Jasny loft w stylu retro: przestronne wnętrze stylizowane na lata 60.
We wnętrzu loftu pod Berlinem zagościło retro w nowym wydaniu. Lata 60 w postaci kolorowych dodatków, wzorzystych dywanów oraz orginalnych mebli z epoki w roli głównej. Zobacz oryginalny projekt pracowni Loft Szczecin!
Autor: Karolina Bąk
Aranżacja wnętrza loftu autorstwa pracowni Loft Szczecin. Białe ściany oraz podłoga są idealnym, neutralnym tłem dla drewnianych mebli oraz kolorowych dodatków w stylu retro.
Spis treści
- Wnętrze w stylu retro: nowe życie starych mebli
- Wnętrze w stylu retro: nie zawsze musi być przesycone kolorami
Loft w stylu retro, pod Berlinem, autorstwa pracowni Loft Szczecin, powstał w zespole budynków pałacowych które za czasów NRD pełniły funkcję szpitala. Konieczne było całkowicie nowe rozplanowanie pomieszczeń, likwidacja kilkuścian działowych oraz renowacja i uzupełnienie starej podłogi drewnianej.
Wnętrze w stylu retro: nowe życie starych mebli
Głównym założeniem przy aranżacji loftu retro było stworzenie przejrzystych i otwartych przestrzeni, przy niewielkiej ilości okien. Kolory ścian to złamana biel zdodatkiem szarego pigmentu w celu ich rozjaśnieniu. Projektanci z pracowni Loft Szczecin często wykorzystują w swoich projektach rzadkie meble, lampy, ceramikę oraz dywany. Zakupione na aukcjach bądż od zaprzyjaznionych handlarzy meble często poddają renowacji. Wśród wyposażenia znalazły się projekty Kaia Kristiansena, Arne Jacobsena, Thorup &Bonderup czy Corsini & Ruiz Miller. Białe ściany oraz podłoga są idealnym, neutralnym tłem dla drewnianych mebli oraz kolorowych dodatków w stylu retro. Wzorzyste, kolorowe dywany w stylu etnic oraz obrazy i fotele w jaskrawych kolorach ożywiają całe wnętrze. Kanapa w pepitkę idealnie współgra ze stojącą nieopodal lampą o podobnym wzorze. Ponadto, ważnym dopełnieniem wystroju stała się kolekcja polskiej ceramiki zprzełomu lat 50-60.
Wnętrze w stylu retro: nie zawsze musi być przesycone kolorami
Wnętrza w stylu retro kojarzą się często ze śmiałymi zestawieniami kolorystycznymi, mnogością dodatków oraz wzorów. Tymczasem nowa odsłona tego stylu ma tendencję do minimalizowania barw oraz faktur, by uwydatnic obecność unikatowych mebli. Meble z lat 60-tych są często bardzo masywne i ciężkie w odbiorze. Aby zaznaczyć ich obecność, nie sprawiając przy tym że wnętrze staje się zbyt chaotyczne, należy dobrze dobrać materiały wykończeniowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór jasnych okładzin, które będą doskonałą, bezpieczną bazą dla kolorowych mebli i dodatków. Biały kolor w roli neutralnego tła, idealnie wydobędzie drewniane meble oraz dobrze przemyślane dodatki.Zobacz też: Aranżacje wnętrz w stylu retro >>>
Autor: archiwum
Dzięki jasnej kolorystyce i białej podłodze mieszkanie w kamienicy wydaje się dużo większe. Drewno na ścianach jest elementem konstrukcyjnym nadbudowy. Ponieważ jest go całkiem sporo i jest dobrze widoczne, do niego dobierano pozostałe elementy: kolory i materiały. Ponieważ drewno jest optycnie ciepłe pozostałe elementy moga mieć charakter zdecydowanie bardziej industrialny. Pled NAP, poduszki, cukiernica, taboret, guziki - HK Living.
Autor: OFD Architects
W projekcie postawiono na jeden rodzaj lamp wiszących, które swoim charakterem dobrze podkreślają styl całego wnętrza.
Autor: Mariusz Bykowski
Salon z aneksem kuchennym tworzy otwartą część dzienną w mieszkaniu o powierzchni 46 m2. Wystrój wnętrz to połączenie loftu z elementami folkowymi. Ręcznie tkane przez Indian pledy i dywan właściciel kupił na największym bazarze w Ameryce Południowej. Na podłodze zwykłe dębowe deski podłogowe zostały pomalowane na biało. Do 180 cm poszerzono przejście między salonem a sypialnią. Na lakierowanej na czarno szynie zamontowano przesuwne skrzydła z desek z recyklingu. Po odświeżeniu i zaolejowaniu stanowią mocny punkt aranżacji mieszkania.
Autor: archiwum
Mobilna, wyspowa sofa zaprojektowana przez Patricię Urquiolę dla BB Italia wyznacza centrum życia towarzyskiego. Jest nie tylko mobilna ale można na niej usiąść z każdej strony. Wielkoformatowa fotografia "Sudan" Jacka Poręby zastępuje telewizor. Spawane meble - lustro z kilkudziesięciu zwierciadełek oraz spawane litery (częściowo pochodzących ze sklepu 3FStudio) zostały wykonane według projektu Agnieszki Stefańskiej i Wojciecha Walickiego. Litery są wielofunkcyjne: można je traktować jako dzieło sztuki, ale i jako gazetownik lub stolik lub stołek.
Autor: Piotr Mastalerz