Kolor czerwony we wnętrzach. Jak wprowadzić czerwień do mieszkania?

2022-04-07 17:03

Dominujące w tym mieszkaniu barwy – biel, szarość i brąz są tłem dla czerwieni, która wysuwa się na pierwszy plan. Zestawienie stonowanych barw z jednym, wyraźnym kolorem, to jeden z kilku atrakcyjnych kontrastów zastosowanych w tej przestrzeni.

Spis treści

  1. Odważny kolor w mieszkaniu na wynajem
  2. Kolor czerwony we wnętrzach
  3. Czerwień na dużych płaszczyznach
  4. Spójny projekt wszystkich pomieszczeń
  5. Styl eklektyczny we wnętrzach

Odważny kolor w mieszkaniu na wynajem

Mieszkanie we Wrocławiu zostało zaprojektowane z myślą o wynajmie. Odpowiedzialne za projekt architektki z pracowni Pama Studio, Patrycja Dybowska i Matylda Kurkiewicz, zgodnie twierdzą, że z jednej strony było to ułatwienie, bo miały wolną rękę, z drugiej zaś ograniczenie – nie wiedziały, dla kogo projektują, musiały więc stworzyć przestrzeń, w której każdy poczuje się dobrze. Ponadto inwestorom zależało na niebanalnej aranżacji wnętrza, dzięki której chętni do wynajęcia mieszkania znajdą się bardzo szybko. Projektantki postanowiły na oryginalną czerwień, która dodaje eklektycznym wnętrzom pikanterii. Odważny akcent spełnił swoją funkcję – lokal został wynajęty dzień po opublikowaniu ogłoszenia. – Zależało nam na pokazaniu czegoś innego, wykorzystaniu barw, które są trochę zapomniane w projektowaniu wnętrz. Większość inwestorów wybiera bezpieczne biele, beże i szarości, jednak właścicielom tego mieszkania zależało na czymś nieszablonowym. Dlatego postawiłyśmy na niestandardowe połączenia kolorów – mówi Patrycja Dybowska.

Kolor czerwony we wnętrzach

Już od progu mieszkania uwagę przyciąga kolorystyka. Architektki wybrały czerwień, która zmienia odcień w zależności od tego, jak jest oświetlona – raz jest ognista i wyrazista, innym razem przygaszona, ceglasta. Paleta pozostałych kolorów użytych w mieszkaniu jest stonowana, składa się z bieli, szarości, beżu i brązu. Wisienką na torcie jest odrobina zieleni w postaci krzeseł przy stole jadalnianym. Na tle tych wszystkich barw czerwień prezentuje się znakomicie. Przewija się przez każde z pomieszczeń, dodając im wyrazistości. Decydując się na zastosowanie tak wyraźnego, mocnego koloru w aranżacji wnętrz warto pamiętać o tym, że nie lubi on konkurencji. Czerwień najlepiej się łączy z neutralnymi kolorami, takimi jak biel, szarość, brąz, czerń. Świetnie sprawdza się we wszystkich stylach: w klasycznym staje się barwą szlachetną i elegancką, w minimalistycznych jest nowoczesna i wyrazista. Doskonale uzupełnia skandynawskie szarości i naturalne odcienie drewna, jako akcent w ozdobnych wzorach pasuje także do stylu rustykalnego czy angielskiego.

Czerwień na dużych płaszczyznach

We wrocławskim mieszkaniu projektu Pama Studio czerwień została zastosowana na dużych płaszczyznach. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie zabudowy w tym kolorze mają prostą, minimalistyczną formę – zarówno kuchenna (za pomocą której udało się wydzielić z przestrzeni mały przedpokój), jak i w sypialni, a także słupek w łazience. Jedynym elementem w tym kolorze, poza zabudowami i ścianami w holu, jest sofa w części wypoczynkowej. Pozostałe duże płaszczyzny są również wykończone z pomysłem. Ściana w przestrzeni dziennej jest pomalowana na biało z szarą lamperią, na której tle znajduje się podwieszana szafka w identycznym kolorze. Dzięki temu zabiegowi szafka stapia się ze ścianą. Bezprzylgowe drzwi prowadzące z pokoju dziennego do sypialni są wykończone tak samo jak ściana (łącznie z listwą podłogową), co sprawia, że są niemal niewidoczne. Podobnie pomalowane są drzwi szafy na wprost przedpokoju. Te tricki z wykorzystaniem koloru sprawiają, że przestrzeń nie jest optycznie zmniejszona bryłami mebli czy wyraźnymi podziałami powierzchni.

Spójny projekt wszystkich pomieszczeń

Wykorzystanie tych samych materiałów we wszystkich pomieszczeniach sprawia, że cały projekt jest wizualnie spójny, nawet mimo różnic w stylu poszczególnych wnętrz. W prezentowanym projekcie widać dużą konsekwencję w doborze nie tylko kolorów, ale też materiałów. Do wykończenia ściany w łazience architektki użyły tych samych płytek w modnym wzorze terazzo, które są na podłodze w przedpokoju i w kuchni. Z kolei w salonie i w sypialni podłoga jest wykończona parkietem ułożonym we francuską jodełkę. Do drewnianej posadzki nawiązują fronty górnych szafek w aneksie kuchennym, w podobnym odcieniu drewna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Kolor roku 2022: Pantone, AkzoNobel, Benjamin Moore, Tikkurila. Z czym je łączyć?

Trendy 2022: kolor zielony. Poznaj różne odcienie zielonego

Kolor czerwony we wnętrzu: jaki kolor pasuje do czerwonego, kolory farb, inspirujące zdjęcia

Kolor zielony we wnętrzach. Mieszkanie w stonowanej zieleni

Jak wprowadzić kolor do minimalistycznych wnętrz? Aranżacja nowoczesnego mieszkania [ZDJĘCIA]

Styl eklektyczny we wnętrzach

– Ponieważ nie wiedziałyśmy, kto będzie mieszkał w projektowanym przez nas mieszkaniu, starałyśmy się nie zamykać aranżacji w ramy jednego stylu. Wystrój jest eklektyczny, a kolory dobrane w taki sposób, aby wnętrze miało to coś, ale też przyjemnie się w nim odpoczywało – mówi Matylda Kurkiewicz. Architektki zestawiły meble o nowoczesnych, prostych formach z listwami podsufitowymi i lamperią. Dolna zabudowa kuchenna z frezowanymi frontami została zestawiona z górną, o prostej formie drzwiczek. Meble w strefie jadalnianej są w stylu vintage. Z kolei w sypialni znajdziemy inspiracje Japonią i stylem japandi. Wspólnym mianownikiem są wspomniane wyżej, konsekwentnie zastosowane we wszystkich wnętrzach kolory i materiały. Mieszkanie przypadło do gustu nie tylko nowym lokatorom, ale też jury konkursu Wnętrze Roku Pfleiderer, organizowanego przez producenta płyt meblowych użytych w realizacji – projekt zajął drugie miejsce, ponieważ nie tylko odpowiada na potrzeby użytkowników, ale także wpisuje się w obowiązujące trendy.