyczne wnętrze, w którym styl nowoczesny doskonale łączy się z klasyką i starymi meblami.
Autor: Lehmann Design
Salon skąpany w bieli. Na posadzce dąb bielony i wzór jodełki
Spis treści
- Metamorfoza mieszkania: nowy układ pomieszczeń
- Jasne mieszkanie, czyli skandynawska paleta barw
- Stare plus nowe, czyli umeblowanie mieszkania
- Dobrze przemyślane dodatki
- Mieszkanie w kamienicy: GALERIE ZDJĘĆ
Remont mieszkania w przedwojennej kamienicy w Warszawie przeprowadzono od A do Z. Skute zostały wszystkie posadzki i usunięte ściany z płyt karton-gipsowych. Całość doprowadzono do stanu deweloperskiego z nowymi instalacjami elektrycznymi i hydraulicznymi. Wymieniano również okna. W kolejnym kroku pojawił się nowy podział ścian – i oczywiście wykończenie zgodnie z założonym projektem. Za metamorfozę wnętrza odpowiada Magda Lehmann ze studia Lehmann Design.
Metamorfoza mieszkania: nowy układ pomieszczeń
W mieszkaniu wygospodarowano cztery pokoje (trzy sypialnie oraz pokój dzienny) i dwie łazienki. Otwarta kuchnia połączona z salonem znalazła się w dawnym dużym holu. Mieszkanie, jak przystało na lokum w kamienicy, ma wysokość aż 310 cm. Właścicielom zależało na tym, by przywrócić mieszkaniu ducha przedwojennych lat,, ale bez rezygnowania z nowoczesnych udogodnień, takich jak ogrzewanie podłogowe, wydajne grzejniki czy szczelne okna, zapewniające ciszą i spokój.
Ponieważ budżet był z góry określony i nie można było go przekroczyć (kredyt), trzeba było bardzo dokładnie planować zakupy i poszczególne rozwiązania. Co się tylko dało, kupowano w marketach budowlanych lub sklepach internetowych. Natomiast płytki w holu i łazienkach pochodzą z salonów przy ul. Bartyckiej. Właścicieli chcieli małą ilość glazury w łazienkach. Ale za to mieli określone wymagania, jakie płytki powinny się tam pojawić.
Jasne mieszkanie, czyli skandynawska paleta barw
Mieszkanie miało być jasne i przytulne, dlatego dominuje w nim kolor biały. Ponadto pojawiają się łagodne szarości i beże. Łazienki zaś wyróżniają się eleganckim duetem barwnym black & white. W większości mieszkania znajduje się parkiet z bielonego dębu, ułożony w klasyczną jodełkę. Z kolei w przedpokoju i kuchni wyróżnia się posadzka z wzorzystych płytek cementowych.
Zobacz też: Styl skandynawski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Stare plus nowe, czyli umeblowanie mieszkania
Zabudowę kuchenną na zamówienie wykonał zaprzyjaźniony stolarz. Właściciele wymarzyli sobie meble drewniane, jednak nie pozwalał na to budżet. Dlatego zdecydowano się na tańsze, a przy tym solidne białe płyty MDF. Ponieważ rodzina dużo gotuje, w kuchni musiał się pojawił dobry i odporny blat kamienny. Nad nim zaś ułożono płytki z motywem koronki, zaprojektowane przez samą Patricię Urquiolę.
Szafy wnękowe i garderobę także wykonano z białego MDF-u, dlatego udało się zachować spójność stylistyczną całości. Wiele mebli właściciele przenieśli z poprzedniego mieszkania. W pokojach dla dzieci zdecydowano się na nowe regały i półki na książki. Stylistyczny miks starych i nowych mebli zapewnia ciekawy aranżacyjny efekt. Jest nowocześnie, a zarazem stylowo.
Nie przegap: Wnętrza w stylu vintage - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Warto zwrócić uwagę na część jadalnianą pomiędzy kuchnią a salonem – okrągły stół na toczonych nóżkach otoczony jest wieńcem klasycznie eleganckich krzeseł. Łagodny kolor beżowy tych mebli świetnie wpisuje się w skandynawską paletę barw obecną w mieszkaniu. Spójności stylistycznej nie zaburzają też starsze meble z ciemnego drewna w ciepłym odcieniu.
Dobrze przemyślane dodatki
Właścicielom zależało na dobrze dobranym oświetleniu – już na wstępie mieli upatrzone lampy, na które od razu zarezerwowano środki. Są to stylizowane kinkiety (House & More), a także nowoczesne lampy sufitowe (polska firma Eugenius).
Na samym końcu okazało się, że w budżecie zostało trochę pieniędzy. Swoistą wisienką na torcie jest gipsowa rozeta w sypialni – projektantce udało się namówić właścicieli na taki dodatek. A co o nim sądzą dziś? Do tej pory za niego dziękują!
Mieszkanie w kamienicy: GALERIE ZDJĘĆ
Marzy Ci się mieszkanie w kamienicy? Na zachętę prezentujemy kilka projektów wnętrz. W kamienicy, więc klimatycznie i pięknie!
Autor: Maria Miklaszewska
Jasna kuchnia sprzyja kulinarnym popisom. Oprócz dominującej bieli pojawiają się ciepłe odcienie drewna i szarości. A co najważniejsze, klimat mieszkania w kamienicy podkreśla cegła na ścianie zamiast klasycznych płytek kuchennych.
Autor: Yassen Hristov
W całym mieszkaniu zastosowano na podłodze cementowe płytki heksagony w różnych odcieniach szarości, które tutaj sprawiają wrażenie, jakby „wpływały” do salonu. Stół „High on Wood”, marki Zuiver; międzywojenna komoda, która w rodzinie właścicieli jest od pokoleń; krzesła marki Gubi; krzesełko dla dzieci „Tripp Trapp” marki Stokke.
Autor: Mariusz Bykowski
Wygodna jadalnia na tle biblioteki liczącej pięć tysięcy książek, których stale przybywa - już teraz księgozbiór zajmuje kilkanaście metrów kwadratowych.
Autor: Sylwester Rejmer
Chociaż to parter, mieszkanie jest dobrze doświetlone za sprawą dużych okien. Pod nimi umieszczone zostały najważniejsze meble: stół z nogami wykonanymi przez tatę właścicielki, rozkładana kanapa kupiona z myślą o nocujących gościach oraz łóżko. Architekci starali się zabrać jak najmniej przestrzeni na sypialnię, dlatego pomieszczenie ma głębokość niewiele większą od ramy łóżka. GDZIE KUPIĆ: drzwi przesuwne – na zamówienie; kanapa, łóżko, blat stołu, krzesła, stolik kawowy, lampy – IKEA; metalowe krzesła – komis meblowy; panele podłogowe – Komfort; tapeta –tapety-sklep.com; dodatki – IKEA, Home You, TK Max